Στο Network δεν μπαινω στα αλλα windows pc

Γεια σας
Εχω Linux mint20.3
Cinamon Version5.2.7
Εκτως απο τον Linux εχω δυο ΗΥ στο δίκτυο έναν W7 και έναν W10.
Τα δυο W7 W10 επικοινωνούν μεταξύ τους αλλα ο linux δεν εμφανίζεται.
Απο τον Linux δεν μπορω να δω κανέναν W.
Δεν εχω εμπειρία απο Λινουξ τι πρεπει να κανω?
Ευχαριστω

@bjr χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις το Samba.
Και έπειτα στα windows να προσθέσεις τη διεύθυνση των φακέλων του linux που θέλεις να είναι κοινόχρηστοι.
Σε γενικές γραμμές.
Δεν έχω διαθέσιμο προς το παρόν τέτοιο δίκτυο για να στείλω οδηγίες βήμα -βήμα.

αναρωτιέμαι αν δεν εκανα λαθος που εβαλα τα linux. ειχα τα W7 και για να μη παω στα w10 (μου είπαν οτι η μητρική μου δεν συνεργάζεται με τα w10 τα δοκίμασα και είχα προβλήματα) έβαλα τα linux τοσο καιρό παιδεύομαι… κανει reboot οταν το ανοίγω και συχνά αναγκάζομε να μπω στα bios για να ξανα ορίσω με ποιο δισκο να κανει εκκίνηση…

Ναι το εχω βαλει το samba αλλα δεν γνωριζω τα επόμενα βηματα. διαβαζω διάφορα σε κατι sites και δοκιμάζω αλλα δεν βγαζω ακρη
Εκτως απο αυτα απο τα windows pc δεν φαίνεται το linux ενώ κατα καιρους εμφανιζόταν…

Σωστή η σκέψη σου να μείνεις σε win.
Γνώμη μου.

@bjr, αυτά που διαβάζεις και σου φαίνονται βουνό αρχικά δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Απλά είναι μια άλλη λογική των linux, όπου όλα είναι directories(αντίστοιχοι φάκελοι των windows) και files αρχεία. Στην ουσία πιο εύκολο από τα windows.
Δηλαδή αφιέρωσε οκτώ λεπτά, να διαβάσεις για το σύστημα αρχείων του linux.
Μετά πέντε λεπτά, για τα δικαιώματα στα αρχεία, τα αντίστοιχα δικαιώματα διαχειριστή των windows, που στο linux αντί να πατάς ένα πλήκτρο, πληκτρολογείς την εντολή chmod μαζί με γράμματα ή αριθμούς.
Αυτό προφανώς είναι που σε μπερδεύει. Δηλαδή θα είδες κανένα chmod μαζί με τον αριθμό 777 και θα είπες “τι είναι αυτό;”.
Επίσης, τα μονοπάτια “paths” των directories(με πιο έντονη γραμματοσειρά) και των files (με πιο ανοιχτόχρωμη γραμματοσειρά" στο linux έχουν κάθετες / και μετακινήσαι σε αυτά με την εντολή cd.
Για επεξεργαστή αρχείων, όταν είναι απαραίτητο, άμα μπερδεύεσαι στην αρχή με τον nano, χρησιμοποίησε τον gedit.
Αντί για sudo nano κλπ στις διάφορες εντολές, χρησιμοποίησε sudo gedit κλπ.
Μπορεί να ακούγεται περίεργο, αλλά αυτά έπρεπε να μας τα μαθαίνουν στο σχολείο, μη σου πω και στο δημοτικό, με τη λογική που έχω τώρα και με αυτά που συμβάινουν γύρω μας. Δε νοείται κατά τη γνώμη μου, ψηφιακός μετασχηματισμός χωρίς linux.
Καλά έκανες και έβαλες linux, γιατί τα w7 παρόλο που ίσως είναι από τα καλύτερα που έχουν κυκλοφορήσει δεν υποστηρίζονται πλέον.
Και το linux ένα λειτουργικό σύστημα είναι και μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από απλούς χρήστες.
Κατά τη γνώμη μου είναι μια απόφαση. Δες το σαν χόμπι.
Παρόλο που τα βρήκα όλα έτοιμα, αφού ξεκίνησα linux πολύ πρόσφατα σε σχέση με άλλους χρήστες που έχουν δεκαετίες σε αυτό, αν μπορούσα θα έβαζα linux και στην τοστιέρα :grinning:.
Να ξέρεις γίνεται και αυτό!
Εξάλλου ακόμα και οι εταιρείες των λειτουργικών συστημάτων, χρησιμοποιούν στο ίδιο λειτουργικό τους και άλλα λειτουργικά συστήματα. Linux, στα windows, windows στα linux, linux στα mac, linux στo chrome, android στο linux, linux στο android κλπ.
Όσον αφορά το πρόβλημα κατά την εκκίνηση, στείλε περισσότερα στοιχεία. Κάθε χρήστης linux υποθέτω έχει κάνει πάμπολες εγκαταστάσεις λειτουργικών συστημάτων.
Αν τους υπολογιστές τους έχεις για τη δουλειά, μάλλον θα πρέπει να κάνεις μια αναβάθμιση.
Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές απόψεις, χιλιοειπωμένες, κατά καιρούς και από άλλους χρήστες του linux. Δεν έχουν σαν σκοπό να δημιουργήσουν ψευδείς εντυπώσεις ότι δεν υπάρχουν δυσκολίες. Εξάλλου είναι γνωστό ότι χωρίς αγάπη δεν ξεπερνιέται καμιά δυσκολία και κανένας φόβος.

