Συνδιασμος RAM DDR2+DDR3 ειναι εφικτο...;;

Καλησπερα σας, περασατε καλα το σαβ/κο σας;;
Αα… ναι ναι, εε?? Ωραια ωραια.

Ωρα να σας ζαλισω λιγακι με κατι τρελλες μου ιδεες…!!

Λοιπον παιδια μου… ακουστεεε μεε!!
Εχω μια μητρικη πλακετα και ειναι ASROCK N68C-GS UCC και το manual του λεει οτι :

  1. δεχετα 2χDDR2 και 2χDDR3
  2. To DDR2 να ειναι: 533, 667, 800, 1066
    το DDR3 να ειναι: 800, 1066, 1333, 1600
    Μεχρι τωρα ολα καλα εε?

Λοιπον η απορια μου ειναι… γινεται αραγε ο συνδιασμος του DDR2 στα 800 (ή 1066) με τον DDR3 στα 800 (ή 1066);;;

Ακουω προτασεις…?? (ελπιζω να μην μου πετατε ντοματες, εε??)

Ξεχασε το οπως το σκεφτηκες… ο λογος που η συγκεκριμενη μητρικη δεχεται δυο τυπους μνημης ειναι γιατι ηταν πανω στην αλλαγη και δεχοταν διαφορετικους επεξεργαστες.

Στο manual της μητρικης σου αναφερει max 8GB. 2χ4 δηλαδη.

Και απο το manual
The memory controller is integrated in the CPU.
AM2 and AM2+ CPUs can support only DDR2 memory.
AM3 CPUs can support DDR2 and DDR3 memory (not simultaneously).
AM3+ CPUs can support only DDR3 memory

Οποτε τσεκαρεις αρχικα τι επεξεργαστη θα εχεις. Θα προτεινα am3+ η am3 που υποστηριζει ddr3. Να ξερεις φυσικα οτι υπαρχει τεραστια πιθανοτητα να μπορεις να προσθεσεις 16Gbyte μνημης (δηλαδη 2χ8) ακομη και που δεν το αναφερει το manual. Παντα με δοκιμη η εστω να εχουμε διαβασει καπου οτι καποιος το εχει κανει.

Οπως φαινεται πιο πανω, αν ο επεξεργαστης σου ειναι am2 τοτε μπορεις να βαλεις μονο ddr2

2 «Μου αρέσει»

Ααα… μαλιστα.
Αυτη τη στιγμη στη μητρικη πλακετα μου εχω ενα ddr3 με 2gb στα 1333.
Αυτο σημαινει: ή ΑΜ3 ή ΑΜ3+
Καποια στιγμη θα τσεκαρω αυριο μεθαυριο και θα σας πω.

Κριμα ομως οτι δεν γινεται συνδιασμος εφοσον στα 800 ειναι ιδιας συχνοτητας ή μηπως οχι??

Ο λογος που κανω μια τρελλη ερωτηση ειναι επειδη ενας φιλος μου, μου εδωσε αχρειαστες μνημες RAM ddr2.

Το βιβλίο της μητρικής ρητά αναφέρει:

DDR2 and DDR3 memory modules cannot be installed on this motherboard at the same time

Άρα όχι.

8 «Μου αρέσει»

Τεχνολογικά είναι αδύνατο, γιατί κάθε τύπος μνήμης έχει διαφορετικές απαιτήσεις σε ρεύμα. Οι DDR2 είναι 1.8v , ενώ οι DDR3 είναι 1.5v (1.3v οι low voltage).

1 «Μου αρέσει»

Ας πουμε ομως και τι ειναι σωστο για την χρηση του συστηματος. Ο φιλος εχει 2Gb ram και η ddr3 ειναι πιο γρηγορη απο την ddr2 ανεξαρτητα της συχνοτητας.

Ομως δεν μας ειπε ο φιλος ποση μνημη του χαρισανε και τι θα πρεπει να κανει αναλογα με τη μνημη. Τα 2gb που εχει ειναι ελαχιστα για τη χρηση του υπολογιστη με νεες τεχνολογιες internet. Αν υποθεσουμε οτι του χαρισανε συνολικα εως 2Gb ram φυσικα μενει εκει που ειναι χωρις να πειραξει τιποτα. Αν ομως η μνημη που του χαρισαν ειναι 4gb και πανω και ο επεξεργαστης του ειναι am3 θα ειναι πολυ καλυτερο να βαλει την ddr2. Θα δει τεραστια διαφορα στην συνολικη ταχυτητα του υπολογιστη παροτι η μνημες ειναι προηγουμενης γενιας. Αυτο συμβαινει γιατι ο επεξεργαστης δεν χρειαζεται να σβηνει και να ξαναγραφει δεδομενα απο μια γεματη μνημη συνεχως.

(Ε και λιγη θεωρια επι τη ευκαιρια δεν ειναι κακη)

1 «Μου αρέσει»

Εε… ναι σωστα τα ειπες.
Και σωστα λες οτι ξεχασα να τα αναφερω αυτο ποσή μνημη εχω και του φιλου μου.

Αυτη τη στιγμη στη μοναδα μου εχω 2 γιγα στα 1333 ddr3.
Και ο φιλος μου μου χαρισε αυτα και ειναι ddr2 νομιζω στα 667,
βλεπε φωτο:


Σκεφτηκα τον συνδιασμο του δικου μου 2γιγα με του φιλου μου της Samsung με 3γιγα, γι αυτο τον λογο.

Βεβαια υποψιαζομαι οτι ο συνδιασμος (ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ) σιγουρα θα υπαρχει μια γενναια μειωση της συχνοτητας απο τα 1333 στα 667 ας πουμε.
Μολις τωρα μου περασε μια σκεψη, μηπως ταχα απο BIOS κατι γινεται με ρυθμισεις, ή μπααα…??

Ξερω ποσο πολυ θες να κανεις μιξη μνημες. Δεν γινεται με τιποτα!
Αν τελικα ο επεξεργαστης σου ειναι am3 τοτε ισως να δεις μια διαφορα αν βαλεις τα 2 samsung που θα εχεις 3gb

2 «Μου αρέσει»

Δεν συζητάμε να βάλεις μια μνήμη DDR2 και μια DDR3 ταυτόχρονα.

  1. Αν έχεις AM2 η AM2+ CPU, υποστηρίζει μόνο DDR2 μνήμες.

  2. Αν έχεις AM3 CPU, υποστηρίζει DDR2 η DDR3 μνήμες.

  3. Αν έχεις AM3+ CPU, υποστηρίζει DDR3 μνήμες.

  4. Στα συστήματα 32-bit μπορείς να βάλεις μέχρι 4GB μνήμη, σε λειτουργικό 64-bit μπορείς να βάλεις πάνω από 4GB, στην μητρική αυτή μπορείς να βάλεις μέχρι 8GB μνήμη.

Καλημερα σας…
Τωρα ειδα τι επεξεργαστη εχω…
ειναι το AMD Athlon II x2 250 processor 3.0 Ghz.
Αυτο ειναι το ΑΜ3+ , σωστα…?

Παντου τον αναφερει σαν am3 σκετο.

Σημ.:Εαν θα μπορεσεις καποια στιγμη να διαθεσεις 25 ευρω, το μηχανημα σου θα ζωντανεψει και θα διαρκεσει αλλα λιγα χρονια με καλες ταχυτητες. Τοσο εχουν 2 module ddr3 των 4gb το καθενα. Η ποσοτητα της μνημης ηταν παντα απο τα πιο βασικα χαρακτηριστικα σε εναν υπολογιστη.

1 «Μου αρέσει»