Ρυθμίσεις θερμοκρασίας στο Conky

Καλησπερα σας…
Εχω καποιο προβλημα, δεν καταλαβα κατι για το πως συνδεεται οι θερμοκρασιες του λαπτοπ μου στο conky.
Δες κατω-κατω εκει που γραφει “Temperature:”

$font${color white}ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ:  ${hr 1}
${voffset -10}
${color yellow}Battery:  ${if_match ${battery_percent BAT1} >70}${color 5591D2}${battery_percent BAT1}%$else${if_match ${battery_percent BAT1} >40}${color green}${battery_percent BAT1}%$else${if_match ${battery_percent BAT1} >20}${color yellow}${battery_percent BAT1}%$else${if_match ${battery_percent BAT1} >10}${color orange}${battery_percent BAT1}%$else${if_match ${battery_percent BAT1} >0}${color red}N/A $endif $endif $endif $endif $endif ${battery_bar 7,70 BAT1} ${goto 180}${color white}${battery_time BAT1}
#${voffset -12}
${color yellow}Temperature:
   ${color lightgreen}ACPI: ${color red}${acpitemp}° C ${goto 100}${color lightgreen}HDD: ${color red}${hddtemp}° C ${goto 200}${color lightgreen}CPU: ${color red}${hwmon temp 1}° C
${voffset -8}

Καθε βοηθεια θα μου ειναι χρησιμη…!
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αρχικά εγκατέστησε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, το πακέτο lm-sensors με την εντολή :

sudo apt install lm-sensors

στην συνέχεια τρέξε την εντολή :

sudo sensors-detect

και απάντησε καταφατικά στις ερωτήσεις.
Μετά δώσε την παρακάτω εντολή :

sensors

για να δεις που υπάρχουν αισθητήρια και ποιες θερμοκρασίες μπορείς να μετρήσεις.
Απ’ ότι βλέπω στο screenshot θέλεις 3 θερμοκρασίες, το acpitemp μετράει αλλά είναι μηδεν βαθμοί. Για το hddtemp, θα χρειαστείς ένα ακόμα πακέτο, δεν υπάρχει επίσημα, αλλά μπορείς να το βρείς στο αρχείο, δώσε :

wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/h/hddtemp/hddtemp_0.3-beta15-53_amd64.deb

και στην συνέχεια :

sudo dpkg -i hddtemp_0.3-beta15-53_amd64.deb

Χρειάζεται sudo για να τρέξει πχ (βάζεις τον δικό σου δίσκο) :

sudo hddtemp /dev/sda

Αν έχεις ssd μπορεί να πει ότι δεν βρίσκει αισθητήρα παρ’ όλο που ο δίσκος μπορεί να έχει. Το πρόβλημα είναι ότι διαβάζει σε άλλο πεδίο για τους ssd (190), hdd (194).
Σε αυτήν την περίπτωση άνοιξε σαν διαχειριστής το αρχείο :
/etc/hddtemp.db
και πρόσθεσε στο τέλος αυτήν την γραμμή πχ (εσύ θα βάλεις τον δικό σου δίσκο) :
"Samsung SSD 850 EVO 1TB" 190 C "Label for SSD 1TB"
Το hddtemp θέλει δικαιώματα διαχειριστή για να τρέξει, που σημαίνει ότι για να το τρέχεις μέσα από το conky θέλει να αλλάξεις τα δικαιώματα του εκτελέσιμου με την εντολή :

sudo chmod u+s /usr/sbin/hddtemp

και μέσα στο conky θα γίνει αντί για :
${hddtemp}° C
έτσι :
${execi hddtemp /dev/sda}° C
Τέλος, για την τρίτη σου θερμοκρασία, στο τέλος της γραμμής , δοκίμασε να βάλεις κάτι σαν αυτό :
${hwmon 0 temp 1}° C
ή
${hwmon 1 temp 1}° C
ή
${hwmon 2 temp 1}° C
Προτείνω όμως, να δεις και προγράμματα που υπάρχουν και προορίζονται για αυτόν τον σκοπό όπως το psensor.

