Σφάλμα διαμόρφωσης τόμου σε USB

μολις εριξα μια ματια εδω https://askubuntu.com/questions/101637/usb-turn-write-protection-off
ισως να δοκιμασεις αυτο με την εντολη hdparm (ιδεα δεν ειχα για αυτη)

Αν το φλασάκι είναι Kingston Datatraveller, πολύ πιθανό να φοράει Phison controller. Αυτά τα controller όταν στα δίνουν στο πιάτο κλειδώνουν όλο το σύστημα αρχείων με write protect (ίσως γιαυτό στο ανοίγει μόνο για ανάγνωση. Το είχα πάθει σε 3 ημερών στικ.

μαλλον ειμαι για νεο στικακι δεν την παλευω αλλο με τοσες εντολες και δεν κανει τπτ μενει write

Αν είναι εντός εγγύησης πήγαινέ το για αντικατάσταση

πηγα τωρα αγορασα αλλο 8ελω να ρωτησω κατι εχω ubuntu 19.04 θελω να αλλαξω μου αρεσει πολυ το mate-cinnamon kubuntu πιο να βαλω ?

Εφόσον έχεις την επιλογή να τα δοκιμάσεις μέσω LiveUSB δεν έχει νόημα να ρωτάς. Τα δοκιμάζεις και αποφασίζεις μόνος σου ποιο σου αρέσει περισσότερο.

Μην τρελένεστε το έχω πάθει και εγώ. Έχει φτάσει το στικάκι το τέλος της ζωής του. Έχει κάποια εργαλεία που τα βρίσκεις σε κάτι ρώσικα και κινέζικα σάιτ, ανάλογα με τον κατασκευαστή του τσιπσετ και μπορείς flushάρωντας το ένα αρχειάκι με εργοστασιακές ρυθμίσεις να αφαιρέσεις το read-only state. Αλλά όλα αυτά τρέχουν σε windows.

Και γιατί εκεί κι όχι στο cosmodata.gr
COSMODATA

:stuck_out_tongue:

Απ’όπου να ναι αρκει να ειναι μαρκας κα να ειναι συμβατο με το μηχανιμα του στο μαγαζι θα τα χαλασουμε; :slight_smile:

Μακρυά από Phison controllers.