Στατικός θόρυβος όταν δεν παίζει ήχος από τα ηχεία

Υπάρχει ένα πρόβλημα ήχου στις διανομές Linux, όπου στην περίπτωση που δεν παίζει κάποιος ήχος/μουσική στο σύστημα, σε περίπου 2 δευτερόλεπτα ακούγεται στατικός ήχος στα ηχεία, μέχρι την επόμενη αναπαραγωγή. Αυτό είναι, κυρίως, εμφανές όταν είναι αυξημένα τα επίπεδα έντασης στον ενισχυτή των ηχείων. Μπορεί να επιλυθεί (σχετικά) κρατώντας χαμηλά αυτά τα επίπεδα έντασης στην εξωτερική συσκευή και αυξάνοντας αρκετά την ένταση από το Volume Control κάθε διανομής.

Αλλά δεν λύνει ουσιαστικά το πρόβλημα. Το πρόβλημα οφείλεται στo powersave mode του module ήχου, και συγκεκριμένα του module snd_hda_intel.
Το πρόβλημα ίσως έχει αναφερθεί εδώ στο Forum, σε αυτήν την συζήτηση:

Για να δείτε εάν τρέχετε αυτό το module, δώστε την παρακάτω εντολή:

lsmod | grep snd_hda_intel

εάν δείτε κάποιες γραμμές στο τερματικό, σημαίνει ότι είναι φορτωμένο και το χρησιμοποιείτε.
Για να δείτε την παράμετρο στο power-saving mode αυτού του module, δώστε την παρακάτω εντολή:

cat /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save

Εάν δείτε το αποτέλεσμα 1 σημαίνει ότι είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας.
Μπορείτε να αλλάξετε αυτήν την παράμετρο, αφού γίνετε διαχειριστής στο σύστημά σας.

su

και δίνοντας την παρακάτω εντολή:

echo 0 > /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save

για να βγείτε από το κέλυφος του διαχειριστή απλά γράψτε

exit

Επιβεβαιώστε ότι άλλαξε η παράμετρος, ξαναδίνοντας την εντολή:

cat /sys/module/snd_hda_intel/parameters/power_save

Θα πρέπει τώρα να βλέπετε το αποτέλεσμα 0.
Αυτό ήταν, εάν το πρόβλημα σας έχει απασχολήσει θα καταλάβετε αμέσως την διαφορά.
Τα παραπάνω μπορούν να γίνουν και με έναν text editor της επιλογής σας.

Υστερόγραφο: Το πρόβλημα επανέρχεται μετά από επανεκκινήσεις καθώς το αρχείο αυτό γίνεται overwrite και μπορείτε να δείτε ότι το αποτέλεσμα της τελευταίας εντολής θα είναι:
10
Γι’ αυτόν τον λόγο, θα πρέπει να δημιουργηθεί ένα αρχείο audio_disable_powersave.conf μέσα στον φάκελο:

sudo touch /etc/modprobe.d/audio_disable_powersave.conf

με περιεχόμενα τα παρακάτω:

options snd_hda_intel power_save=0
11 «Μου αρέσει»

πολύ χρησιμο . ειδικά για μένα που έχω ηχεία 1,5 μετρο ψηλα.

εγω κάνω και το εξης

sudo mousepad  /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

βαζω

options snd-hda-intel power_save=0 power_save_controller=N

3 «Μου αρέσει»