SSH Tunneling. Ένα απλό forwarding που όμως είναι σωτήριο!

Πόσες φορές “παίζοντας” με διάφορα self-hosted projects, σε ένα παλιό pc που έχω στο σπίτι και τον χρησιμοποιώ για testing πάσης φύσεως, έφτανα εκεί που η εγκατάσταση είχε ολοκληρωθεί και έπρεπε να συνδεθώ σε μια “σελίδα” στον browser για να σετάρω τα τελευταία και να αρχίσω να το χρησιμοποιώ. Και κάπου εκεί σήκωνα τα χέρια ψηλά γιατί αυτή η διεύθυνση ήταν η… localhost… Και πως να συνδεθώ στην localhost όταν έχω έναν headless server?

Αρχικά με το φτωχό μου το μυαλό σκέφτηκα αυτό: (Αν θες το διαβάζεις, δεν θα κερδίσεις κάτι)

Εγκατέστησα γραφικό περιβάλλον στον server, σέταρα το Remote Desktop και μετά από έναν browser που έτρεχε native στο μηχάνημα έμπαινα στην localhost

Αλλά τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά! Μπορείς απλά να φτιάξεις ένα τούνελ και να δρομολογείς τις τοπικές πόρτες σε μία διεύθυνση του δικού σου υπολογιστή, στου server. Και ο τρόπος:

ssh -L localPort:address:remotePort user@server'sip

π.χ. Θέλω να τρέξω στην 8080 του υπολογιστή μου την 80 πόρτα του server:

ssh -L 8080:localhost:80 christ0s@myserver

Το “τούνελ” έχει πλέον φτιαχτεί. Το επόμενο βήμα είναι να ανοίξουμε ένα browser της αρεσκείας μας και να γράψουμε στην μπάρα διευθύνσεων:

http://localhost:8080

Και αισίως βλέπουμε το interface που θα συναντούσαμε αν τρέχαμε την localhost:80 του server μας.

Κάθε επισήμανση και διόρθωση ευπρόσδεκτη!

6 «Μου αρέσει»

ευχαριστουμε

μηπως ηθελες να πεις οτι η εντολη ειναι

ssh -L 8080:localhost:80 christ0s@myserver

αντι για

ssh -L 8080:localhost:8080 christ0s@myserver

;

2 «Μου αρέσει»

Διορθώθηκε! Ευχαριστώ!

1 «Μου αρέσει»