Συνδρομές, χρήματα, χειραγώγηση και προσωπικά δεδομένα

Ήταν ένα διάστημα που ήθελα να τα κάνω όλα νόμιμα. Ταινίες; Νόμιμα, με netflix, disney plus, amazon κτλ. Αθλητικά; Νόμιμα, με cosmote tv, nova, nba league pass κτλ. Μουσική; Είτε youtube premium, είτε spotify. Γενικά πέρασε μέσα μου η φιλοσοφία, ότι πρέπει να ανταμείβονται οι δημιουργοί των έργων που καταναλώνω - χρησιμοποιώ. Αυτό είναι το σωστό και έτσι πρέπει να γίνεται, κανονικά, σε έναν ουτοπικό κόσμο… που όλα λειτουργούν καλά και υπάρχει δικαιοσύνη στα πάντα. Για παράδειγμα, δίκαιοι μισθοί. Δεν θέλω να υποστηρίξω ούτε την πειρατεία, ούτε να σας πω τι να κάνετε. Πάντως ένας μέσος Έλληνας, δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να ακολουθήσει το μοντέλο της σημερινής εποχής. Ποιο είναι αυτό το μοντέλο; Συνδρομές παντού! Όσο περνάει ο καιρός, θα βλέπουμε συνδρομές ακόμα και εκεί που δεν χωράει ο νους. Πλέον υπάρχουν αμάξια, που για να χρησιμοποιήσει κάποιες δυνατότητες του αμαξιού ο οδηγός, πρέπει να πληρώνει συνδρομή. Ω, ναι!

Που λέτε, έχω έναν φίλο που στο κομμάτι της ψυχαγωγίας δεν κάνει σχεδόν τίποτα. Αθλητικά; Όχι. Ταινίες; Σπάνια. Σειρές; Σπάνια. Ηλεκτρονικά παιχνίδια; Έπαιζε στο google stadia και το θεωρεί παρανοϊκό το να δώσει 500+ για μια κονσόλα. Το μόνο που κάνει είναι να ακούει μουσική και έτσι πληρώνει μια συνδρομή στο youtube premium. Για φανταστείτε λοιπόν έναν Έλληνα που κάνει σχεδόν τα πάντα! Δηλαδή… ένας Έλληνας, που ακούει μουσική, βλέπει ταινίες, βλέπει σειρές, βλέπει αθλητικά, παίζει παιχνίδια, βλέπει μέχρι και άνιμε! Μην αναφερθώ και στις τσόντες που παρακολουθεί αμέτρητος κόσμος, ακόμα και εκεί μπορεί να υπάρξει πειρατεία. Έρχεται μια μέρα λοιπόν, που κάνω την εξής σκέψη. Πόσα λεφτά δίνω στο netflix κάθε μήνα; Πόσα λεφτά δίνω τον χρόνο για το netflix; Στα 20 χρόνια ζωής μου, πόσα λεφτά μου θα είχαν πάει στο netflix; Για να μην τα πολυλογώ, το ποσό που βγήκε ήταν περίπου 3.400€. Μετά σκέφτομαι πόσα λεφτά βγάζω τον μήνα, πόσα λεφτά βγάζω τον χρόνο και πόσα λεφτά θα έβγαζα θεωρητικά στα 20 χρόνια. Το αποτέλεσμα; Παράνοια! Ζούμε για να πληρώνουμε συνδρομές. Ζούμε για να πληρώνουμε λογαριασμούς. Δίνουμε λεφτά τα οποία… δεν έχουμε. Εγώ τουλάχιστον δεν τα έχω. Εννοείται ότι άρχισα να διακόπτω την μια συνδρομή μετά την άλλη!

Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι πλέον όλα είναι στο cloud και τίποτα local. Οι διαχειριστές αρχείων (βλ. dolphin, nemo) των διανομών που χρησιμοποιούμε, έχουν τους κλασικούς φακέλους, έγγραφα, μουσική, εικόνες, βίντεο κτλ. Φτάσαμε όμως στο σημείο αυτούς τους φακέλους να τους έχουμε άδειους και όλα μας τα δεδομένα ανεβασμένα στο ίντερνετ. Οι φωτογραφίες μας στο google photos, icloud. Τα έγγραφα μας στο google drive. Τα βίντεο στο google photos, facebook, instagram, youtube, μην πω και tiktok. Η μουσική μας στο youtube ή στο spotify!

