Πρόβλημα στο Manjaro gnome Με το home screen

Καλημέρα σας θα ήθελα να πω το θέμα μου με την διανομή manjaro και το gnome 40 σαν αρχάριος που είμαι πείραζα τις επεκτάσεις και κολλάει κάπου τον κλείνω από το κουμπί και από τότε ανοίγει η οθόνη μπαίνει στο ξεκλείδωμα και μόλις ανοίγει σου δείχνει μια μαύρη οθόνη και το ποντίκι χωρίς να κουνιέται υπάρχει κάποιος τρόπος να το φτιάξω σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων

Τρέχα γύρευε, φίλος…

Δοκίμασε να πατήσεις Ctrl-Alt-F2, για να μπεις σε terminal.

Κάνε login και δώσε sudo journalctl , για να δεις το log file του συστήματος. Πήγαινε στο τέλος του (πατώντας 100P) και δες τις τελευταίες γραμμές μπας και δεις κάποιο error που κάπως θα μας προσανατολίσει.

Καλημερα σας μπαίνω εκεί μέσα πάω να κάνω login βάζω username και το password δεν το δέχεται

IMG_20210919_174055

Αν δεν βάζεις λάθος username ή password (τσέκαρε αγγλικά / ελληνικά, κεφαλαία / μικρά κτλ), τότε σε βλέπω καρφί για επανεγκατάσταση… :grimacing:

Λογικά, όπως λες και εσύ, είναι πρόβλημα με κάποιο extension που έβαλες.
Μπες στο «TTY3» χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα «CTRL-ALT-F3»
Μόλις συνδεθείς, απενεργοποίησε όλες τις επεκτάσεις που εγκατέστησες σαν χρήστης χρησιμοποιώντας την εντολή:

gsettings set org.gnome.shell disable-user-extensions true

Κάνε επανεκκίνηση με ctr-alt-del.

Δεν μπορεί να συνδεθεί…

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να βγει με την ίδια συντόμευση με την οποία μπήκε.
Νομίζω ότι επιστρέφει στο desktop με ctrl-alt-F7 (ή βεβαίως κάνει ένα quick and dirty reboot)

Έχεις δίκιο δε βγαίνει με την ίδια συντόμευση αλλά ούτε και με F7. Με ctr-alt-del κάνει επανεκκίνησή. Ας δοκιμάσει πρώτα να συνδεθεί και να εκτελέσει την εντολή και μετά βλέπουμε πως θα βγει.