Σειρές, ταινίες και documentaries σχετικά με την τεχνολογία!

Η ιστορία του Claude Shannon σε ντοκυμαντέρ :
https://thebitplayer.com/

2 «Μου αρέσει»

Τροφη για σκεψη

5 «Μου αρέσει»

Υπάρχει μια εξαιρετική ενότητα γύρω από την τεχνολογία στο ertflix (Internet)

10 «Μου αρέσει»

In the Realm of Hackers
Η ιστορία του Electron και του Phoenix

2 «Μου αρέσει»

Joe Grand a.k.a. Kingpin, πρόσφατα έσπασε ένα πορτοφόλι με 2 εκατομμύρια σε κρυπτονομίσματα, επειδή ο κάτοχός του ξέχασε το PIN, πιο γνωστός από τους L0pht, και ένας από τους 7 που κατέθεσαν μπροστά στην Γερουσία των Η.Π.Α. το μακρινό 1998 :

Για όσους αγαπούν τα κορεάτικα σαπούνια. Το Start-Up

Αρκετά καλή και με καλή αντιμετώπιση για deep learning και τα σχετικά

Υπάρχει στο Netflix με ελληνικούς υπότιτλους, δυστυχώς όμως όχι και στο viki.com

1 «Μου αρέσει»

Καλησπερα σας…
Μια ταινια για το μαχητικο Στελθ με Τεχνητη Νοημοσυνη και… Κβαντικος Υπολογιστης, παρακαλωωωω!!!
Αυτο το… αεροπλανακι θα το θελετε πολυυυ!!

Επισης, μια δροσερη ταινια με θεμα τεχνολογια.

Αυτο μαλλον το εχετε δει…:

Εε… παιδες… εσεις στα παραπανω αναρτησεις πως τα κανετε σε πλαισια.
Μου αρεσει… ποια κουμπια να πατησω… εε??

2 «Μου αρέσει»

Βάλε το link μόνο του σε μια γραμμή με κενό από πάνω και από κάτω του.

1 «Μου αρέσει»

Μια ζοφερη ταινια με θεμα για παιχνιδια:

Και εδω πρεπει να πω οτι ειναι “προφητικο” εργο για τυπου Metaverse…!

Το ιδιο αλλα ειναι λιγακι κωμωδια…!

1 «Μου αρέσει»

Ειδα στο cinema την προηγουμενη εβδομαδα αυτην και ηταν τελεια.

Μια ταινια που ειδα και αγαπησα ειναι Long Day’s Journey Into Night, την πρωτη φορα χαθηκα λιγο αλλα την δευτερη καταλαβα.

“Προφητική” ταινία, @orfibous

1 «Μου αρέσει»

Strange Days

Cyberpunk thriller… Ιός Y2K, Virtual Reality και δολοπλοκίες.

Wikipedia Article:

Youtube trailer:

1 «Μου αρέσει»

Αυτήν την έχετε δεί?

Πηγή :

Το BIOS + πολιτεία είναι η πρώτη ελληνική ταινία στην οποία χρησιμοποιείται ως κεντρικό στοιχείο της πλοκής ένας υπολογιστής[6] ενώ αποτελεί επίσης και το κεντρικό στοιχείο της αφίσας της ταινίας.
Ο τίτλος της ταινίας κάνει λογοπαίγνιο με τη φράση «βίος και πολιτεία» και τον πληροφορικό όρο BIOS δηλαδή «το Basic Input Output System, η ψυχή του υπολογιστή, το βασικό του σύστημα», όπως εξηγεί ο Καραμάνος στον προϊστάμενό του.[2]
Ο υπολογιστής που εμφανίζεται στην ταινία είναι ένας Olivetti M24, συμβατός με IBM PC, με επεξεργαστή Intel 8086, μνήμη 640 kB και λειτουργικό σύστημα MS-DOS. Σε αντίθεση με τους άλλους κλώνους του IBM PC, το M24 ήταν άκρως συμβατό και χρησιμοποιούσε τον πολύ πιο ισχυρό επεξεργαστή Intel 8086 στα 8 MHz αντί του Intel 8088 στα 4.77 MHz που χρησιμοποιούσε το PC XT της IBM, ενώ επέτρεπε και την προσθήκη του μαθηματικού συνεπεξεργαστή 8087.

Το εξώφυλλο του MICROmad
Το πρόγραμμα του υπολογιστή, το οποίο βλέπουμε σε πολυάριθμες σκηνές να πετάει σπιρτόζικες ατάκες, δημιουργήθηκε ειδικά για τις ανάγκες της ταινίες από την Olivetti Ελλάς, η οποία διέθεσε τους τεχνικούς της για μία εβδομάδα αποκλειστικά για τη συγγραφή του προγράμματος.

2 «Μου αρέσει»

Η ιστορία του Tetris (δεν είναι ντοκυμαντέρ), και πώς έφτασε από τα χέρια του προγραμματιστή του στα δικά μας χέρια!

και ένα b-movie πολύ αξιόλογο έργο μικρού budget που έπιασε το νόημα της Τεχνητής Νοημοσύνης και κάνει τις σωστές αναφορές!

Ταιριάζει και με την συζήτηση εδώ :

2 «Μου αρέσει»

Αυτο το εργο το: The Artifice Girl (2022)… με συνερπαζει πολυ οι μεταξυ τους διαλογοι για το ΑΝ η τεχνητη νοημοσυνη εχει αισθηματα.
Με εκανε να ξεχασω οτι εχω δει για διαφορες ταινιες περι τεχνητης νοημοσυνης.
Αυτο το εργο τα αλλαζει ΟΛΑ.
3-5 ηθοποιοι ολοι κι ολοι… κανει παταγο.
Αξιζει 1 εως 3 Οσκαρ καλυτερης ταινιας, ερμηνειας, σεναριο, κατα την ταπεινη μου γνωμη.

1 «Μου αρέσει»

Που την αγοράζουμε για να τη δούμε σπίτι;

Απ’ ότι βλέπω υπάρχει σε Apple TV : The Artifice Girl | Apple TV
και σε Amazon Prime : https://www.amazon.co.uk/placeholder_title/dp/B0B76PW4JY

Ευχαριστώ.
Χθες έκανα και μια αγορά από amazon και κάπου μου πρότεινε ένα μήνα δωρεάν στο prime. Δεν το έκανα γιατί βαριόμουν τη διαδικασία. θα συνδεθώ να δω μπας και ισχύει ακόμα

Πρόσεχε μόνο μην υπάρχουν περιορισμοί στο περιεχόμενο λόγω χώρας.

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι το κατέβασα τσαμπέ.
Δεν μου άρεσε και στη μέση το σταμάτησα. Πολύ βαρετοί διάλογοι, μου θυμίζει ταινία του 80, με αντίστοιχες λογικές. Προφανώς παρακάτω θα έδειχνε ότι με την εξέλιξη, αποκτήθηκε ή δημιουργήθηκε και συναίσθημα. Πολύ χαζός τρόπος για να κάνεις εισαγωγή σε αυτό όμως.