Δεν θέλω να πάω την συζήτηση στα social media, απλά θα αναφέρω ένα πράγμα. Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, έλεγαν να μην δίνουμε τα πραγματικά μας στοιχεία στο ίντερνετ. Τώρα το κάνουμε απλόχερα. Τα δίνουμε στους Αμερικάνους, τα δίνουμε στους Κινέζους, τα δίνουμε οπουδήποτε απλόχερα, για να ήμαστε ένα με την μάζα και να μην νιώθουμε μοναξιά.

Θα ήθελα πολύ να κάνω μια μικρή αναφορά στην ατζέντα που προσπαθούν τα μεγάλα μέσα και οι εταιρείες να περάσουν στην μάζα. Πηγαίνεις στο google images και γράφεις “happy white woman” και τι βλέπεις; Λευκές με μαύρους. Θα μπορούσα να γράψω πολλά σχετικά με την πλύση εγκεφάλου που γίνεται με το black lives matter, lgbtq, social justice κτλ. αλλά δεν θα γράψω. Το σταματάω εδώ. Απλά θα πω ότι, κάθε φορά που μπαίνω στον πειρασμό να χρησιμοποιήσω οτιδήποτε της google, μου έρχεται στο μυαλό αυτό το ένα παράδειγμα με το google images… και καταλήγω στο μακριά και αγαπημένοι. Γενικά οι μεγάλες εταιρείες, είτε είναι big tech companies είτε είναι από άλλο τομέα, μας κάνουν manipulation και εμείς συνεχίζουμε να καταναλώνουμε τα προϊόντα τους! :sheep:

Και αφού έγραψα 5 παραγράφους εισαγωγής, θέλω να έρθουμε στο ζητούμενο. Τέρμα τα smart gadgets, τέρμα οι συνδρομές (όσο περισσότερο γίνεται), τέρμα τα social media (εκτός αν είναι open source networks), και όλα μου τα δεδομένα τα θέλω τοπικά! Πως θα το καταφέρω αυτό; Μπορεί να γίνει είτε με nextcloud, είτε χρησιμοποιώντας το syncthing. Για την ώρα χρησιμοποιώ το δεύτερο. Με το syncthing μπορώ να έχω όλες μου τις φωτογραφίες σε όλες μου τις συσκευές, μπορώ να έχω τα έγγραφα, μουσική. Γενικά μπορώ να έχω τα πάντα τοπικά και να γίνεται αυτόματα συγχρονισμός μεταξύ των συσκευών μου. Εκεί που κολλάω είναι στις επαφές και στο calendar. Με το google contacts έχουμε μια βάση δεδομένων, και έχουμε πρόσβαση σε αυτή από το κινητό, αλλά και στον υπολογιστή μέσω περιηγητή. Το etesync είναι μια επιλογή, αλλά είναι επί πληρωμή και δεν ξέρω αν είναι συμβατό με το kontact του kde. Πιο πολύ με νοιάζει να βρω μια λύση για τις επαφές, το ημερολόγιο δεν με πολύ νοιάζει. Αν βρεθεί λύση και για τα δύο όμως, εννοείται αυτό θα με χαροποιήσει.

Για μένα το ιδανικό θα ήταν το εξής, να έχω τις επαφές και το ημερολόγιο στο κινητό (όπου χρησιμοποιώ graphene os), αλλά να έχω πρόσβαση σε αυτά και στον υπολογιστή, με το kontact, kaddressbook. Υπάρχει και το korganizer για το ημερολόγιο. Υπάρχει τρόπος να το πετύχω αυτό, δίχως την χρήση nextcloud ή κάποιας επί πληρωμής υπηρεσίας; Θα το σκεφτόμουν για συνδρομητική υπηρεσία, μόνο αν δεν υπήρχε άλλη λύση. Αυτές τις μέρες μπήκε στο μυαλό μου η υπηρεσία posteo, η οποία είναι επί πληρωμή. Ενδεχομένως με το posteo να λύνεται το θέμα μου, δεν είμαι σίγουρος. Είναι 1€ τον μήνα, 12€ τον χρόνο και 240€ στα 20 χρόνια (με τα δεδομένα μέχρι στιγμής). Οκ, δεν είναι μεγάλο ποσό, αλλά αν μπορώ να το αποφύγω… θα το προτιμήσω.

