Σφάλμα στην εγκατάσταση grub του MX Linux

φιλε καταρχην το καλλιτερο που εχεις να κανεις, επειδη το μηνυμα που σου βγαινει ειναι περιεργο, ειναι να ζητησεις συμβουλη απο το φορουμ της mx.

επισης αυτο που γραφει ο αγαπητος dsaltos απο πανω για systemd-boot μαλλον ειναι αρκετα ασχετο καθοτι η mx δεν ειναι και τοσο systemd διανομη.
Ξαναεπισης για τον ιδιο λογο μπορει να μη λειτουργει και το ppa που λεει ο αγαπητος talos ακομα πιο πανω (συν του οτι γενικα σε debian based διανομες δεν ειναι και πολυ καλο να προσθετεις ppa, γιατι το συστημα μπορει να σπασει) και εκτος αυτου ειναι περιττο καθοτι η mx αν δεις στο μενου, εχει ηδη την επιλογη mx boot repair.
Ξαναξαναεπισης αν με το live usb που εχεις, ανοιξεις τον mx installer και πας στην επιλογη utility θα βρεις την επιλογη για εγκατασταση του grub customiser που ισως σε βοηθησει αν θελεις να ψαξεις το θεμα μονος σου (οπως ειπα πιο πανω, καλλιτερα να ρωτησεις στο φορουμ της mx)

5 «Μου αρέσει»

Καλωσήρθες στο φόρουμ @raik

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστω, καλως σας βρηκα

1 «Μου αρέσει»

μικρή λεπτομέρεια,

βλέπω ότι έχεις gpt και όχι ms-dos.

Αν αυτό το συνδυάζεις με BIOS αντί για UEFI, τότε χρειάζεται ένα BIOS boot partition που δεν έχεις, αλλιώς είναι επικίνδυνος συνδυασμός.

2 «Μου αρέσει»

αυτην την συμπεριφορα την παρατηρω σε διανομες debian. το ιδιο συμβαινει πχ σε sparky linux, το ιδιο ακριβως ειχε συμβει οταν προσπαθησα να εγκαταστησω το mint LMDE.παντα με uefi.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα.
Στο MX Linux Forum Οδηγός Εγκατάστασης Linux ΜΧ-15 υπάρχουν αυτές οι οδηγίες . Ρίξε μια ματιά…

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε @panoszv για την ενημέρωση και καλώς ήρθες στην παρέα μας

1 «Μου αρέσει»

Καλός σας βρήκα.
Έχω εγκαταστήσει τα Mx Linux μαζί με το Deepin . Από ότι θυμάμαι είχα επιλέξει για την εγκατάσταση του Grub , την πρώτη επιλογή MBR
Όταν παλαιότερα είχα πρόβλημα με τον Grub είχα χρησιμοποιήσει το Rescatux , με το οποίο έλυσα το πρόβλημα μου.

1 «Μου αρέσει»

επανερχομαι στο θεμα. μεσω rufus εφτιαξα usb bootable για να κανω εγκατασταση. γινεται το εξης για να μπω στο λειτουργικο πρεπει να μπω στα bios kαι να κανω boot απο εκει. αν ανοιξω το λαπτοπ και δεν προλαβω να μπω στα bios εμφανιζεται το μυνημα της πρωτης φωτο.

ριξε μια ματιά εδω https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=92&t=45943&p=456192

1 «Μου αρέσει»

επιτελους κατάφερα να εγκαταστησω το mx σωστα!! παραθέτω φωτο από τις κατατμήσεις που έχω για μελλοντικη χρηση. πρέπει οπωσδηποτε να φτίαξω το usb με το rufus γιατι με οποιοδηποτε αλλο εργαλειο δεν εκκινει με uefi, αλλωστε το λενε και στην ιστοσελιδα τους.
στην κατατμηση uefi πρέπει να εχω σημαιες boot και esp , οπως ακριβως και στην εγκατασταση του sparky .
η εγκατασταση εγινε κανονικα και εκκινηση επισης και ολα δουλευουν μεχρι τωρα καλα.βεβαια με τιποτα δεν μπορω μπαρα εργασιων στο πλαι παρα μονο κατω. με το xfce αυτο γινεται πανευκολα. μία φωτο από τις κατατμήσεις του δίσκου και μία της επιφάνειας εργασίας.

