Σφάλμα διαμόρφωσης τόμου σε USB

Με το gparted γίνεται εύκολα
.στις πιο πολλές διανομές όπως στο mint πχ υπάρχει έτοιμο εργαλείο μορφοποίησης usb.

εχω δοκιμασει αλλα τιποτα

Καλημέρα @Andreas_Creed και καλώς ήρθες.

Χρήσιμο είναι να λες και κάποια πράγματα. Τι είναι αυτό; στικάκι; κάρτα SD; Ποιά διανομή έχεις; Τι προσπαθείς να κάνεις; Πώς; Τι άλλο δοκίμασες κλπ …

1 «Μου αρέσει»

Γενικά έχω να σου προτείνω μερικά εργαλιάκια για να δούμε τι μπορεί να γίνει με το USB μέχρι και σε επίπεδο εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά είναι Windows based όλα. Αν έχεις κάποιο Windows VM μπορεί επίσης να γίνει η δουλειά.

Πάτα το συνδυασμό Ctrl + Alt + T και δώσε στο τερματικό σου

df -h | grep dev/sd

λογικά θα δεις το USB που θες να διαμορφώσεις. Εν συνεχεία δώσε

sudo umount /dev/(όνομα σκληρού που είδες με την προηγούμενη εντολή)

και τέλος

sudo mkfs.ntfs /dev/(όνομα σκληρού που είδες με την προηγούμενη εντολή)
1 «Μου αρέσει»

@billniakas γιατί NTFS ενώ δεν αναφέρει κάτι για Windows;

1 «Μου αρέσει»

Υποθέτω ότι επειδή είναι στικάκι θα θέλει να παίζει παντού για αυτό προτείνω ntfs.

Άμα θες ένα στικάκι να παίζει παντού πας για FAT32 ακόμα δεν το διαβάζουν όλες οι συσκευές (τηλωράσεις, φορητά ηχεία κλπ). Αν θες να παίζει μόνο σε υπολογιστές ναι πας για NTFS.

1 «Μου αρέσει»

δεν βλεπω το usb με την εντολη που εστειλες
df -h | grep dev/sd

μονο τους 3 δισκους βλεπω

Για ποσταρε το output εδω

Επειδή βλεπω εχεις ανοιχτό το disks στην φωτογραφία. Δες στο παιδίο που λέει συσκευή κάτω από τους τόμους. Θα έχει ένα μονοπάτι όπως και εδώ: image

Χρησιμοποίησε αυτό το μονοπάτι για τις εντολές που σου έχει δώσει ο @billniakas

Είναι παλιό ή ταλαιπορημένο το στικάκι?

ειναι παλιο το στικακι

Το gparted το έχεις δοκιμάσει?

ναι εχω δοκιμασει αλλα τπτ

Καλημέρα. Το πιθανότερο είναι να είναι κατεστραμένο το στικάκι.

Εγω θα ελεγα να δοκιμασεις το εξης:

Βαλε το στικακι στο USB, ξαναδες σε ποιο mountpoint το βλεπει (πχ ειναι ακομα στο /dev/sdd ?) και μετα ανοιξε τερματικο και γραψε:

sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sdd bs=4M status=progress

Αυτη η εντολη θα γραψει τυχαια bytes στο στικακι (που το συστημα το βλεπει στο /dev/sdd) και ετσι θα επαναγραψει και το FAT (File Allocation Table) και το Partition και τα παντα. Αφησε το dd να τελειωσει και μετα βγαλε το στικακι απο το USB περιμενε κανενα εναμιση λεπτο και ξαναβαλτο… και δοκιμασε η με το GParted ή με το Disks να το ξαναφορμαρεις σαν FAT32 (που ειναι το πιο συνηθες) ή με οποιο αλλο συστημα αρχειων θες.

Πες μας αν σου δουλεψει. Ελπιζω να βοηθησα