Sparky linux xcfe

kαταφερα να κάνω εγκατάσταση το sparky linux γιατι το λαπτοπ μου με δυσκολευει λίγο σε διανομές τύπου debian .με xcfe περιβαλλον εργασίας και όλα δουλέυουν ρολοι.

9 «Μου αρέσει»

μου αρεσει η επιλογη σου. sparky + xfce
καλοδούλευτο

Αυτό δεν καταλαβαίνω. Εννοείς ubuntu/mint ή και κανονικό debian;

οι διανομες τυπου ubuntu συμπεριλαμβανομενου και του mint ειναι πιο ευκολες στην εγκατασταση πιο αυτοματες θα ελεγα. οι διανομες βασισμενες στο debian μου κανουν νουμερα στην εκινηση με το uefi οπως και η mx και οι διανομες τυπου arch. οταν επιλεγω να βαλω την διανομη σε συγκεκριμενη κατατμηση οι διανομες ubuntu εχουν αλλο μενου στο παραθυρο εγκαταστασης , ενω οι debian αλλο. πραγματι η επιφανεια εργασιας xfce ειναι πολυ καλη. ημουν χρονια “κολλημενος” με το mate αλλα ευτυχως που μου αρεσει να δοκιμαζω.

1 «Μου αρέσει»

Οκ.
Αλλά εντελώς κανονικό debian όμως δεν προσπάθησες; Γιατί όπως το ακούω το «πρόβλημα» είναι των διανομών που είναι βασισμένες σε αυτό πχ mx. Επίσης με Arch δεν έχω πρόβλημα :confused:

θα το κανω καποια στιγμη για κανονικο debian.

εχει ξαναανεφερθει σε αυτο παλιοτερα ο MetFM και ειχε προβλημα με τις debian based διανομες. Νομιζω οτι μεχρι τωρα ομως ειχε δοκιμασει διανομες βασισμενες στο stretch και οχι στο buster που εχει υποστηριξη για το uefi γιατι αν ειχα καταλαβει σωστα με αυτο ειχε καποιο προβλημα. Νομιζω επισης οτι το sparky που εγκατεστησε τελικα ειναι βασισμενο στο buster. Η mx ακομα δεν εχει περασει σε αυτο ειναι σε φαση beta. @MetFM τα επιβεβαιωνεις αυτα ή κανω λαθος;

Λογικά και το Stretch θα πρέπει να έχει κάποια υποστήριξη uefi αλλά ναι αυτό που λες ακούγεται η πιο λογική εξήγηση ειδικά για “out of the box” εμπειρία.

Το Stretch εχει UEFI υποστηρηξη… αλλα οχι SecureBoot. για SecureBoot θα πρεπει να παει καποιος στο Buster.

ναι σωστα , ετσι ακριβως :+1:

Εμπειρικά δεν είναι μόνο αυτά που δεν υποστηρίζονται καθόλου πχ εδώ το SecureBoot, αλλά και άλλες «λεπτομέρειες» που κάνουν την διαφορά ανάμεσα σε “out of the box” εμπειρία και πρέπει να ξέρεις τι κάνεις.

Out-Of-The-Box ειναι μια πτυχη του θεματος… αλλα δεν θα πρεπει ποτε να ειναι κατι που να κινηγαει καθε διανομη… καλο ειναι να υπαρχει… αλλα οχι παντα απαραιτητο. Το οτι το Debian δεν εχει ολα τα out-of-the-box χαρακτηριστικα του Ubuntu πχ ή του Mint δεν πιστευω οτι ειναι μειων. Σιγουρα δεν ειναι η πρωτη σταση ενως νεου χρηστη του GNU/Linux αλλα εαν ειναι μια απο τις στασεις του σε αυτο το ταξιδι… για μενα προσωπικα ειναι συν.

ειναι η πρωτη φορα που καταφερνω να εγκαταστησω σωστα debian διανομη. το ιδιο ακριβως θεμα ειχα και με το mint LMDE. Kai φυσικα με το mx. to sparky ειναι η τελευταια εκδοση του.

Προσωπικά αν πρέπει να ξέρω τι κάνω πηγαίνω σε μία καθαρή διανομή, πχ «κανονικό» Debian ή «κανονικό» Arch. Οι διανομές που παρέχουν «ευκολίες» για μένα έχουν δύο καταστάσεις. Ή δουλεύουν Out-Of-The-Box ή δεν δουλεύουν. Εμπειρικά είναι ακριβώς οι «ευκολίες» που δημιουργούν το ίδιο το πρόβλημα και για αυτό έχω καταλήξει σε αυτήν την προσέγγιση.

1 «Μου αρέσει»

Το sparkyεχω την αισθηση οτι ειναι πιο πολυ debian απο αλλες διανομες πχ mx, ubuntu κλπ Το εχω σε netbook(32bit)και δειχνει πολυ σταθερο. Για τα λιγα που μπορω να κανω στο netbook ειναι μια χαρα.