Αυτά. Σχολιάστε ελεύθερα ότι θέλετε απ’ όσα έγραψα. :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Με το nextcloud μπορεις να εχεις και τα contacts και το ημερολογιο σου επανω του. Για bookmarks δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι καποιο plugin θα εχει. Θα πρεπει να το ψαξεις.

Αν το kAddressBook και το Kontact υποστηριζουν WebDAV ή/και CalDAV ή/και CardDAV τοτε το nextcloud τα κανει ολα και συμφερει γιατι μπορεις να τον κανεις host στο δικτυο σου σε ενα ξεχωριστο μηχανιμα ή ακομα σε ενα raspberry pi.

1 «Μου αρέσει»

Οι επαφές του κινητού αν σωθούν σε αρχείο δίνουν ένα vcf αρχείο. Ένα συμβατό πρόγραμμα με τέτοιου είδους αρχεία είναι ο thunderbird. Τι καλλίτερο;

1 «Μου αρέσει»

Άσχετο, αλλά κάπως έτσι προβληματίζομαι κι εγώ κι έφτιαξα το άλλο νήμα. Απλά αυτό είναι πιο σοβαρό.

Να πράγματα που πρέπει να ψάχνει κανείς για να μαθαίνει. Εγώ μέχρι αυτή τη στιγμή δεν ξέρω τι είναι το nextcloud :woozy_face:

@GNUTechie η αλήθεια είναι ότι το nextcloud το έχω στα υπόψιν, γι αυτό και το ανέφερα στην αρχική δημοσίευση. Απλά πριν φτάσω εκεί, εξετάζω τις επιλογές που υπάρχουν. Έχω τον καλό σταθερό υπολογιστή μου, έχω και το MintBox Mini 2 Pro. Δεν ξέρω πόσο καλά θα μπορούσε να ανταποκριθεί το nextcloud σε αυτό το mini pc. Διαφορετικά θα πρέπει να αγοράσω κάποιο raspberry pi ή κάτι ακόμα καλύτερο, πχ. intel nuc.

Επίσης, αν ανεβάσω φωτογραφίες και γενικά όλα μου τα αρχεία στο nextcloud, θα έχω πρόσβαση σε αυτά μόνο μέσω browser στο καλό μου pc ή θα έχω πρόσβαση σε αυτά και από τον dolphin file manager; Με το syncthing αυτό που κάνω αυτήν την στιγμή, είναι να συγχρονίζω τον φάκελο φωτογραφίες του υπολογιστή, με τον φάκελο φωτογραφίες του κινητού. Τον φάκελο μουσική του υπολογιστή, με τον φάκελο μουσική του κινητού και πάει λέγοντας, για τους υπόλοιπους φακέλους. Έτσι έχω τα αρχεία μου στο κινητό, στον καλό μου υπολογιστή, αλλά και στο mini pc… το οποίο χρησιμοποιώ ως μηχάνημα για backups - server ένα πράγμα. Την υπηρεσία posteo που ανέφερα στην αρχική δημοσίευση, την έχω υπόψιν για ένα λόγο ακόμα. Ότι προσφέρει email το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το kontact ή όποιον άλλον email client, σε desktop και κινητό. Αν μπορέσω να μαζέψω επαφές, ημερολόγιο και email στο kontact, kaddressbook και korganizer, θα έχω πετύχει το απόλυτο ζητούμενο. Καλές οι υπηρεσίες protonmail, tutanota, αλλά απ όσο ξέρω δεν είναι συμβατές με τις εφαρμογές του kde. Το posteo σε email προσφέρει δυνατότητα imap/pop, ενώ σε επαφές και ημερολόγιο, κάνει συγχρονισμό με caldav/carddav, άρα υποθέτω θα είμαι οκ;

Επίσης υπάρχει το DecSync και το DecSync CC, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το syncthing. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούν να δουλέψουν με τις εφαρμογές του kde.

