Release Fedora 30

Σήμερα ανακοινώθηκε η νέα έκδοση της διανομής Fedora.

Μπορείτε να την κατέβασετε από : https://getfedora.org/en/workstation/download/

Κάποιες από τις αναβαθμίσεις είναι οι εξής:

Kernel 5
Bash 5.0
Gnome 3.32
Python 3.7.3

Υπάρχει κάποιος που την έχει δοκιμάσει να πει γνώμη;

3 «Μου αρέσει»

Έκανα upgrade από F29 σήμερα στο laptop μου (ένα HP Probook 7th Gen). Δεν έχω κοιτάξει τα καινούργια features ακόμα, αλλά βλέπω αισθητή διαφορά σε performance.

Μετά το upgrade κάποια gnome extensions (Dash to Dock και άλλα που δεν θυμάμαι) δεν λειτουργούσαν και ήθελαν reinstall.

1 «Μου αρέσει»

Επίσης λένε για το dnf ότι έχει γίνει πιο γρήγορο… Τις τελευταίες μέρες είμαι σε φάση να το δοκιμάσω σαν main OS

1 «Μου αρέσει»

Τρέχω F30 από την ημέρα που βγήκε. Δεν μπορώ να συγκρίνω με την 29 γιατί δεν είχα κάτσει αρκετό καιρό ώστε να καταλάβω διαφορά.

Από την εμπειρία μου, είναι εντελώς stable, εκτός αν θες να έχεις Razer drivers. Δεν ξέρω τι πρόβλημα δημιουργούν, αλλά σε τυχαίες στιγμές απλά κολλάει όλος ο υπολογιστής και θέλει hard reset.

Κατά τα άλλα, όσοι έχουν AMD κάρτα γραφικών θα δουν όλες τις βελτιστοποιήσεις του kernel, ενώ αυτοί με Intel επεξεργαστή θα δουν να πέφτει αισθητά η απόδοση του μηχανήματός τους, λόγω των mitigations στα προβλήματα που έχουν βρεθεί. (πηγή)

Προσωπικά δεν έχω δει κάποια διαφορά στο καινούργιο Gnome ή Bash, αλλά όπως είπα στην αρχή, δεν έχω και μέτρο σύγκρισης. Ένα πρόβλημα που βλέπω είναι με τις δύο οθόνες μου, μερικές φορές όταν αποφασίζει να ανοίξει στην άλλη οθόνη το πρόγραμμα, έχω visual artifacts μέχρι να του αλλάξω μέγεθος.
Το ίδιο ισχύει και για το dnf. Στον υπολογιστή μου πετάει. Ίσως είναι όμως ο υπολογιστής μου.

Σας παραθέτω και το build μου για περαιτέρω συμπεράσματα ή ερωτήσεις.
CPU: AMD Ryzen 5 1600X
GPU: AMD Radeon RX 480
RAM: 8GB (μάρκα δεν θυμάμαι αλλά είναι καλή)
PSU: 750W
Monitor 1: AOC 21.5’’ 1920x1080
Monitor 2: LG 23’’ 1366x768
Mouse: Razer Deathadder Chroma
Keyboard: Razer Blackwidow Chroma V2.

Edit 1: Πολλοί λένε πως έχει πρόβλημα το Gnome με Wayland, δοκιμάζω KDE Plasma που λένε πως είναι σταθερό. Θα ενημερώσω πάλι μετά από χρήση αρκετή.

Μέχρι στιγμής

Με τους ίδιους οδηγούς φαίνεται ακόμα πιο σταθερό. Παίζει πολύ καλύτερα με τις δύο οθόνες. Έχει πολλές παραπάνω επιλογές και ρυθμίσεις.
Συνεχίζει χωρίς να έχει πέσει ούτε μία φορά.

6 «Μου αρέσει»

Είμαι απλός άνθρωπος. Ακούω KDE Plasma πατάω like.

KDE Neon User Edition 3 χρόνια σε μηχάνημα παραγωγής: πούδρα.

CPU: Intel i5 6600K
GPU: Intel HD Graphics 530
RAM: HyperX Fury 16GB DDR4-2400MHz
PSU: Corsair RMx Series RM650x
STORAGE1: Corsair Force MP510 480GB
STORAGE2: Samsung 860 Evo 500GB
Monitor 1: Samsung S22C300
Mouse: OEM (σύντομα θα πάω σε MX Master 2s)
Keyboard: Corsair K95 RGB PLATINUM

3 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα

Μετά από κάποιο διάστημα, έβαλα πάλι στο laptop μου τα Fedora. Εγκατέστησα τα 30 και για πρώτη φορά χρήσης στα Fedora, αντιμετωπίζω ένα “θεματάκι” με το wifi.
Συγκεκριμένα δεν συνδέεται εύκολα σε wifi-δίκτυο, όπου για να συνδεθεί περνάνε κάποια λεπτά και αφού έχω δοκιμάσει διάφορα ψάχνοντας στο ίντερνετ.
Έχετε αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο;;

Ευχαριστώ

1 «Μου αρέσει»

Καλωσόρισες στο φόρουμ @Panos

1 «Μου αρέσει»

Θα ήταν σοφό να ανοίξεις ένα νέο νήμα ώστε να σε βοηθήσουν καλύτερα!

2 «Μου αρέσει»