Τα έντυπα περιοδικά εκτός Ε.Ε. περνάνε τελωνείο;

Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανείς εάν τα έντυπα περιοδικά ή και τα βιβλία (λογικά στο ίδιο καθεστώς θα είναι) περνάνε από τελωνείο όταν είναι εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης ;

Πάντως εμένα ένας δίσκος βινυλίου που μου ήρθε από UK με χρέωσαν τελωνείο περίπου 12€.

off topic: ποιος δίσκος? με τρώει…

Paradise Lost - Symbol of Life (issued by the band)

1 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα… σκούρα τα πράγματα…

Εγώ θα συνιστούσα να επικοινωνήσεις άμεσα με τον εκδότη και να κάνεις ένα ερώτημα. Και αν θέλεις μεταφέρεις την απάντηση. Πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει λύση.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω καμία πληροφορία και ο εκδότης δεν απάντησε σε 2 μηνύματα.

Παρόλο που είμαι συνδρομητής σε περιοδικό από το U.K., η τελευταία ανανέωση συνδρομής που έκανα ήταν πέρυσι τον Νοέμβρη, που σημαίνει πως το U.K. ήταν ακόμη στην Ε.Ε.
Άρα δεν έχω σαφή απάντηση.
Αλλά πιστεύω πως τα βιβλία μάλλον έχουν τελωνειακή επιβάρυνση και δεν έχουν το ίδιο καθεστώς τελωνειακού ελέγχου με τα περιοδικά.

Δηλαδή τώρα παραλαμβάνεις περιοδικό από Αγγλία χωρίς λοιπά έξοδα εκτός της συνδρομής;

Ακριβώς. Αλλά να επαναλάβω πως είναι συνδρομή που έχει προπληρωθεί από πέρυσι, δηλαδή όταν ήταν ακόμη στην Ε.Ε.
Από τότε δεν έχω πληρώσει κάτι επιπλέον και δεν ξέρω τι θα γίνει στην φετινή ανανέωση.

Τελωνείο λογικά θα περνούσε κατά την άφιξη του στην Ελλάδα, όχι κατά την πληρωμή. Συνεπώς θα πλήρωνες τελωνείο σε κάθε τεύχος όταν αυτό θα έφτανε στη χώρα.
Ενθαρρυντική η πληροφορία σου. Μάλλον θα κάνω μια δοκιμή και ότι γίνει.
Ευχαριστώ.