Στατιστικά λειτουργικών και διανομών

Στο gs.statcounter.com έχουμε:
https://gs.statcounter.com/os-market-share#monthly-201808-201908-bar

Περιλαμβάνει μόνο desktop, tablet, mobile. Αν είχαμε και τα υπόλοιπα είδη, η εικόνα θα ήταν πολύ διαφορετική.
Android: 38.2%
Windows: 36.45%
iOS: 13.73%
OS X: 6.18%
Unknown: 3.26%
Linux: 0.79%
Other: 1.39%

Το Unknown είναι windows.
Το Linux δεν περιλαμβάνει ChromeOS.
Το Other μπορούμε να δούμε τι είναι κοιτώντας κατά πλατφόρμα και είναι κυρίως ChromeOS και διάφορα mobile λειτουργικά.
Στο Desktop το επόμενο μετά το ChromeOS είναι το FreeBSD αλλά με 0% (δηλαδή δεν το πιάνει καν η ακρίβεια) και όλα μαζί τα υπόλοιπα επίσης 0.00% (και μιλάμε για πολύ περισσότερα λειτουργικά από όσα θα περίμενε ίσως κάποιος)

Mobile είναι:
Android: 75.3%
iOS: 22.26%

Tablet αντιστρέφεται:
iOS: 71.19%
Android; 28.5%

Στην Ελλάδα:
Windows: 58%
Android: 26.65%
iOS 5.68%
Linux: 4.08%
Unknown: 3.36%
OS X: 2.52%
Other: 0.71%

Το ChromeOS δεν έχει πιάσει καθόλου εδώ με μόνο 0.04% όταν κοιτάμε τα Desktop. Και ναι φαίνεται η Ελλάδα είναι η χώρα με την υψηλότερη χρήση Linux παγκοσμίως. Το FreeBSD ούτε εδώ καταφέρνει να φανεί πάνω από το 0%.

7 «Μου αρέσει»

Πολύ ευχάριστο και ενθαρρυντικό αυτό το στατιστικό! :)

2 «Μου αρέσει»

Κι εγω ηρθα να χαλασω το ονειρο.

Αφου στην Ελλαδα 3 στους 4 (4 στους 4 βασικα) βλεπουν το linux σαν τσαμπα πραμα…!! Αρκει να μπει ο chrome και να μην πληρωσουν €. Σε συναρτηση με τα refurbished που στελνουν οι βορειες χωρες στο 50αρικο και δεν μπορουν να τρεξουν και πολλα με 2g Ram πιστευω οτι το ποσοστο θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερο.

Οσες φορες εγκαθιστω linux σε φιλους παντα τους λεω να ριξουν κανενα διευρο στην ομαδα που φτιαχνει τη διανομη. Ναι ναι μου λενε ολοι, αλλα στα στατιστικα δωρεων ειμαστε η τελευταια χωρα!

Αν διναμε ολοι το 100€ που μας "γλυτωνε"απο τα windows, στη διανομη που χρησιμοποιουμε, θα ηταν ολα καλυτερα.

Αλλα δε βαριεσαι, χρησιμοποιουμε τα παντα τσαμπα… ποιος θα μας δει;

4 «Μου αρέσει»

Το δωρεάν λειτουργικό είναι βασικό κίνητρο για απλούς χρήστες ώστε να μπουν στον κόπο να ξεβολευτούν-ξαναμάθουν κάτι απ’ την αρχή. Μας είναι πιο δύσκολο απ’ όσο φαντάζεσαι. Προσωπικά προτιμώ να με αυτοαποκαλώ τζαμπατζή καμιά φορά, παρά να έχω τύψεις ως ανέντιμος επειδή “φοράω” σπασμένα windows. Και το κόστος γι’ αυτό δεν είναι της τάξεως των 100 €, είναι πολύ μικρότερο, υπάρχουν πολλοί καλοθελητές. Όσο για τα ποσοστά της έρευνας στην Ελλάδα, θα άλλαζαν άρδην αν αναφερόταν σε γνήσιες κόπιες, που κι αυτό το σώζουν οι πωλήσεις καινούργιων υπολογιστών με προεγκατεστημένα λειτουργικά. Δωρεές στις κοινότητες πρέπει να γίνονται, συμφωνώ απόλυτα.

