[Solved]Firefox ρύθμιση αρχικής σελίδας

πως στέλνεις πμ; δηλαδή μιλάς με κάποιον άλλο…

Ας χαλαρώσουμε λίγο με τους κανόνες και ας περάσουμε όμορφα, εδώ είμαστε για να βοηθάμε ο ένας τον άλλον. Κανείς δεν τα ξέρει όλα και όλοι μαζί να βοηθά ο ένας τον άλλον, διαφορετικά δεν θα συζητούσαμε για το GNU/Linux.

Oμορφες καλημερες στους φιλους του φορουμ.
Λοιπον δοκιμασα τις υποδειξεις του φορουμιτη @Tokros σε
αυτο το ποστ που επισυναπτω παρακατω σε quote.

  1. Άνοιξε τον Firefox και γράψε στη γραμμή διεύθυνσης about:config. Πάτα Enter και, αν σε ρωτήσει «Αποδοχή ρίσκου», πάτα ναι.
  2. Στην καρτέλα που θα ανοίξει γράψε στην «Αναζήτηση ονόματος προτίμησης» browser.sessionstore.resume_from_crash.
  3. Μόλις το γράψεις θα σου εμφανίσει από κάτω μια γραμμή με αυτή τη ρύθμιση. Δες στη μέση της γραμμής αν γράφει true. Αν ναι, κάνε διπλό κλικ πάνω του για να γίνει false.

Υπ’ όψιν ότι με αυτή τη μέθοδο, αν κλείσει ο υπολογιστής καταλάθος (π.χ. από διακοπή ρεύματος), οι καρτέλες δε θα επανέλθουν μετά. Ίσως να μπορείς να τις βρίσκεις απ’ το «Ιστορικό».

Δυστυχως ομως το προβλημα επιμενει πεισματικα.
Επιπλεον με βαση τις υποδειξεις του καλου φιλου εκανα
επεμβαση και σε δυο ακομα ρυθμισεις του sessionstore
oπως θα δειτε και στο screenshot που δειχνω παρακατω
αλλα και παλι το προβλημα παραμενει.
Εδω θα σημειωσω οτι ακριβως το ιδιο προβλημα παρουσιαζεται και σε
ενα αλλο λαπτοπ που χρησιμοποιει τον firefox και το Pepermint Linux
το οποιο βασιζεται στο Mint Linux τα οποια μαλιστα εχουν ακριβως τα ιδια
αποθετηρια και τον ιδιο update manager.
O firefox και στα δυο λαπτοπ ειναι η τελευταια εκδοση και οπως φυσικα προανεφερα
εχω απενεργοποιησει το sync και στα δυο λαπτοπ.

Συντομως θα επεξεργαστω και τις υποδειξεις των υπολοιπων φιλων και θα σας κρατησω ενημερους.

Αυτό που είχα κάνει με τη μητέρα μου και λειτούργησε πολύ καλά ήταν τα WebApps. Φτιάξε 4 βάλε τα στο desktop με διαφορετικό εικονίδιο για κάθε site. Ευκολότερο όχι μόνο για άτομα προχωρημένης ηλικίας.

1 «Μου αρέσει»

Ενδιαφερουσα η υποδειξη σου ωστοσο ο πατερας μου δεν νομιζω οτι θα το συνηθησει
γιατι επιπλεον μεσω google κανει και αναζητησεις για συνταγες μαγειρικης και για την λαογραφια της επαρχιας απο οπου καταγεται.

Ωστοσο οι αλλες σελιδες που ανεφερα ειναι οι σταθερες που χρησιμοποιει για ειδησεογραφικη ενημερωση και για δυο σαϊτ με αγγελειες συν το facebook.

Εγω ανοιξα το νημα για τον εξης πολυ απλο λογο:ο ιδιος οταν κανει περιηγηση στο νετ
κραταει πολλα tabs ανοιχτα και παρολο που του εχω δειξει τον τροπο να τα κλεινει
εκεινος δεν επιθυμει να τα κλεινει.

Αυτο εχει σαν αποτελεσμα στην επομενη επανεκκινηση του συστηματος ο firefox
ξανανοιγει τα tabs που ειχε ανοιχτα πιο πριν.

Φυσικα εδω πρεπει να σημειωσω οτι ο ιδιος δεν επιθυμει να κλεισει τον firefox πριν
το shutdown του συστηματος παρολο που του το εχω υποδειξει με αποτελεσμα να
παρουσιαζεται το προβλημα που αναφερω στο νημα.

Πολλες φορες μαλιστα ολα αυτα εχουν σαν αποτελεσμα την απαραδεκτη αποδοση
του λαπτοπ κατα την περιηγηση στον παγκοσμιο ιστο πραγμα που με αναγκαζει να
μπω στην διαδικασια να επισκευαζω το προβλημα ευτυχως με επιτυχη αποτελεσματα
και χωρις επανεγκατασταση του λειτουργικου.

Aκριβως ολα αυτα τα προβληματα με ωθησαν στην αναζητηση βοηθειας εδω στο φορουμ.