2 «Μου αρέσει»

Καλημερα φιλε μου… (δασκαλε μου…?)
1ο) Με εντολες sensors και hddtemp, οριστε τα αποτελεσματα:

yianpan71@Acer-E5-521G:~$ sensors
k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +42.9°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +115.5°C, hyst = +108.0°C)

radeon-pci-0008
Adapter: PCI adapter
temp1:        +44.0°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

fam15h_power-pci-00c4
Adapter: PCI adapter
power1:        0.00 W  (interval =   0.01 s, crit =  15.05 W)

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:            N/A  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

BAT1-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0:          12.35 V  
curr1:       893.00 mA 

yianpan71@Acer-E5-521G:~$ sudo hddtemp /dev/sda
/dev/sda: ST1000LM024 HN-M101MBB: 25°C

2ο) Αυτο το hddtemp συμφωνα με τον κωδικα δειχνει οτι ειναι Samsung & Seagate μαζι, αυτο σημαινει οτι πρεπει να γραψω δυο φορες ξεχωριστα οπως το παρακατω, ε?

Επισης δεν ειμαι σιγουρος τι να γραψω, διοτι προσεξα οτι στο τελος γραφουν ολογραφως. Να ενα παραδειγμα:

"ST38641A"                              0    C  "Seagate ST38641A"
"ST310210A"				0    C  "Seagate ST310210A"
"ST310220A"				0    C  "Seagate ST310220A"
# SEAGATE ST313021A 13.0GB
"ST313021A"                             0    C  "Seagate U8 ST313021A"
"ST310240A"				0    C  "Seagate Medalist 10240 Ultra ATA-3"
"ST320423A"				0    C  "Seagate U10 20423, Ultra ATA/66"

Οπως βλεπεις, το καθενα διαφερει… εγω τι να γραψω?

3o) Aυτο στη τριτη θερμοκρασια το ${hwmon 2 temp 1}° C , λειτουργει.
4ο) Αυτο το psensor χρησιμο ειναι απλα ηθελα στου conky για τα… ματακια μου.

Καλημέρα, όλοι μαθαίνουμε εδώ! Αφού η εντολή :

sudo hddtemp /dev/sda

σου δίνει βαθμούς Κελσίου, δεν χρειάζεται να προσθέσεις τίποτα στο αρχείο. Αυτό θα το έκανες αν σου έβγαζε ότι δεν υπάρχει αισθητήρας. Οπότε προχωράς στο να κάνεις το hddtemp να χρησιμοποιείται χωρίς sudo.

Το hddtemp ακομα δεν φαινεται στου conky οριστε φωτο:
Στιγμιότυπο2

και στου conky…:

${color yellow}Temperature:
   ${color lightgreen}ACPI: ${color red}${acpitemp}° C ${goto 100}${color lightgreen}HDD: ${color red}${execi hddtemp /dev/sda}° C ${goto 200}${color lightgreen}CPU: ${color red}${hwmon 2 temp 1}° C
${voffset -8}

Τι μου διαφευγει…?

Για τροποποίησε το έτσι :

${color yellow}Temperature:
   ${color lightgreen}ACPI: ${color red}${acpitemp}° C ${goto 100}${color lightgreen}HDD: ${color red}${execi hddtemp /dev/sda | awk '{print $4}'° C ${goto 200}${color lightgreen}CPU: ${color red}${hwmon 2 temp 1}° C
${voffset -8}

Οι βαθμοί κελσίου (το σύμβολο) ίσως δεν χρειάζονται τώρα.

δεν πετυχε, εσβησα ακομα και το συμβολο αλλα…!
Στιγμιότυπο1
“εξαφανισε” το cpu therm.