@raik η περίπτωση που αναφέρεις, είναι export import, δηλαδή εξάγουμε και εισάγουμε τα δεδομένα όπου θέλουμε. Αν όμως κάνουμε επεξεργασία ή προσθήκη πχ στον υπολογιστή, πως θα εμφανιστούν αυτόματα οι αλλαγές και στο κινητό; Το ζητούμενο είναι να υπάρχει μια ενιαία βάση δεδομένων για επαφές και ημερολόγιο. Ότι αλλαγή κάνουμε στον υπολογιστή στην βάση, να εμφανίζεται στο κινητό… και το αντίστροφο.

@anon74452261 καλό είναι υπάρχουν προβληματισμοί και να μαθαίνουμε πράγματα. Όσο μπορούμε να πάμε την τεχνογνωσία μας ένα βήμα παραπέρα, μόνο θα μας επωφελήσει αυτό. Ούτε εγώ γνωρίζω πολλά για το nextcloud, διότι δεν το έψαξα αρκετά μέχρι στιγμής. Είναι υπηρεσία cloud αλλά σε δικό μας server, όλα τα αρχεία μας παραμένουν τοπικά δηλαδή και δεν πηγαίνουν σε ξένους server. Κάτι το οποίο είναι καλό φυσικά.

1 «Μου αρέσει»

η αλήθεια είναι ότι το nextcloud το έχω στα υπόψιν, γι αυτό και το ανέφερα στην αρχική δημοσίευση.

Υπάρχει και το owncloud.

Επίσης, αν ανεβάσω φωτογραφίες και γενικά όλα μου τα αρχεία στο nextcloud, θα έχω πρόσβαση σε αυτά μόνο μέσω browser στο καλό μου pc ή θα έχω πρόσβαση σε αυτά και από τον dolphin file manager;

Γίνεται με sftp που στο dolhin λέγεται fish. Δηλ.

fish://{username[:password]}@{domain}/{path}

Οποτε στο dolphin θα έχεις πρόσβαση στην μηχανή που τρεχει το nextcloud (ή owncloud). Εννοειται ότι πρεπει να εχεις και ssh server.

Επίσης υπάρχει το DecSync και το DecSync CC, τα οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν με το syncthing. Απλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορούν να δουλέψουν με τις εφαρμογές του kde.

Και το rsync είναι εξαιρετικο. Bάλε στο cron (στο pc σου) μια γραμμή π.χ.

0 17 * * *  rsync --bwlimit=500 -azhve 'ssh' username@ip_of_your_mobile:/pictures ~/local_folder --delete

Oπότε καθε μέρα στις 17.00 ότι φωτογραφίες έχεις στο κινητό σου θα πηγαίνουν στο pc σου στο ~/local_folder (για ssh server σε android δες εδώ)

H γνώμη μου είναι να χρησιμοποιησεις μια μηχανή πχ ένα raspberry που να τρέχει πχ το owncloud και να συγχρονιζει (cron+rsync) με όλες τι συσκευες που θελεις και όποια folders θελεις. Aπό το owncloud θα εχεις πρόσβαση σε όλα τα δεδομένα σου μεσα από έναν brοwser από οποιαδήποτε συσκευή. Καλή πρακτική είναι να έχεις πρόσβαση μονο στο τοπικο σου δίκτυο και όχι από internet.

1 «Μου αρέσει»

Άμα σου πω ότι σχεδόν το είχα ξεχάσει το owncloud; Είναι πλέον κάπως στην αφάνεια… ή του έχει κλέψει την δόξα το nextcloud; Ίσως είναι ιδέα μου. Παρακολουθώ αμέτρητα κανάλια σχετικά με linux, open source, αλλά δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που άκουσα για το owncloud. Καλά έκανες που το ανέφερες εννοείται, είναι μια επιλογή.

