Sysadmins / DevOps engineers, τι εύχεστε να ξέρατε όταν ξεκινήσατε;

Όσοι έχετε εμπειρία σε αυτόν τον κλάδο, υπάρχουν πράγματα που θα θέλατε να τα μάθετε λίγο νωρίτερα; Τι γνώσεις και συμβουλές θα δίνατε στους καινούργιους;

Στην ηλικια των 15 αν και ημουν αρκετα περιεργος δεν ηταν διαδεδομενο το ιντερνετ. Θα ηθελα τοτε να ειχα μια καλυτερη γνωση πανω σε διαφορα λειτουργικα συστηματα.

Αλλα ειδικα θα ηθελα να μαθω το κομματι των σερβερ. Οχι τα παντα , αλλα θεωρω οτι θα ειχα καλυτερη γνωση των πραγματων αν μαθαινα πιο μικρος ,file servers , samba κτλ αλλα και αν ειχα εστω μια θεωρητικη ματια πανω σε βασεις δεδομενων.

Οχι οτι δεν προσπαθησα να μαθω κατι πιο επαγγελματικο μικρος μιας και πηγα να μαθω os/2 αλλα χωρις ουσιαστικο ιντερνετ τοτε και χωρις βιβλια ηταν σαν να ψαχνεις ψύλλους στα άχυρα.

Cisco switch/router configurations.
Windows και Linux/GNU servers(email servers, domain name setup, firewalls, ssh, Failover Cluster κλπ)
Αν και ηξερα καπαια αυτα τα δυο, για μενα ηταν καα ειναι σημαντικα για μενα,

1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να με είχε προσανατολίσει κάποιος στο “τι” χρειάζεται για μπορέσω να βρω εργασία σχετική με Linux και OpenSource, νωρίτερα. Για αυτό έδωσα πρόσφατα μία ομιλία όπου λέω κάποια tips σε φοιτητές ώστε να μην “σπαταλήσουν” τον χρόνο τους σε άσχετα πράγματα ή να τον χρησιμοποιήσουν πιο αποδοτικά για να καταλήξουν εκεί που θέλουν.

shameless self plug:

5 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε για το plug.

Το αστείο είναι ότι αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα το thread, για να δώσουν οι παλιοί συμβουλές στους καινούργιους, όχι κυριολεκτικά για να πουν τι εύχονται να ήξεραν, αλλά μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά :joy:

1 «Μου αρέσει»

Ότι και να διαλέξεις, αν το αγαπάς και σου αρέσει αυτό που κάνεις, υπάρχει, ειδικά αυτό το χρονικό διάστημα, μεγάλη ζήτηση και για τις 2 ειδικότητες και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
Στο γραφείο που δουλεύω ζητάμε και από τα δύο… όποιος ενδιαφέρεται https://www.cyberlogic.gr/en/careers/ .

1 «Μου αρέσει»