Μηπως να δοκιμασεις εδω…;;

1 «Μου αρέσει»

Πολλές διανομές αλλάζουν τις ρυθμίσεις του firefox γιατί πιστεύουν με αυτό το τρόπο θα έχουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα. Ας κάνουμε κάτι απλό να δούμε εάν υπάρχει αυτό το αρχείο (user.js) στο προφίλ του χρήστη.
Βήματα

  1. Ανοίγουμε το firefox
  2. Πληκτρολογούμε: about:support
  3. Κάνουμε κλικ στο κουμπί Άνοιγμα Φακέλου (Open directory), είναι κάπου στην αρχή τις σελίδας που βλέπεις.
  4. Ψάξε και δες εάν υπάρχει το αρχείο user.js
  5. Μας ανακοινώνεις εάν υπάρχει η όχι.

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλε @Yianpan71
Το δοκιμασα αλλα δυστυχως δεν ειχε αποτελεσμα.

Αγπητε @zoomm10 εκανα οτι μου ειπες και τελικα το ζητουμενο αρχειο δεν υπαρχει.

Για να βρεις την διαδρομή του αρχείου που αναφέρει ο @zoomm10, ακολούθησε τον εξής οδηγό :

Από την παράγραφο User.js file overriding Firefox settings και μετά.
Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση μέσα στον ίδιο φάκελο το αρχείο prefs.js να είναι corrupted, σε αυτήν την περίπτωση μετονόμασέ του σε prefs.js.old και δοκίμασε να κάνεις ξανά τις ρυθμίσεις σου για το home page.

2 «Μου αρέσει»

Δε θα σου λύσει το πρόβλημα αλλά για να μη γίνει χειρότερο: το browser.sessionstore.restore_tabs_lazily καλύτερα ξαναβάλ’ το true για να μη φορτώνει τα περιεχόμενα όλων των καρτελών στην εκκίνηση. Να φορτώνει μόνο αυτής που είναι ενεργή. Δεν ξέρω αν έκανε έτσι σε σένα αλλά σε μένα έτσι κάνει από προεπιλογή.

1 «Μου αρέσει»

@Cheburashka ποια έκδοση του firefox ακριβώς έχεις; Αν το έχετε αναφέρει συγνώμη για την ερώτηση. Είναι η προκαθορισμένη εγκατάσταση του mint;

Καλησπερα!!Ευχαριστω για το ενδιαφερον σου φιλε @Maras .

Διαβασα με προσοχη το αρθρο και εγραφε οτι αν δεν υπαρχει το αρχειο user.js
δεν βοηθανε ωστοσο υπηρχε ενα επιπλεον αρχειο prefs2.js το οποιο και διεγραψα.

Επισης υπηρχε ενα αρχειο που ειχε την καταληξη corrupt και οταν το ανοιξα ηταν
αδειο και τελικα το διεγραψακι αυτο.

Αν προσεξες επισης σε προηγουμενο ποστ ανεφερα οτι ακριβως το ιδιο προβλημα
παρουσιαζεται και σε ενα αλλο λαπτοπ νε Pepermint Linux που ειναι βασισμενο στο
Μint και μαλιστα εχουν τα ιδια repositories και τον ιδιο update manager.

Καλησπέρα φίλε, διορθώθηκε το πρόβλημα?

1 «Μου αρέσει»

Καλημερες φιλε @Maras σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου δυστυχως το προβλημα
παραμενει και στα δυο λαπτοπ.

Και στα δυο λαπτοπ ο firefox ειναι εγκατεστημενος by default και το παραδοξο ειναι
οτι στο λαπτοπ του πατερα μου λειπει το αρχειο user.js και επιπλεον το αρχειο prefs.js
ενω στο δικο μου μονο το αρχειο user.js

Μηπως γνωριζεις τον τροπο να κανω επανεγκατασταση τον firefox?

Καλημέρα φίλε, πήγαινε στον home φάκελο σου και μετονόμασε τον κρυφό φάκελο .mozilla σε .mozilla_old. Θα πρέπει να τον ρυθμίσεις από την αρχή με όλα τα πρόσθετα και τους σελιδοδείκτες.

1 «Μου αρέσει»

Τελικα το προβλημα λυθηκε ακολουθωντας προσεκτικα τις υποδειξεις του αρθρου
που παρεθεσε ο καλος φιλος @Asfodelus και επιπλεον μπηκα στο /home/.cache/.mozilla
και εκανα delete τον φακελο .mozilla.
Mετα απο ολα αυτα το προβλημα λυθηκε.
Ευχαριστω τον φιλο @Asfodelus για την βοηθεια του οπως και ολους τους φιλους που
ενδιαφερθηκαν.

2 «Μου αρέσει»

Παραμένει βέβαια η απορία του τι πραγματικά έφταιγε.

1 «Μου αρέσει»

Δεν πειραζει τωρα ειναι ολα καλα κι εννοειται οτι τους κωδικους και τους σελιδοδικτες
τους ειχα αποθηκευμενους στο cloud.