2 «Μου αρέσει»

Τα παραπάνω στατιστικά δεν είναι έρευνα στην Ελλάδα ούτε πωλήσεις (στις πωλήσεις το λίνουξ γενικά αγγίζει το 0%), είναι μετρήσεις με βάση την κίνηση.

1 «Μου αρέσει»

Στην Ελλάδα εξακολουθούμε να έχουμε μεγάλο ποσοστό Vista και XP. Τα XP είναι περίπου ίσα με το λίνουξ όπως και τα 8, Τα Vista είναι πιο χαμηλά αλλά και πάλι το ποσοστό τους δεν είναι αμελητέο. Το σύνολο αυτόν τών υπολογιστών για μένα θα πρέπει να γυρίσουν σε λίνουξ ως κύριο λειτουργικό χθές. Επίσης έχουμε ακόμα τεράστιο ποσοστό 7 (παρά την δωρεάν «αναβάθμιση» σε 10). Αυτός ο κόσμος θα πρέπει τώρα να εξετάσει σοβαρά το ενδεχόμενο να περάσει και λίνουξ (σε λίγους μήνες τερματίζει η υποστήριξη).

Θα πρέπει επίσης να γίνει συνείδηση στον κόσμο ότι μέχρι να βρεθεί μια λύση τούς υπολογιστές δεν τούς πετάμε ποτέ. Δυστυχώς είναι οικολογική βόμβα και δυστυχώς ούτε οι κάδοι ανακύκλωσης είναι λύση σε αυτό το πρόβλημα. Μέχρι να βρεθεί πραγματική λύση το οικολογικότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τούς κρατάμε σπίτια μας.

Προσωπικά δεν βρίσκω ενδιαφέρον σε μια εκστρατεία για δωρεές. Αυτό που θα ήθελα να δω είναι κάποιον τρόπο να προσελκύσει η χώρα τεχνογνωσία. Επίσης μια οργανωμένη κίνηση προς το ανοικτό λογισμικό, στην παιδεία και στο δημόσιο (αυτό μπορεί να βοηθήσει και στην προσέλκυση)

Επίσης θα ήθελα να δω μια εταιρεία που να εμπορεύεται δύο πράγματα

  • φτηνούς refurbished υπολογιστές με λίνουξ και να το πουλάει αυτό ως προτέρημα και καλύτερη υποστήριξη για refurbished.
  • ακριβούς σύγχρονους υπολογιστές με λίνουξ και να το πουλάει αυτό ως ιδιαιτερότητα που αξίζει.

Το λίνουξ είναι σήμερα εκπληκτικό στούς σύγχρονους υπολογιστές και είναι λάθος στρατηγική όταν προσπαθεί κάποιος που θέλει να δημιουργήσει αγορά να το ανταγωνιστεί στην τιμή. Η σωστή στρατηγική είναι να βρει τρόπο να αποκτήσει φανατικούς οπαδούς.

4 «Μου αρέσει»

Σωστός, δική μου λάθος διατύπωση. Εννοούσα “τα ποσοστά ΓΙΑ την Ελλάδα”. Όσον αφορά στις πωλήσεις που λέω, εννοώ ότι επειδή σχεδόν όλοι οι καινούργιοι υπολογιστές πωλούνται με προεγκατεστημένα Windows, ανεβαίνει ο αριθμός των χρηστών του συγκεκριμένου λειτουργικού πιο εύκολα.

οταν ο υπολογιστης εχει προεγκατεστημετα τα win λογικο ειναι να ειναι τα ποσοστα τους υψηλα. ας αγοραζαμε αδειους υπολογιστες απο λειτουργικο και θα βλεπαμε μετα. θα ηταν πιο δικαια η συγκριση.

Και ο κόσμος που αγοράζει άδειους υπολογιστές περνάει windows (εκτός από μένα)

Linux: 4.08%

Μπαίνουμε βουλή δηλαδή?!?! :grin:

9 «Μου αρέσει»

no money, no fun!