Ε βέβαια πώς να δείξει αφού δεν έκλεισα την αγκύλη και δεν δώσαμε ένα interval… για δες τώρα :

${color yellow}Temperature:
   ${color lightgreen}ACPI: ${color red}${acpitemp}° C ${goto 100}${color lightgreen}HDD: ${color red}${execi 5 hddtemp /dev/sda | awk '{print $4}'} ${goto 200}${color lightgreen}CPU: ${color red}${hwmon 2 temp 1}° C
${voffset -8}

Στιγμιότυπο1
Δεν φαινεται… :face_with_diagonal_mouth:

Έχεις αλλάξει τα δικαιώματα στο hddtemp έτσι?

sudo chmod u+s /usr/sbin/hddtemp

Κανονικα θα εκανα, αλλα μου ειχες πει παραπανω οτι δεν χρειαζεται να βαλω την μοναδα στο αρχειο /etc/hddtemp.db αφου ηδη υπαρχει στο sudo hddtemp /dev/sda (ή λαθος καταλαβα??)

Άλλο το ένα άλλο το άλλο, το 2ο χρειάζεται. Το ένα είναι γιατί δεν σου βγάζει καθόλου θερμοκρασία όταν τρέχει η εντολή, λέει δηλαδή ότι δεν υπάρχει διαθέσιμος αισθητήρας. Το άλλο είναι για να τρέχει χωρίς sudo η εντολή μέσα από το conky.

Μαλιστα… :woozy_face:
ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕΕΕΕΕ!!!

Και κατι αλλο…
στου τερματικου η εντολη sensor δειχνουν αλλα 2-4 αυτα ποιες ρυθμισεις να βαλω στου conky ή ειναι πολυυυ δουλεια, αστα…?

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
temp1:        +42.2°C  (high = +70.0°C)
                       (crit = +115.5°C, hyst = +108.0°C)

radeon-pci-0008
Adapter: PCI adapter
temp1:        +43.0°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

fam15h_power-pci-00c4
Adapter: PCI adapter
power1:        0.00 W  (interval =   0.01 s, crit =  15.05 W)

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:            N/A  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)

BAT1-acpi-0
Adapter: ACPI interface
in0:          11.10 V  
curr1:         1.15 A  

Λοιπόν δοκίμασε τα εξής (συγχώρα με είναι πρωί ακόμα…).
Για την πρώτη θερμοκρασία ( k10temp-pci-00c3) :
${execi 5 sensors | grep -A 2 'k10temp' | grep 'temp1' | awk '{print $2;exit;}'}
Για την δεύτερη θερμοκρασία (radeon-pci-0008) :
`${execi 5 sensors | grep -A 2 ‘radeon-pci-0008’ | grep ‘temp1’ | awk ‘{print $2;exit;}’}

Διόρθωση: Είχα psensors αντί για sensors, ξαναδοκίμασε το…

2 «Μου αρέσει»

Συγχωρεμενος για το πρωινο.

Δεν φαινεται καθολου.

Επιπλεον:
Τωρα λειτουργει μια χαρα.
Τελευταια ερωτηση:
το k10temp φανταζομαι ειναι για το CPU?
το radeon-mpla-mpla ειναι για την καρτα γραφικων?

1 «Μου αρέσει»

Αυτά συνήθως, είναι αισθητήρια των pci διασυνδεσεων, από τα ονόματα τους καταλαβαίνεις που απευθύνονται.

Οριστε το τελικο αποτελεσμα:
Στιγμιότυπο2

${color yellow}Temperature:
   ${color lightgreen}ACPI: ${color red}${acpitemp}° C ${goto 100}${color lightgreen}HDD: ${color red}${execi 5 hddtemp /dev/sda | awk '{print $4}'} ${goto 200}${color lightgreen}CPU: ${color red}${hwmon 2 temp 1}° C
   ${color lightgreen}k10temp: ${color red}${execi 5 sensors | grep -A 2 'k10temp' | grep 'temp1' | awk '{print $2;exit;}'} ${goto 150}${color lightgreen}GPU: ${color red}${execi 5 sensors | grep -A 2 'radeon-pci-0008' | grep 'temp1' | awk '{print $2;exit;}'}
${voffset -8}
3 «Μου αρέσει»