5 «Μου αρέσει»

μπραβο πασα μου :grinning:
ομως σε λιγο αναμενεται να βγει η επομενη εκδοση της mx, θα μπορουσες να περιμενεις λιγο ακομα :grinning:
πες μας και εντυπωσεις αν θες…

1 «Μου αρέσει»

den εχω καποιο θεμα ακομα. μολις βγει η επομενη εκδοση εδω ειμαστε χε χε. θα δουμε αν κανει ομαλη αναβαθμιση απο την μια εκδοση στην αλλη.ολα κυλανε σωστα κοληματα δεν εχω. εχει πολλα εργαλεια που ακομα δεν τα εχω πειραξει.

1 «Μου αρέσει»

Δε θα εχει μεταβαση απο την μια εκδοση στην άλλη, η τωρινη εκδοση βασιζεται στο stretch και η επομενη στο buster, επομενως εχει καινουργια εγκατασταση και οχι μεταβαση :no_mouth:. Μεταβαση θα ειχε αν πχ η τωρινη βασιζοταν στο buster και η επομενη επισης στο buster. Ενας λογος που πολλοι προτιμουν rolling release διανομες πχ arch, ειναι και αυτος, οτι δηλαδη κανουν μια φορα μονο εγκατασταση.
edit
εκτος και αν εγκατεστησες καποια beta εκδοση οποτε εκει αναμενεται να εχεις μεταβαση. Ομαλη ή οχι, καλο ειναι να κοιτας το φορουμ της mx για αυτο, αν εγκατεστησες beta εκδοση. Ποια εγκατεστησες;

3 «Μου αρέσει»

Δεν υπάρχει κάποια διαδικασία dist-upgrade, κάποιος τρόπος να κάνεις upgrade από τη μία major έκδοση στην άλλη??? :open_mouth: Backup - format - reinstall - restore???

από όσο νομίζω υπάρχει θεωρητικός τρόπος αναβάθμισης για το debian. Η μία έκδοση μπορεί θεωρητικά να αλλάξει στην επόμενη και να αναβαθμιστεί το λογισμικό. Δεν ξέρω αν υπάρχουν καλές οδηγίες και επίσης δεν είναι ποτέ τόσο σίγουρη διαδικασία. Ακόμα και στο ubuntu που έχει «αυτόματο» τρόπο θυμάμαι πάντα ένα σωρό κόσμο να αναφέρει προβλήματα.

Για το ubuntu αυτό που λες “ισχύει”, με την έννοια ότι και γω παλιά (πολύ παλιά) που είχα ubuntu σε καναδυό τέτοια upgrades την πάτησα. Τώρα όμως δεν ξέρω τι γίνεται - δεν ξέρω αν ωρίμασε το upgrading (ή εγώ τότε ήμουν πολύ γίδι).

Για το debian γενικά οι αναβαθμίσεις μεταξύ major releases δεν είναι προβληματικές, αρκεί κανείς να είναι on the safe side. Δηλαδή κάνει την αναβάθμιση κάναν μήνα δυο μετά την κυκλοφορία της (να διορθωθούν τα διάφορα πιθανά και απίθανα προβλήματα) και αφού μελετήσει προσεκτικά της οδηγίες αναβάθμισης.

Το να είναι ένα point release distro τόσο προβληματικό στο upgrade path του, ώστε σε κάθε καινούριο point release να πρέπει να κάνεις reinstall, το θεωρώ τραγικό - πραγματικό deal breaker! :skull:

1 «Μου αρέσει»

thn σταθερη εκδοση εβαλα. αν βγει καινουργια και θελει κανονικη εγκατασταση θα την κανω δεν ειναι τιποτα τρομερο.αν και θα επρεπε να εχει εργαλειο αναβαθμισης.εχω δοκιμασει τοσες πολλες διανομες απο περιεργεια πιο πολυ , που το πολυ σε μιση ωρα θα το εχω φερει στα μετρα μου.

1 «Μου αρέσει»

οπως τα λεει ο @lucinos , αυτο ξερω και εγω. Επισης με dist-upgrade κανει πολυ ωρα και τραβαει πολλους πορους, αναβει ο υπολογιστης, αν δεν κανω λαθος. Ειναι προτιμοτερο ενα fresh install γενικα. Aυτο που λες @tsapi για deal breaker ειναι valid, και για αυτο πολλοι προτιμουν rolling release, οπως ειπα πριν, που καλα ειναι, δεν λεει κανεις οτι δεν ειναι καλα, αλλά καποιοι, σαν εμενα πχ, τα βρισκουν σπαστικα :grinning:

4 «Μου αρέσει»

βγηκε καινουργια → MX-19 “patito feo” released! – MX Linux
το οτι θελει καινουργια εγκατασταση μπορεις να το επιβεβαιωσεις και απο εδω → Migration – MX Linux