Ακριβως επειδη ειμαστε κατα των δωρεων, εχουμε και αρκετη καθυστερηση σε τεχνολογιες. Γιατι ο ελληνας empc που εφτιαχνε τη διανομη monomaxos να τη συνεχισει; Μονο κριτικη δεχοταν και απο δωρεες τιποτα. ο developer στο debian θα παρει 100.000€ το χρονο και φυσικο ειναι να προσπαθει για το καλυτερο. Αλλα και μικρες διανομες οπως το mint κτλ(σε σχεση με το debian παντα) αν δεν υπηρχαν οι δωρεες δεν θα υπηρχε λογος υπαρξης τους και καποιος να ζοριζεται 24 ωρα για να φτιαχνει ενα λειτουργικο.

Οι δωρεες στο ελευθερο λογισμικο κανουν αυτο ακριβως. Καλοπληρωνουν καποιους ωστε να διαθετουν την τεχνογνωσια τους προς την κοινοτητα

3 «Μου αρέσει»

Σκεφτειτε το αλλιως. Ενας προγραμματιστης θελει να παει να ζησει στη Σαμοθρακη για να ανεβασει την ποιοτητα της ζωης του. Μεσα στις επιλογες που εχει (ψαρεμα, ενοικιαζομενα δωματια κτλ.) ειναι να κανει και το επαγγελμα του. Φυσικα στη σαμοθρακη η θα ξεπεσει στα format η θα μπορουσε να παρει σαν βαση το debian και να ξεκινησει μια διανομη. Ας πουμε οτι αυτη εχει μεγαλη απηχηση με χιλιαδες κατεβασματα το μηνα, και οι χρηστες συνεχως βρισκουν bugs και αυτος τα διορθωνει.

Αν δεν παρει ουτε ενα ευρω θα τα παρατησει και θα ανοιξει ενοικιαζομενα δωματια, και πολυ καλα θα κανει. Η λογικη ομως ειναι οσοι χρηστες ειναι ευχαριστημενοι να του δινουν 2-3-5€. Αν καθε μηνα 1000 χρηστες του δινουν 3€ τοτε θα σκεφτει να παρει και εναν full time προγραμματιστη για να το αναπτυξει.

Ετσι γινονται τα πετυχημενα opensource. Και μιλαμε για τεχνολογια και προγραμματισμο που ο αλλος εχει φαει τα βιβλια και τις οθονες τοσα χρονια…

Στην ελλαδα βεβαια ανοιγει τα ενοικιαζομενα δωματια και ειναι μια χαρα αφου οι δωρεες ειναι αγνωστος χ για τους περισσοτερους ενω στις περισσοτερες χωρες ειναι η βαση για να ξεκινησει καποιο project

Σαν προγραμματιστης που ειναι φτιαχνει και μια αυτοματη περγολα στο κηπο των δωματιων που τη χειρίζεται απο το κινητο, και τον παιζει και ο αυτιας το πρωι και γινεται και διασημος!! και λενε ολοι κοιτα μυαλο και πηγε και ανοιξε ενοικιαζομενα… το λενε οι ιδιοι που δεν θα διναν 3€ (ενας καφες υποψιν) για το λειτουργικο που θα εφτιαχνε!

6 «Μου αρέσει»

Μπορεί να παίρνει τόσα αλλά όχι από τις δωρεές. Δες τι γίνονται οι δωρεές, θα δεις ένα σωρό ωραία αλλά όχι μισθός 100000 στον developer.