από κάθε πρακτική άποψη το sparky είναι debian. Το ubuntu ξεκάθαρα δεν είναι debian, απλά είναι στην ίδια οικογένεια. Το mx δεν το έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω τι διαφορές έχει, νόμιζα ότι επίσης είναι πρακτικά debian, Πάντως το sparky είναι πιο debian από το LMDE (που επίσης βασίζεται στο debian και όχι στο ubuntu)

1 «Μου αρέσει»

το sparky και το bunsenlans ειναι τελειως debian. H mx διαφερει και σε άλλα πραματα, οχι μονο στο init αλλά ειναι αρκετα κοντα.

2 «Μου αρέσει»

Α, ναι μπράβο, και μόνο η διαφορά στο init είναι εξαιρετικά σημαντική.

1 «Μου αρέσει»

ας αναφερω και που αλλού διαφερει η mx. Το sparky πχ εχει εκδοσεις για stable, testing και experimental, ολα βασιζομενα στα αντιστοιχα του debian. Η mx βασιζεται γενικα στο stable του debian αλλά στον package installer θα δεις οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις testing repositorie (που απενργοποιουντε μετα την εγκατασταση) το οποιο ομως δεν βασιζεται στον testing κλαδο του debian αλλά στο stable. Για να μη μπερδευτειτε εξηγω: οι «πακεταδες» της διανομης πακεταρουν νεοτερες εκδοσεις προγραμματων απο αυτες που υπαρχουν στο stable απο default, ή και προγραμματα που δεν υπαρχουν καθολου στα repositories του debian, τα οποια ομως λειτουργουν στο stable. Ετσι πχ δε θα δεις καποιο προγραμμα να χρειαζεται την libc6 στο stretch, και για αυτο λεμε οτι η mx ειναι semi-rolling. Ενδιαφερον δεν ειναι; :grinning:

3 «Μου αρέσει»

Έβαλα και εγώ την εν λόγω διανομή, με τον εν λόγω συνδιασμό.
Επίσης με το συντάκτη του θέματος έχουμε και κοινά γούστα (mate,xfce,artix).

Σα διανομή δε με τρέλανε αλλά δε με χάλασε και όλας. Για backup pc τη θέλω για συγκεκριμένες -ελάχιστες- απαιτήσεις.

Πριν μπώ από το live usb δεν έμπαινε και μόλις άρχισα να πατάω τυχαία πλήκτρα κάτι άρχισε να σαλεύει. Μετά από 2-3 λεπτά πήρε μπρος και μπήκε να κάνω install.
Η έκδοση του firefox-ESR αρκετά buggy. Στα αποθετήρια είχε τον opera-stable σώθηκα. Το wifi δούλεψε στο άψε σβήσε!

Ούτε viber, ούτε sublime ή leafpad δεν είχαν τα αποθετήρια. Έπρεπε να κάνω search στο google.
Ένα gimp -δεν το χρειάζομαι σε τούτο το pc- θα ήταν χρήσιμο, βέβαια όχι απαραίτητο.

Έπρεπε να κάνω ρύθμιση για να έχω transparency στο τερματικό αλλά στο panel δεν έχει by default. Κάπως θα φτιάχνει αλλά δεν είχε τον κλασσικό xfce τρόπο.

Μοιάζει οπτικά όμορφο με λίγα και απλά εικονίδια και wallpapers. Του xfce τα wallpaper στον φάκελο backgrounds δεν έπαιζαν. Ωραίο το ο,τι έχουν αρκετά screensaver αν και μερικά τσεκαρισμένα δεν παίζουν.

Από προγράμματα έχει μια ωραία ποικιλία: vokoscreen, vlc, libre office, cheese, atril. Τα βασικά για απλή χρήση !

Θα ήθελα να έχουν ενεργοποιήσει να κάνει printscreen χωρίς να το κάνω configure ή να βγαίνει το τερματικό απ’ευθείας στο κέντρο της οθόνης δίχως ρύθμιση.

Είχε το pulseaudio που χρειαζόμουν και έχουν κάνει και μια μαγκιά. Δεν ξέρω πως το έκαναν να είναι ενεργά τα removable devices στην οθόνη, χωρίς να εμφανίζει κάθε δίσκο. Στο xfce γενικά ως removable έχει όλους τους δίσκους. Ίσως είναι παλιότερη ρύθμιση του xfce ? Δεν ξέρω αλλά μου άρεσε.

Συνοπτικά είναι μια τίμια επιλογή για συγκεκριμένες δουλειές (αν δε θες τα τελευταία πακέτα). Έχει βέβαια και rolling έκδοση αν τα θες !
Με τρεις καρτέλες στον opera 872 mb ram, έχουμε πανάλαφρη διανομή. Αυτό σε συνδιασμό με την 32 bit υποστήριξη, το καθιστούν ιδανικό για παλιά pc. O Calamares κάνει την εμπειρία εγκατάστασης πιο απλή.

4 «Μου αρέσει»