Το ότι αυτό μπορεί να εφαρμοστεί είτε τρέχουμε nextcloud, είτε owncloud, είναι θετικό. Απ ότι καταλαβαίνω, με αυτόν τον τρόπο θα εμφανίζεται ο server στον οποίο τρέχουμε το cloud, ως προσαρτημένη κατάτμηση; Σαν να έχουμε εισάγει ένα usb stick; Φαντάζομαι γίνεται να κάνουμε μόνιμο mount του server, έτσι ώστε κάθε φορά που ανοίγουμε τον υπολογιστή, να τον βλέπουμε προσαρτημένο στο dolphin. Nα μην χρειάζεται να επαναλαμβάνομαι για να αποκτήσω πρόσβαση.

Οκ, σε αυτήν την περίπτωση όλα μου τα δεδομένα θα βρίσκονται στον server ουσιαστικά. Είναι διαφορετικό σύστημα από αυτό που έχω τώρα με το syncthing. Τώρα είτε μπω στον file manager του υπολογιστή, είτε μπω στον file manager του κινητού, βλέπω αμέσως όλα μου τα αρχεία. Ότι αλλαγή κάνω, αμέσως εφαρμόζεται στην άλλη συσκευή. Ο συγχρονισμός γίνεται πολύ γρήγορα. Αλλά έτσι γεμίζει ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού! Ενώ στην περίπτωση τοπικού cloud, όλα τα αρχεία είναι στον server και απλά έχω πρόσβαση απ όπου θέλω. Διαφορετική λογική και πρακτική. Καλή φάση είναι, δεν λέω… οπωσδήποτε θα το σκεφτώ!!

Μου αρέσει που έχεις διάφορες μεθόδους στο μυαλό σου, έχεις και τις γνώσεις απ ότι βλέπω. :+1:t2:

Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει ζωντανός συγχρονισμός όπως με το syncthing. Να φανταστείς, με το syncthing κάνω συγχρονισμό μέχρι και την password database που έχω με το keepassxc. Με βολεύει που ο συγχρονισμός γίνεται άμεσα. Αν στήσω nextcloud ή owncloud, μπορώ να ρυθμίσω μετά τα keepassxc + keepassdx να τραβάνε την βάση με τα passwords από τον server ε;

Θα ήμουν καλυμμένος σχεδόν σε όλα έτσι. Φωτογραφίες, βίντεο, μουσική, έγγραφα, backups, επαφές, ημερολόγιο, όλα κομπλέ. Μόνο στην περίπτωση του email δεν θα με κάλυπτε (συγκριτικά με το posteo, βλ. δεύτερη δημοσίευση μου), θα έπρεπε να συνεχίσω να χρησιμοποιώ protonmail ή tutanota μέσω browser και των δικών τους εφαρμογών αποκλειστικά. Θα το σκεφτώ, δεν αποκλείεται να καταλήξω σε τοπικό cloud.

Αν και τεχνικως νομιζω ειναι εφηκτο θα πρεπει η προσαρτιση να γινεται αφοτου εχει ολοκληρωθει η συνδεση στο Internet. Η προσαρτηση θα γινει αλλα ως δευτερευον αποτελεσμα θα εχεις μια καθυστέρηση στην διαδικασια εκκηνισης και κλεισιματος του υπολογιστη γιατι οι απαραιτητες υπηρεσιες του συστηματος θα πρεπει να κλεισουν.

1 «Μου αρέσει»

Συγχρονισμοί γίνοντε πχ https://addons.thunderbird.net/en-US/thunderbird/addon/cardbook/ και How to sync contacts to Mozilla Thunderbird via CardDav - Knowledgebase - Thobson αν και μπορεί να είναι λίγο tricky…

Και από τον browser φυσικά εκτός από αυτό.

