Στατιστικά λειτουργικών και διανομών

Έχεις απόλυτο δίκιο - εκεί χάθηκε η μπάλα. Η αιώνια Μ$ και οι πρακτικές της …

1 «Μου αρέσει»

Το θέμα είναι ο απλός καθημερινός χρήστης αυτός κάνει τη διαφορά και όχι οι εταιρείες ή οι κρατικοί φορείς, αν δώσεις μια ολοκληρωμένη εμπειρία στον καταναλωτή θα επιλέξει αυτό που του κάνει τη δουλειά στην μικρότερη τιμή… Πχ Raspberry με libreelec ή Android box σίγουρα όμως όχι windows…

1 «Μου αρέσει»

ειπα σε καποιους πριν λιγες μερες οτι μπορουν να μετατρεψουν τηλεοραση που δεν ειναι σμαρτ, σε σμαρτ με raspberry pi zero w και libreelec (η libreelec εχει εκδοση για raspberry pi zero w το οποιο δεν ειναι ακριβο και αρα εχεις την καλλιτερη τιμη) και οτι θα τους βοηθησω να το κανουν κιολας και δεν ειδα να ενδιαφεροντε. Αρα μου φαινεται πιο αναμενομενο αν κρινω απο αυτο, πως οτι πει το μαρκετιγκ θα κανουν…
Πληροφοριακα ο συνδυασμος raspberry pi zero w και libreelec λειτουργει μια χαρα (προφανως τον χρησιμοποιω)

4 «Μου αρέσει»

Το θέμα είναι να θέλει κιόλας, αν δεν τον ενδιαφέρει είναι λογικό. Πχ αν τον ενδιέφερε να βλέπει iptv και του το έδινες στο πιάτο θα σε έπρηζε και από πάνω… :slight_smile: :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Ανοίγω ένα PC πριν κάνα χρόνο από τα φοιτητικά μου χρόνια και είχε μέσα ακόμα τα xp. Τα xp μου τα είχαν βάλει βγάζοντας τα (s)vista.
Επειδή έτυχε και δούλεψα τα mint για κειμενογράφηση χωρίς να ξέρω ότι είναι linux έβαλα αυτά. Δεν ήξερα ότι έπρεπε να βγάλω τα xp γιατί διέτρεχαν κινδύνους.
Τα Linux έψαξα και είδα πως είναι πιο ελαφριά οπότε σκέφτηκα ότι το PC θα τρέχει πιο γρήγορα. Η διαφορά ήταν μικρή μεν αλλά βρήκα ενδιαφέρον το περιβάλλον των mint. Όμως πραγματικά πιστεύω πως στην Ελλάδα ( δεν ξέρω για αλλού) είναι αρκετοί που έχουν ένα PC με Linux για βασικές δουλειές όπως να δουν καμία ταινία, να τρέξουν κάνα server ή web browsing. Βέβαια οι ίδιοι μπορεί να έχουν κανένα νέο PC με windows. Πάντως εμένα τα windows 8 και 10 με έστειλαν στα Linux ακόμα πιο εύκολα. Θεωρώ ότι πολύς κόσμος θέλει να φύγει από τα 10 γιατί έχουν πολλές δυσκολίες και ευπάθειες.

3 «Μου αρέσει»

Συμφωνά με την παραπάνω σελίδα η Ελλάδα εμφανίζει σημαντική αύξηση στη χρήση Linux με μέγιστο ποσοστό 9.62% τον Αύγουστο του 2021! https://gs.statcounter.com/os-market-share/desktop/greece

2 «Μου αρέσει»

Αν παρατηρήσετε την καμπύλη του Linux είναι αντικατοπτρική με την καμπύλη πτώσης των Windows, απ’ όπου και θα προέρχεται το σύνολο των νέων χρηστών.