Το αν θα τα παρει απο τις δωρεες των απλων πολιτων η απο τις ενεσεις εκατομμυριων των εταιρειων ειναι αλλο θεμα. Αλλα πληρωνεται για να το αναπτυξει. Απλα οι μικροτερες διανομες που δεν εχουν μεγαλους σπονσορες οπως το mint (οι σπονσορες δινουν το πολυ μεχρι 5-6.000 το μηνα στο mint) λογικο να στηριζονται στις δωρεες (οι οποιες ειναι ικανοποιητικες για ενα opensource)

Λινουξαδες Ελλαδος; Σε αυτο ειμαι μεσα :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Να κάνουμε και κάνα σύλλογο :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»

Χαχαχα εννοείται μέσα και εγώ,! Λογικά θα το έχετε ξαναδεί αλλά θα έπρεπε να είχαμε και μια τέτοια επικράτεια…----ν

Ο συντροφος @anon88072451 μας τα λεει πολυ καλα.
Εχει πολλα δικια ειναι κριμα παντως που το Ενικο Μετσοβειο Πολυτεχνιο
ανεπτυξε την διανομη Ζευς linux αλλα σταματησε πολυ νωρις.
Στην Ελλαδα μας υπαρχει ο καθηγητης Δημητρης Τζεμος και ο Βλαχαβας
που αναπτυσσουν αντιστοιχα το Slackel kai το Salix.
Mεχρι προτινος υπηρχε το Sxolinux του Δημητρη Καλαμαρα και αυτο σταματησε να αναπτυσεται.

1 «Μου αρέσει»

μην ξεχναμε και τον Αγγλο δασκαλο (anticapitalista) απ την Θεσσαλονικη που κανει πολυ καλη δουλεια στο antiX και στο MX Linux.

https://antixlinux.com/author/anticapitalista/

7 «Μου αρέσει»

Στα πρωτα μου καλα βηματα στο linux, καπου το 2009 βρεθηκαν αρκετοι που μου ειπαν “το linux ειναι ελευθερο λογισμικο γιατι χιλιαδες προγραμματιστες βαζουν μια ωρα δουλεια ο καθενας και εχουν φτιαξει αυτο το εκπληκτικο πραγμα” ή “ειναι δωρεαν και αναπτυσεται στα πανεπιστημια” και αλλα τετοια ωραια ιδεολογικα και φιλοσοφικα…

Στην πραξη, για να ξεκινησει μια καλη διανομη χρειαζεται κοσμο, σερβερς, ιδεες, πολλες ανθρωποώρες σε προγραμματισμο, αλλες τοσες σε συντηρηση των σερβερ, απειρες ωρες δοκιμων σε διαφορετικα συστηματα κτλ. κτλ.

Στην Ελλαδα αυτα ολα τα προσπαθει ενας μονος του χωρις ουσιαστικη βοηθεια και γι αυτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο να φτιαχτει ελληνικη διανομη με δικα της αποθετηρια και με χρονοδιαγραμματα εκδοσης. Συνηθως “πατανε” πανω σε αλλες πετυχημενες διανομες, δεν εχουν κεντρικο σερβερ διανομης αλλα παιζουν σε torrent. Εχουν δυσκολια να marketαριστουν σωστα γιατι αυτος ο ενας λογικα θα ειναι προγραμματιστης χωρις ιδιαιτερες γνωσεις marketing. Με μηδενικα η μηδαμινα εσοδα λογικα θα εχει και μια full time εργασια που θα τον εμποδιζει να ασχοληθει ιδιαιτερα. Και τελος θα πρεπει να απανταει στο forum αν εχει, σε καθε πιθανο προβλημα.

Για να γινει μια σωστη διανομη χρειαζεται ομαδα. Ποσοι; Εγω πιστευω με εναν η δυο προγραμματιστες εναν web developer και δυο τρια ατομα για την προωθηση ειναι καλα για αρχη.

Μιλαμε για 5 ατομα που θα πρεπει να διακοψουν τη δουλεια τους αν θελουν να κανουν μια διανομη με σοβαρη απηχηση.

Το ελευθερο λογισμικο και ο ανοικτος κωδικας εχουν αλλη φιλοσοφια απο το τσαμπα. Ειναι διαφορετικα πραγματα και πρεπει να το καταλαβουν ολοι. Τοτε ισως να δουμε αξιολογες ενεργειες και ισως να δουμε και ελληνικες διανομες στις πρωτες θεσεις του distrowatch.

Μεχρι τοτε θα κλικαρω στο elementary os που εχει βαλει υποχρεωση ποσου για να το κατεβασεις (εχει και 0€)

1 «Μου αρέσει»