Δεν χρησιμοποιώ dolphin αλλά πιστεύω γίνεται, διάβασε τα παρακάτω

edit
Γενικά πάντως οι συγχρονισμοί γίνοντε με το rsync, φυσικά καλό είναι και το synchting κλπ…

1 «Μου αρέσει»

Αυτό δεν είναι τόσο θετικό, αλλά το καταλαβαίνω. Μιλάμε για μια προσάρτηση που έχει να κάνει με διαφορετικό υπολογιστή στην ουσία, τον server. Θα πρέπει να κλείσει η επιπλέον υπηρεσία όπως ανέφερες. Άρα, αν κάποιος έχει στον server μια μεγάλη συλλογή από τραγούδια, δεν θα μπορεί να ανοίξει τον υπολογιστή και απλά να αναπαράγει τα τραγούδια αμέσως μέσω του vlc. Θα πρέπει πρώτα να κάνει σύνδεση στον server και μετά να αναπαράγει τα τραγούδια. Εγώ αυτήν την στιγμή, μόνο στο mint box που έχω θα μπορούσα να στήσω server, δεν το λες δυνατό μηχάνημα ωστόσο. Δεν ξέρω πως θα είναι όλα στην πράξη αν στήσω τον server εκεί, υποθέτω θα πρέπει να το δοκιμάσω. Παρεμπιπτόντως, μιας και αναφέρθηκες στην ταχύτητα εκκίνησης και κλεισίματος του υπολογιστή, να πω ότι έχω τον ssd του καλού μου υπολογιστή, με full κρυπτογράφηση. Δεν πρόσεξα καμία διαφορά στο άνοιξε κλείσε, αν και αυτό ίσως είναι λίγο διαφορετικό από το mount μιας κατάτμησης.

Να είμαι ειλικρινής, την σνομπάρω την mozilla πλέον. Άμα μου κολλήσει κάτι στο μυαλό, κάτι που με ενοχλεί, μετά δύσκολα αλλάζω. Πριν χρόνια, αν με ρωτούσε κάποιος ποια είναι τα αγαπημένα μου προγράμματα, μπορεί να έλεγα πρώτο πρώτο τον firefox. Είναι πολλές οι επιλογές τις mozilla όμως που με αφήνουν δυσαρεστημένο και ενοχλημένο, είτε σε τεχνικά ζητήματα, είτε σε ζητήματα φιλοσοφίας και ιδεολογίας. Αντίθετα, επειδή παρακολουθώ την εξέλιξη του brave browser, σχεδόν ότι αλλαγή ή νέο διαβάζω για αυτό το project, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και ευχαριστημένο. Θα μου πεις εσύ αναφέρθηκες στον thunderbird, αλλά μπα. Προτιμώ να χρησιμοποιήσω τις εφαρμογές του kde.

Θετικό ναι μεν, ωστόσο δεν μου αρέσει η ιδέα να τα κάνω όλα μέσα στον browser. Κάποια πράγματα θέλω να τα κάνω στον file manager, στο kontact, στο kaddressbook, στο korganizer κτλ.

Ευχαριστώ για τους συνδέσμους, θα τα κοιτάξω.

Η όλη φάση με το syncthing είναι εξαιρετική. Το αρνητικό είναι ότι δεσμεύει τοπικό αποθηκευτικό χώρο. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αμέτρητες φωτογραφίες και βίντεο, έτσι ο αποθηκευτικός χώρος του κινητού δεν τους είναι αρκετός. Οπότε το syncthing δεν κάνει για αυτούς, όχι για τις φωτογραφίες και τα βίντεο τουλάχιστον. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος που χρησιμοποιεί κάποια cloud εφαρμογή (nextcloud, owncloud), αλλά επιπλέον χρησιμοποιεί και συγχρονισμό τύπου syncthing. Κάποια πράγματα να τα κάνει με το ένα και κάποια με το άλλο. Δεν ξέρω πόσο βολικό και αποδοτικό θα ήταν ένα τέτοιο μοντέλο.

Θέλω να αναφέρω κάποιες ανακαλύψεις που έκανα σήμερα. Έχουν να κάνουν με συνδρομές και χρήματα. Το etesync κοστολογείτε στα 2€, άρα 24€ τον χρόνο, 480€ αν το πληρώναμε για 20 συνεχόμενα χρόνια. Το posteo βγαίνει στα 240€ στα 20 χρόνια ζωής, αν βάλω και την υπηρεσία anonaddy, βγαίνει επίσης στα 240€ χρόνια ζωής. Άρα, με 480€ μπορεί κάποιος να έχει posteo και anonaddy μαζί, κάτι που είναι καλύτερο από το να πληρώνει κάποιος για το etesync μόνο. Tο οποίο δεν έχει καν email, ούτε aliases.