3 «Μου αρέσει»

Καλησπερα…
Εχω δυο Wpc να συνδέσω αλλα ας αρχίσω απο το ενα που ονομαζεται VV . Το αλλο το εχω κλειστό προς τοπαρον.
Απο το VV μπορω και μπαίνω στα αρχεια του Linux vh-4 και θελω να μπορω να μπω στα αρχεία του VV απο το linux
Λοιπον απο το File μπήκα στο connect to server
εβαλα την IP του VV
type Widows share
στο share αβαλα τη λέξη Users
στο Folder εβαλα WindowsUser
στα User details εβαλα:
Domain name : WORKGROUP
user name μου στο linux computer με το password

και μου βγαζει στο πρωτο κλικ : failed to mount windows shares not such files or directory . και στο δευτερο κλικ : please verify your user details

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τη samba ούτε έχει χρειαστεί ποτέ να δω αρχεία σε windows, αλλά έτσι από περιέργεια που κοίταξα λίγο, βλέπω οτι καταρχήν πρέπει να σιγουρευτείς οτι το firewall στα windows επιτρέπουν την πρόσβαση. Στα windows 7 που ανέφερες κάπου από οτι βλέπω είναι system and security → allow an app through windows firewall και το file sharing να είναι τσεκαρισμένο. Επίσης βλέπω οτι τα windows 7 δεν αναγνωρίζουν τη samba 3. Για αυτή την έκδοση μιλάμε;

απο τα W7 βλεπω τον HDD στα linux που ειναι shared. απο τα linux δεν βλεπω ta W pc

Καλησπέρα. Δοκίμασες να πας με τον τρόπο τής ακόλουθης εικόνας;
Ανοίγεις Nemo-Πατάς “Network” (1)-σού ανοίγει το παράθυρο που έχει την επιλογή “Windows Network”, και πατώντας εκεί (2) θα πρέπει να σου δείξει τούς ανοικτούς υπολογιστές με windows που έχουν shared αρχεία στο WORKGROUP.

1 «Μου αρέσει»

ναι αυτο ειναι το πρόβλημα το Windows network εμφανίζεται στο network αλλα οταν το πατάω δεν ανοίγει

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς βγάζει κάποιο error, όπως αυτό που έγραψες παραπάνω.
Επειδή είχα πάρα πολύ καιρό να χρειαστώ να επικοινωνήσω με υπολογιστή με windows/πατήσω στο “Windows Network”, κατά πως φαίνεται σε κάποιο update κάποια πράγματα άλλαξαν. Και σ’ εμένα όντως δεν μπαίνει πλέον, και, ανάλογα τη διανομή, βγαίνει και διαφορετικό πρόβλημα. Στο Arch που έχω το δίκτυο, δεν μπαίνει κάν στο φάκελο, και βγάζει
-Failed to retrieve share list from server:No such file or directory
ενώ στο Mint, που ουσιαστικά δεν έχω ρυθμίσει τη samba, βγάζει
-Failed to retrieve share list from server:Network dropped.
Με google search βγαίνουν κι άλλοι τύποι λαθών, οπότε θέλει ψάξιμο κατά περίπτωση, και επίσης οι δύο διανομές που αναφέρω έχουν διαφορετική έκδοση samba…
Σε δουλειά να βρισκόμαστε :frowning_face:

1 «Μου αρέσει»

Ναι για αυτό έγραψα ότι έγραψα. Αν το firewall στα windows δεν επιτρέπει την πρόσβαση στο linux, δεν θα έχεις πρόσβαση από το linux. Επίσης αν δεν αναγνωρίζει τη συγκεκριμένη έκδοση της samba θα πρέπει να κάνεις κάτι και κάτι άλλο αν την αναγνωρίζει.

@bjr βρήκα τα παρακάτω βίντεο:

και την παρακάτω λίστα:
https://www.youtube.com/results?search_query=samba+on+linux+mint+20.3

Βάζοντας απευθείας την IP του W10 μπόρεσα τελικά και το είδα μεσω των linux άλλα οταν παω να ορίσω παλι ενα share folder στα linux δεν το δέχεται …
Το αφήνω όπως ειναι… και ισος να βγάλω και τον samba μην προκύψει και τίποτα θεμα ασφάλειας δεδομένων…
Σε δουλεία να βρισκόμαστε … ! όπως λεει και Γιώργος παραπάνω, προς το παρόν το παράτησα το θεμα ολες αυτες οι προσπάθειες μου παίρνουν πολυ χρονο δίχως αποτέλεσμα… αργότερα βλέπουμε