rsync λιγο βοήθεια...

Έχω έναν προβληματικό εξωτερικό ο οποίος μια δουλεύει και πέντε όχι, μετά από πέσιμο…
θέλω να πάρω τα αρχεία που έχει μέσα τα οποία είναι πολλές εκατοντάδες χιλιάδες, όμως δεν ξέρω πως να ρυθμίσω την rcync ώστε κάθε φορά που χάνεται η σύνδεση με τον εξωτερικό να κοιτάζει ποια αρχεία είναι σωστά αποθηκευμένα στον προορισμό και να τα αγνοεί ενώ όσα είναι σπασμένα ή δεν υπάρχουν στον προορισμό να τα ξανατραβάει. Χρειάζομαι τους σωστούς διακόπτες για την rcync ή κάποια άλλη λύση αν έχετε να προτείνετε.
Υπόψιν ότι η μέγιστη ταχύτητα αντιγραφής θα είναι το πολύ 25Μ/sec και ο δίσκος αν αντέξει ως το τέλος θα κάνει πάρα πολλές αποσυνδέσεις…
Επίσης ο σκληρός έχει μέσα ένα φάκελος .Trash τον οποίο θέλω να αγνοήσει η rcync , να το διαγράψω δεν μπορώ διότι σβήνει ο σκληρός!

ευχαριστώ.

Για να αγνοήσει τον φάκελο θέλεις το :
--exclude '.Trash'
για τα ήδη υπάρχοντα αρχεία θέλεις το :
--ignore-existing
αν θέλεις και symbolic links και permissions και γενικά όλα θέλεις και το :
-a
Επίσης για να βλέπεις τι κάνει αναλυτικά στην κονσόλα θέλεις το :
-v
και το
--progress
Τέλος σε ότι καταλήξεις δοκίμασε ένα test να δεις τι θα αντιγράψει με το :
--dry-run

3 «Μου αρέσει»
 slackware13.1/videocamera/videos/
rsync: recv_generator: failed to stat "/mnt/usb-External_USB3.0_201703310007F-0:0-part2/paliobackup/slackware64current/home/rizitis/rizitis-music/ÎÎÎÎÎ.ÎÎÎ..ÎÎÎ	.ÎÎ
                                   Î
                                    ÎÎ
                                      ÎÎ
ÎÎÎ      Î..Î
   ÎÎ.ÎÎÎ    ÎÎ
Î.ÎÎÎÎ

Κολήσαμε …

edit: προσθεσα το --temp-dir=/tmp --partial-dir=../tmp για να γλυτώσω από το παραπάνω σφαλμα και τώρα βγαζει άλλο…

rsync: recv_generator: failed to stat "/mnt/usb-External_USB3.0_201703310007F-0:0-part2/paliobackup/slackware13.1/rizitis2/ÎÏιÏάνεια εÏγαÏίαÏ/fragkosika/ÎÎÎΣ - Î ÎÎÎΡÎÎΠΤÎΣ ΡÎΤÎΣ_ΠΡÎΣÎÎΣ ÎÎÎ ÎÎÎΤÎÎΣ ÎÎÎΡÎÎÎÎΣ.pdf": File name too long (36)

edit2 μέχρι τώρα δουλεύω έτσι rsync -av8 --progress --exclude (ολους του καταλογους με μεγαλα ονοματα) --ignore-existing --temp-dir=/tmp --partial-dir=…/tmp /path/ /path/

Είναι encrypted το filesystem του destination?

Οχι δεν ειναι , H πηγή είναι σε MS-DOS δεν ξερω αν φταιει αυτο ή το encoding των γραμμάτων σε πολλους καταλόγους δεν διαβάζεται… Κινεζικα.

edit έχω εξαιρέσει εκτός από το .Trash και δυο καταλογους ακόμα και τώρα δουλεύει με τα υπολοιπα. απο την πηγη ειναι το προβλημα όχι τον προορισμο… καποιοι καταλογοι δεν έχουν σωστη κωδικοποίηση τα γραμματα του τιτλου τους και φαινονται ως ιδεογραμματα απο εκει αρχιζει το προβλημα.

encoding

Για το encoding υπάρχει ο διακόπτης
--iconv=LOCAL,REMOTE, e.g. --iconv=utf8,iso88591.
Αν είναι λίγα αυτά που χτυπάνε για μεγάλο όνομα αρχείου, δοκίμασε στο τέλος να τα μετονομάσεις σε κάτι μικρότερο.

1 «Μου αρέσει»

ειναι πολλά… , θα τα αφήσω στο τελος και αν δεν δουλεψει ο διακοπτης που μου εδωσες θα δω τι θα κανω… τωρα επειδή πάει καλά ακομα ο σκληρος δεν θέλω να διακοψω την rsync …

σε ευχαριστώ πολύ.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.