Raspberry Pi και windows

Βοήθεια/συμβουλή/πρόταση.
Χαιρετώ, και μπαίνω στο θέμα.
Λειτουργώ ένα Ιντερνετικό ραδιόφωνο και χρησιμοποιώ το RadioBoss. O Υπολογιστής τρέχει αναγκαστικά Windows. Όμως τα έφτυσε και πεπει να πάρω άλλον. Παλιά, θα τον αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη. Τώρα όμως δεν μπορώ ούτε και μετά την πέμτη σκέψη. Επειδή πενία τέχνας κατεργάζεται… λέω μήπως και τα καταφέρω με Raspberry Pi ή κάτι παρόμοιο. Υπάρχει και ένας πρόσθετος λόγος για αυτή την επιλλογή και έχει να κάνει με την κατανάλωση ρεύματος. Έτσι:

  • Μπορώ να εγκαταστήσω Windows σε Raspberry Pi?
  • Αν ναι, τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει?
  • Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι συγκεκριμένο?
    Ευχαριστώ!

Παλιά θα αγόραζα και εγώ ένα παραπάνω Raspberry Pi χωρίς σκέψη. Όχι σήμερα όμως. Υπάρχει έλλειψή ολοκληρωμένων και έχουν εξαφανιστεί από την αγορά. Ότι υπάρχει είναι σε υπερβολικά υψηλές τιμές. Αλλά η ελληνική αγορά έχει γεμίσει με φτηνά Refubrished. Είναι μια λύση.

Όχι. Επίσης, δεν είναι εδώ το μέρος για να απαντηθεί μια τέτοια ερώτηση :innocent:.

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον ναι, και αν και σωστά λέχθηκε οτι…

βρήκα αυτόν τον οδηγό → How to Install Windows 10 on a Raspberry Pi 4 | Tom's Hardware , αλλά φυσικά δεν το έχω δοκιμάσει…

oταν λες τα εφτυσε,ενοοεις οτι δεν μπορει να σηκωσει τα windows? δεν μπορεις να δοκιμασεις μια διανομη linux σε αυτον; η δεν ειναι λειτουργικος πλεον;

Πέθανε, εντελώς :sleepy:

Είπα, μπας και… αλλά το όχι ήταν που με πλήγωσε βαθειά!!!

Με τις τιμές που είδα… άσε, άλλη φορά…
Σας ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. Βοήθησαν.

1 «Μου αρέσει»

Το radpberry για να το φτιαξεις λειτουργικο θελεις 100 - 150 γιουρο οποιο λειτουργικο και να επιλεξεις. Θα πρεπει να δεις την εκδοση με τα 8gb ram γιατι ο επεξεργαστης ειναι arm και σιγουρα στα 4 θα εχει κολληματακια σε browsing.

Πλεον παιρνει και windows αλλα λογω αρχιτεκτονικης arm φανταζομαι δεν θα τρεχει τιποτα απο χ86 χωρις καποιου τυπου translation. Σκεψου δηλαδη να θες να τρεξεις ενα pdf reader και να κανεις 100 δουλειες για το αν θα το φτασεις να τρεξει σωστα.

Γνωμη μου? Τσεκαρε ενα refurbished x86 στα λεφτα του raspberry και οτι και να παρεις θα εισαι ησυχος

Θα το τσεκάρω… Ευχαριστώ! :+1:

@libero ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.
Μπορείς να μας πεις …λίγα πράγματα για την εφαρμογή.
Εγκαθίσταται σε linux;
Πόσο καιρό έχεις τον σταθμό;
Τι προβλήματα αντιμετώπισες, αν αντιμετώπισες κάποιο;

1 «Μου αρέσει»

Ξεκίνησα με Mixxx (την προηγούμενη έκδοση από την τρέχουσα) αλλά θεώρησα πως το RadioBoss (αγορά όχι free), με εξυπηρετούσε καλύτερα.
Το Mixx είναι δωρεάν και εγκαθίσταται παντού (win, mac, Linux). To RadioBoss δεν παίζει σε Linux. Προσπάθησα με wine αλλά δεν…
Επιστρέφω στη τρέχουσα έκδοση του Mixxx σε Linux. Έχει βελτιωθεί πάρα πολύ. Λειτουργεί άψογα σε ένα EePC με 2γίγα μνήμη. Του λείπουν βέβαια κάποιοι αυτοματισμοί αλλά ας είναι θα ζήσω και με αυτούς.
Λειτουργώ το ραδιόφωνο σε σταθερή βάση εδώ και ένα χρόνο περίπου…

1 «Μου αρέσει»

Στείλε ένα link, να ακούσουμε! :headphones:

1 «Μου αρέσει»

Έχω ακόμη πολύ δρόμο μπροστά μου αλλά τουλάχιστον προσπάθησα…
https://drapetis.gr/

4 «Μου αρέσει»

Σε ακούμε και σε κάποια εκπομπή;

Πολύ ωραία δουλειά.
Ακούγεται πολύ ευχάριστα.
Μου αρέσει και η αισιόδοξη ματιά του blog, με τις φωτεινές εικόνες. Ωραία θα ήταν να πρόσθετες και λίγο material design. Καλό είναι να αναφέρεται και η πηγή…φωτογράφος κ.α. (βασικό).
Ερώτηση: στις συνεντεύξεις, ο καλεσμένος σου πρέπει να βρίσκεται στο στούντιο, ή μπορεί να γίνει και εξ αποστάσεως;

Σύντομα σε βλέπω και στο shelldio!
asciicast

Ευχαριστώ, μια καλή κουβέντα δίνει κουράγιο.
Το blog είναι της κατηγορίας “κάντο μόνος σου”. Wordpress/Astra/Elementor.
Αυτό το material design δεν το ξέρω. Θα με διαφωτίσεις;
Οι φωτογραφίες είναι δικές μου και από το pixabay.
O καλεσμένος μπορεί να είναι στο studio, ή μαγνητοφώνηση και μετά audacity και reaper.
Η τηλεφωνική με παιδεύει. Βρήκα μια λύση που δεν με ικανοποιεί και ψάχνω μια καλύτερη. Χίλιες ευχές μου εύχομαι

Η αισιοδοξία είναι χαρακτηριστικό των αισιόδοξων :rofl:

Χωρίς να είμαι ειδικός, από την οπτική γωνία του θεατή μου αρέσει…
κάτι σαν το material design της Google.
Υπάρχουν βέβαια και πηγές ανοικτού κώδικα και δωρεάν και κάποιες ελληνικές( από τους πιο γνωστούς στον παγκόσμιο ιστό, https://twitter.com/ninaLimpi, https://twitter.com/anges244).
Επίσης ο Pablo Stanley. Σίγουρα από τους πιο γενναιόδωρους με άδεια χρήσης CC0!
Ακολουθεί μια συλλογή του www.toools.design.

Πηγή: Product hunt

2 «Μου αρέσει»