Screenshots από τη deepin 20 Beta

Πριν από μερικές ώρες έγινε διαθέσιμη η πρώτη δημόσια beta της επόμενης έκδοσης deepin. Έλαβα μερικά screenshots από μια εγκατάσταση στο Virtualbox και τα παραθέτω εδώ για όποιον ενδιαφέρεται:

ΥΣ: Να σημειώσω ότι απενεργοποίησα τα εφέ (διαφάνειες, blur, κτλ.) του περιβάλλοντος εργασίας για λόγους απόδοσης, με εξαίρεση την τελευταία φωτογραφία που η λειτουργία overview τα απαιτούσε.

8 «Μου αρέσει»

Δε θα πω ψέμματα: κουκλί!
Και μου άρεσε: 1. Το νεο menu και 2. Το οτι φαίνεται να προσπαθούν να το ελαφρύνουν

Αν και φυσικά αυτό μπορεί να εξαρτάται πολύ από διάφορους παράγοντες, τυπικά δεν κερδίζεις απολύτως τίποτα σε απόδοση χωρίς τα εφέ.

Ω, στο virtualbox ήταν απαραίτητο για να μην τρέχει το περιβάλλον εργασίας σα παρουσίαση powerpoint χαχα. Το ξαναεγκατέστησα σε διαφορετικό hypervisor και έτρεξε αρκετά καλύτερα, ακόμα και με τα window effects ενεργοποιημένα.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ. Όταν ένα εφέ δεν έχει καλή υποστήριξη (λόγω υλικού, virtualbox ή δεν ξέρω) προφανώς έχει σημασία. Το είπα όμως γιατί πολλοί νομίζουν ότι γενικά έχει νόημα ενώ σε συνήθεις συνθήκες είναι σαν να κλείνεις το ράδιο για τρέξει πιο γρήγορα το αυτοκίνητο.