Σειρές, ταινίες και documentaries σχετικά με την τεχνολογία!

To παρόν νήμα δημιουργείται για να φτιάξουμε μια ταινιοθήκη, σχετική με τεχνολογία και οτιδήποτε θα προκαλούσε ένα μέλος να κάτσει πίσω από το πληκτρολόγιο παραπάνω από το φυσιολογικό.
Προτείνετε σειρές, ταινίες ή ντοκυμαντέρ σχετικά με τεχνολογία που σας κίνησαν το ενδιαφέρον.
Με αφορμή την τελευταία σεζόν του Mr. Robot θα ξεκινήσω προτείνοντας 3 σειρές που αξίζει να δείτε:

  1. Mr. Robot : https://www.imdb.com/title/tt4158110/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1
    hacking στα καλύτερά του σε σειρά που προκαλεί!!!
  2. Silicon Valley : https://www.imdb.com/title/tt2575988/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1
    σειρά που δείχνει μια χιουμεριστική πλευρά μια σύγχρονης start up. Φέτος θα παίξει η 6η σεζόν.
  3. Halt and Catch Fire : https://www.imdb.com/title/tt2543312/?ref_=nv_sr_1?ref_=nv_sr_1
    Σειράρα που αξίζει να δείτε, από μια προοπτική της ανάπτυξης των υπολογιστών το 80’, 4 σεζόν, ολοκληρωμένη, must see!!!
    Περιμένω τις δικές σας προτάσεις.
7 «Μου αρέσει»
  1. Out of the Unknown (1965–1971) του BBC. Ένα σύνολο από κλασσικές ιστορίες επιστημονικής φαντασίας Ασίμοφ, Μπαλλαρντ, Πολ, Φορστερ, Ουίνταμ και άλλα. Γυρισμένες στο θεατρικό ύφος της τηλεόρασης της εποχής, νομίζω ότι έχουν πολύ ενδιαφέρον. Δυστυχώς από όσο ξέρω δεν υπάρχει καλός υποτιτλισμός στην ελληνική.

  2. The Great Hack (2019) Ένα ντοκιμαντέρ για το σκάνδαλο της Cambridge Analytica

  3. Citizenfour (2014) Ένα ντοκιμαντέρ για τον Σνόουντεν

  4. Man With a Movie Camera (1929) Μία ταινία εποχής που ας δεν έχει να κάνει με τις νέες τεχνολογίες (τις δικές μας τουλάχιστον), αλλά με το πως έναν άνθρωπος του 1920 μέσα από μία κινηματογραφική βιντεοκάμερα εξερευνεί τον κόσμο γύρο του και συγκεκριμένα την σοβιετική κοινωνία του 1928-1929. Θεωρώ πως είναι ένα αριστούργημα που έχει πολλά να μας διδάξει για την οπτική των προγόνων μας ως προς την τεχνολογία που έχουμε σήμερα, καθώς και το γεγονός πως αν και νέες τεχνολογίες, η λογική και ο σκοπός αυτών των τεχνολογιών είναι ίδιος με 100 χρόνια πριν.

Υ.Γ. Επίσης έκανα μία μικρή διόρθωση στον τίτλο.
Υ.Γ.2 Μικρή διόρθωση σε λαθάκια δικά μου.

8 «Μου αρέσει»

The IT crowd

Βρεττανική κωμική σειρά.

Absolutely must !

Hilarious !

5 «Μου αρέσει»

Μια ιστορική ταινία για τα 8bit που δεν έχει αποκτήσει την προσοχή που της αξίζει. Ίσως γιατί δεν αφορά την Αμερική, αλλά την Αγγλία.

Πίσω στην Αμερική μια αντίστοιχη ταινία που είναι αρκετά ιστορικά ακριβής και δεν διστάζει να πει τα πράγματα όπως ήταν

Και μια ταινία για τον Alan Turing.

Στα λιγότερα σοβαρά μια αγαπημένη μου ηλίθια σειρά ταινιών

και πως να παραλείψει κανείς την αγαπημένη καλτίλα του Joystics

ή του Weird Science

ή του Electric Dreams

Πίσω στα σοβαρά η μόνη ταινία που μιλάει για το Hacking

1 «Μου αρέσει»

Επίσης μια σειρά ταινιών που αναφέρονται σαν Hackers 1,2,3(δεν συνδέονται)με πρώτο την Angelina Jolie στην εφηβεία :


Kevin Mitnick Respect :

και τελευταίο :

Να αναφέρω ότι στο 2ο (Takedown) επέλεξαν σαν πρωταγωνιστή τον Skeet Ulrich, για να παίξει τον Kevin Mitnick, ηθοποιός που έπαιζε τον κακό στο Scream(σπόιλερ σόρρυ), την περίοδο που ο Mitnick ήταν ο νούμερο ένα καταζητούμενος από το FBI για ηλεκτρονικά εγκλήματα, και δεν νομίζω να ήταν τυχαίο…

2 «Μου αρέσει»

Τα πιο χαρακτηριστικά έχουν ειπωθεί. Αλλά υπάρχει ακόμα μια σειρά, η οποία δεν είναι βέβαια mr robot αλλά έχει μια μικρή σχέση με υπολογιστές κ πιο συγκεκριμένα ΑΙ.
Person of interest

4 «Μου αρέσει»

Μπράβο @Lena μου διέφυγε τελείως, ίσως γιατί έχει καιρό που την είδα. Αξιόλογη σειρά με έναν από τους πιο συμπαθείς χάκερ επί της μικρής οθόνης. Howard respect!