1 «Μου αρέσει»

Ξεχνας ομως την περιπτωση του Streaming server… μπορεις να εχεις εναν στο δικτυο σου και να παιζεις τα τραγουδια σου απο εκει. Πολλοι αν οχι ολοι οι media players μπορουν να παιζουν τραγουδια απο δικτυακες τοποθεσιες αφηνοντας μονο εναν server να εχει τα τραγουδια σου και να παιζεις σε players οτι θες με ενα τεραστιο playlist που ειτε μπορεις να φτιαξεις ειτε να παιζει σε σειρα τα τραγουδια σου.

Στην περιπτωση των τραγουδιων δεν θελει και πολυ bandwidth ουτε και υπολογηστικη ισχυ για να παιξει τραγουδια σε μορφη MP3 στα 160KBps που πλησιαζει την ποιοτητα του ηχου στο CD.

Μπορεις επισεις στο Mint Box να πειραματιστεις τρεχοντας διαφορα συστηματα σε docker containers για να δεις πως συμπερηφερεται το μηχανιμα με παραπανω απο ενα containers.

Ναι, κατα πασα πιθανοτητα διοτι δεν κανεις συνδεση στο δικτυο σου για (απο)προσαρτηση κατατμησης σε αλλο υπολογιστη αλλα στον ιδιο δισκο. Και κρυπτογραφημενη να ειναι μια τοπικη κατατμηση (απο)προσαρταται πιο γρηγορη απο μια κατατμηση που (απο)προσαρταται με καποιο δικτυακο προτοκολλο. Εξου και η καθηστερηση στην εκκινηση και το κλεισιμο.

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη εμπειρία με servers, είναι πολλά που δεν γνωρίζω. Για παράδειγμα δεν έχω διαβάσει τίποτα για τα docker containers. Πριν 10 χρόνια περίπου είχα μετατρέψει ένα raspberry pi σε nas. Ναι έχω και raspberry pi, αλλά αυτό που έχω είναι το πρώτο μοντέλο που βγήκε ή το δεύτερο. Είναι πιο αδύναμο από το mint box, με διαφορά. Κάποια πράγματα ίσως πρέπει να τα δω στην πράξη, για να αποφασίσω αν προτιμώ να τα υιοθετήσω ή όχι. Για παράδειγμα το μοντέλο του nextcloud αντί για το syncthing, αλλά και τον streaming server που ανέφερες. Ναι σε mp3 τα έχω τα τραγούδια, απλά αντί για 160KBps, τα έχω σε 320KBps. Απ ότι διάβασα στο ίντερνετ, είναι overkill τα 320 για mp3.

Μένει να τα δω στην πράξη πολλά που αναφέρθηκαν, έχω μια απορία ωστόσο. Όσοι έχετε servers, χρησιμοποιείτε και κάποιο ups; Αν για παράδειγμα είχα server σε raspberry pi και γινόταν διακοπή ρεύματος, απλά θα το άνοιγα πάλι και όλα καλά;

Κατανοητός. Δεν θα μπορούσες να το εξηγήσεις καλύτερα. :+1:t2:

Ακομα και 320Kbps να ειναι και παλι το raspberry pi θα μπορεσει να παιξει και τα τραγουδια αλλα ακομα και ραδιοφωνο απο το Internet.

Εγω χρησιμοποιω 2 rasbperry pi 2b ενα στο καθηστικο στην τηλεοραση την καλη και ενα στην κρεβατοκαμαρα.

Και στα δυο τρεχω LibreElec και τα εχω για media players. Παιζουν. και τα δυο, 1080p video με κωδικοποιηση H264 που εχω σε υπολογιστη στο υπογειο με ενα πολυ προχειρο web server ( που δεν βγαινει στο Ιντερνετ οποτε ειναι μονο για εσωτερικη καταναλωση ) μεσω ethernet καλωδιου. Δεν χρειαζεται και πολλα πολλα για να σεταρεις κατι για να κανεις την δουλεια σου.