Ρυθμίσεις στο Trojita email client για smtp.gmail

Καλησπέρα στο forum

Στο lubuntu 18.10 και με τον προεγκαταστημένο email client Trojita προσπαθώ να στείλω email με λογαριασμό του gmail χωρίς επιτυχία.
Εχω τις ίδιες ρυθμίσεις με το Thunderbird : Force encryption (TLS), smtp.gmail.com, Port 465, Authenticate, Use IMAP Credentials
Η διαδικασια της αποστολης email ολοκληρωνεται με επιτυχία χωρίς να έχω error.
Επίσης στο gmail έχω ορίσει Allow less secure apps:ON

Καταρχήν ξεκινάμε από το μείζον ότι το 18.10 έχει σταματήσει εδώ και καιρό η υποστήριξη του. Αναβάθμισε στο 19.10 και δες αν συνεχίζεται το πρόβλημα.

Εκτός του ότι προτιμώ τις LTS διανομές γιατί δεν θέλω συχνες αλλαγές , το lubuntu 18.10 έτρεξε χωρίς κανένα πρόβλημα οποτε και το άφησα. (LTS είναι το 18.04)
Το Trojita, το χρησιμοποίησα για πρώτη φόρα και μου άρεσε γιατι είναι απλό και ελαφρύ.
Για αναβάθμιση σε 19.10 το σκέφτομαι, δεν έχω δεί προβλήματα στο 18.10 όσο καιρό το χρησιμοποιώ και δεν ξέρω τι θα συναντησω στην νεότερη έκδοση.

EDIT
Μερικα μικρα προβλήματα
1)Δεν δουλευει το shortcut για την εμφάνιση του desktop (minimize όλα τα παράθυρα)
2)Το εικονίδιο για την εμφάνιση του desktop έκρυβε το conky

Αυτές τις ρυθμίσεις έχεις;

SMTP server address: smtp.gmail.com
SMTP username: Gmail address (πχ example@gmail.com )
SMTP password: Gmail password
SMTP port (TLS): 587
SMTP port (SSL): 465
SMTP (TLS/SSL) required: Yes

Ναι.
Στο Encryption μου δίνει 2 επιλογές
1)TLS με port 465
2)STARTTLS με port 587

Καμμία απο τις δυο επιλογές δεν λειτουργεί.
Στο Thunderbird εχω TLS και δουλευει

Επίσης έχω τα checkbox:
Authenticate, Use IMAP Credentials, Save Outgoing Mail
όλα τσεκαρισμένα

Ισως το πρόβλημα να οφείλεται στο gmail.

Στον editor του forum δεν βλέπω τον κερσορα.
Επίσης, μπορείς να μου δωσεις ενα link με τα BBC tags

Ο κέρσορας φαίνεται στην αριστερή πλευρά που συντάσσεται το post. Σε ότι αφορά τα bbc tags το discourse κάνει χρήση του markdown που είναι αρκετά πιο εύκολο στη χρήση του.

Αυτό πιθανολογώ κι εγώ με βάση αυτά που διαβάζω…

Το gmail είναι θρυλικό για τέτοιου είδους προβλήματα, με πρόσχημα (και αιτία) την ασφάλεια. Στο παρελθόν αντιμετώπισα κι εγώ τέτοια κάμποσα, σε παρόμοιες προσπάθειες. Γκούγκλαρε και δεις αρκετές λύσεις.

Καλησπέρα
Μια λύση που βρήκα στο forum.manjaro.org είναι να ξε-τσεκάρεις την SMTP επιλογή “Save Outgoing Mail”

1 «Μου αρέσει»