2 «Μου αρέσει»

Η αλήθεια είναι πως είναι πολύ χολιγουντιανή για τα γούστα μου. Αν και την έχω δει όλη τη σειρά, ξενερώνουν πολύ στιγμές και διάλογοι όπως:

-“Can you hack into that Wi-Fi?”
-“What do you mean? I am already in.”

Κάτι τέτοιο διάλογοι είναι που έχουν δημιουργήσει, ειδικά στους πιτσιρικάδες, στην τεχνολογικά αναλφάβητη κοινωνία μας μία αντίληψη για το “hacking” όπου ακολουθεί ο εξής διάλογος:

-“Και για πες μου τι σπουδάζεις?”
-“Πληροφορική”
-“Α, δηλαδή μπορείς να μου χακάρεις ένα facebook” (Προσπαθώντας να δει αν αξίζεις ως πληροφορικάριος)
-:upside_down_face::upside_down_face::angry::rage:

Για ΑΙ (ή ΤΝ στην ελληνική :grinning:) έχω να προτείνω το Her (2013) Μία ταινία που πάει τη σχέση των ανθρώπων με την τεχνητή νοημοσύνη τύπου, Alexa, Cortana, Siri, Ok Google! σε ένα πιο ακραίο βήμα από το σήμερα, αλλά παραμένοντας σε ρεαλιστικά όρια, εκφράζοντας μία πιθανή πορεία για την εξέλιξη αυτής της τεχνολογίας.

Επίσης, επειδή η τεχνολογία δεν είναι μόνο στα όρια των υπολογιστών, να μην ξεχνάμε τον αριστουργηματικό Wall-E(2008) Μία ταινία κινουμένων σχεδίων της Pixar, που μιλάει από μόνη της.

7 «Μου αρέσει»

Δεν θα διαφωνήσω είναι αμερικανιά αλλά δεν θα το κρύψω μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα χολυγουντιανά…:grinning: Το Her δεν το ήξερα, thanks. Όσο για το wall-e, εννοείται πως το έχω δει με την κόρη μου καμιά 10αριά φορές…

1 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι αδυνατώ να κατανοήσω τους κάποιους προγραμματιστές

- Τελείωσε η ανάπτυξη του συστήματος;
- Είμαστε πολύ κοντά στον στόχο κύριε.
- Τι μένει να υλοποιηθεί ακόμα και γιατί μου ζητήσατε γραφίστα;
- Πρέπει να φτιάξουμε ένα εντυπωσιακό CGI με νεκροκεφαλές κύριε
- Για ποιο λόγο;
- Για να το δει το 16χρονο που θα σπάσει το απαραβίαστο σύστημα μας.
- Καλώς, προχωρήστε στην πρόσληψη γραφίστα.
3 «Μου αρέσει»

Αν καταλαβαίνω καλά αναφέρεσαι στο ότι κατά την παραγωγή ταινιών, προγραμμάτων, βιντεοπαιχνιδιών κ.λ.π. για λόγους μάρκετινγκ κυρίως εισάγονται διάφορα στοιχεία (γραφικά, μουσικές, σενάρια ) στα παράγωγα έργα, σε έναν υπερθετικό βαθμό που είναι μόνο για το φαίνεσθαι.

Μία δεύτερη ανάγνωση είναι πως αναφέρεσαι στο ότι όντως ένας 16χρονος μπορεί να είναι αρκετά διαβασμένος, ώστε όντως να είναι ικανός στο κομμάτι της διείσδυσης συστημάτων, ωστόσο αυτό αφορά έναν πολύ μικρό αριθμό ανθρώπων. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται από ένα σημείο και μετά. Ένα καλό που έχουν τα βιντεοπαιχνίδια είναι πως όντως προσφέρουν μία παραπάνω εξοικείωση με την τεχνολογία. Συνήθως όμως δεν ξεπερνάει αυτό το όριο.

Μην ξεχνάμε και αυτήν την απίστευτη σκηνή… έτσι :sunglasses:

5 «Μου αρέσει»

Η ιστορία του Julian Assange από τα μάτια του Daniel Berg(συνεργάτης του) :


H “εμπορική”(σε σχέση με το CitizenFour που προαναφέρθηκε) ιστορία του Edward Snowden :

2 «Μου αρέσει»

Touring test, σε ένα must see έργο.

1 «Μου αρέσει»

Για όλα τα license agreements που πάτησες αποδοχή και δεν τα διάβασες ποτέ…

2 «Μου αρέσει»

Σας ξεφυγε ενα καλο:

Zero Days.
Μονο βρειτε ελληνικους υποτιτλους γιατι εχει ατακες σε αρκετες διαφορετικες γλωσσες.

4 «Μου αρέσει»

Καινούρια σειρά, μόλις είδα ένα μισάωρο οπότε είμαι επιφυλακτικός, φαίνεται υποσχόμενη…

Και η απόλυτη λίστα

1 «Μου αρέσει»

Μια συνέντευξη του Linus Torvalds και μια του Alan Cox κάπου στα μέσα της δεκαετίας του 90 στο BBC.

3 «Μου αρέσει»

Ας μπούνε εδώ και τα 2 που πρότεινε @Asfodelus από άλλα νήματα (βλέπε : Acorn Archimedes Μια ματία στην ιστορία και Video: Software Wars (2020) Documentary) για να είναι συγκεντρωμένα στη λίστα.
Micro Men (2009)


Software Wars (2020)
1 «Μου αρέσει»