Προβλημα οταν ανοιγω τον υπολογιστη

καλημερα σας, εχω κανει εγκατασταση την διανομη 19 και ξαφνικα μετα απο 1 χρονο οταν πηγα να ανοιξω τον υπολογιστη ειτε εβγαζε μαυρη οθονη ειτε μηνυμα grub rescue. εκανα φορματ, αλλα και παλι μου το κανει αυτο.

οταν καταφερνω να τον ανοιξω και του κανω συνεχη restart ανοιγει χωρις προβλημα, οταν ομως τον αφησω κλειστο καμια ωρα και παω να τον ανοιξω τοτε κανει παλι τα ιδια.

Μπορει καποιος να βοηθησει; σκεφτομαι μηπως δεν φταινε τα mint αλλα καποιο hardware, ομως δεν ξερω τι;!

Ο υπολογιστης ειναι παλιος με μητρικη fujitsu d3220 a1, ενσωματωμενη καρτα γραφικων, 8gb ram, και ενας 120bg ssd.

Ευχαριστω.

Ίσως είναι η CMOS μπαταρία στα τελευταία της

Μπορεί, αλλά σε τέτοια περίπτωση νομίζω ότι εμφανίζεται πρόβλημα πιο μετά και όχι κατά τη φόρτωση του grub.
Αυτό που μπορεί να ευθύνεται επίσης είναι το τροφοδοτικό. Αν έχει καεί κανένας πυκνωτής και υπολειτουργεί, μπορεί να δημιουργούνται αρκετά φαινομενικά άσχετα προβλήματα. Αν είναι κάτι τέτοιο πάντως η κατάσταση σιγά σιγά θα επιδεινωθεί. Μπορεί να χρειάζονται αρκετές προσπάθειες για ν’ ανοίξει ο υπολογιστής αν μείνει αρκετή ώρα κλειστός, να μην αναγνωρίζονται usb θύρες, κολλήματα ή χάσιμο προσαρτημένων δίσκων μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας κλπ.

Εμένα μου φαίνεται σαν πρόβλημα μνημών. Τρέξε κάνα memtest να δεις τι γίνεται.

Ξεκινησα απο τα ευκολα, αλλαξα μπαταρια αλλα τιποτα. Ο υπολογιστης εχει 2 σκληρους, εκανα φορματ τον ssd και τα ξαναπερασα στον δευτερο (κλασικος δισκος, οχι ssd). Κατεβασα και το memtest, το εβαλα σε usb και εκανα boot απο το usb και κανω memtest τωρα.

Αυριο εαν δω πως ολα ειναι καλα σκεφτομαι μηπως τελικα ηταν ο σκληρος και λεω να τον αντικαταστησω.

Εαν παλι εχω τα ιδια, σκεφτηκα να κρατησω τον επεξεργαστη i5 4ης γενιας και να φτιαξω ξανα εναν πυργο απο την αρχη. Με απλα πραγματα μεσα, μονο για τα μαθηματα του παιδιου, με 250€ μπορω να το ξαναφτιαξω. Εαν μπω στην διαδικασια να αρχισω να ψαχνω και να αλλαζω πραγματα θα χαλασω καπου στα 150€, οποτε λεω να δωσω 250 και να ειμαι σιγουρος και παραλληλα να τον αναβαθμισω λιγο.

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=33389
Δες κι αυτό ίσως βοηθήσει.

ευχαριστω πολυ, θα τα τσεκαρω και θα επιστρεψω… Στον δευτερο σκληρο που εχω φορτωσει τα Mint, αργει παρα πολυ να φορτωσει το λειτουργικο! Ελπιζω να ειναι θεμα σκληρου δισκου, παλαιας γενιας και οχινα ψαχνω για νεα πραγματα!

Καλημέρα και πάλι, νομίζω πως αρχιζω να βγάζω μια άκρη. Στον δεύτερο σκληρό λειτουργεί χωρίς να κάνει μαύρη οθόνη, οπότε λέω λογικά πως είναι κάποιο θέμα του σκληρού δίσκου. Έχει λογική αυτό? Μπορεί να συμβαίνει?

Τώρα στον δεύτερο σκληρό (Western Digital Blue 250GB), αργει υπερβολικά να φορτώσει και ακούγετε έντονα το “γουργουρητό”. Μετά από πολύ ψάξιμο και με την βοήθεια του GsmartControl είδα πως έχει σχεδόν 30.000 ώρες ο σκληρός και διαβάζω πως το όριο τους είναι 20.000 ώρες. Οπότε λέω ίσως για αυτό να αργεί τόσο τόσο πολύ!

Προσπαθώ να δω το ίδιο και με τον ssd (Samsung SSD 840 Series) αλλά δεν μου βγάζει αυτή την πληροφορία. Τα ερωτήματα μου είναι:

  1. Υπάρχει όντως περίπτωση να ήταν τελικά ο σκληρός δίσκος?
  2. Οι 20.000 ώρες που διαβάζω είναι σωστές?
  3. Πως μπορώ να δω την ηλικία και του ssd?

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας, είμαι αρχάριος αλλά προσπαθω. :-)

Ναι, αλλά μπορεί να μην κάνει επαφή ο ssd καλά με το καλώδιο, οπότε γι’ αυτό να μην τον βρίσκει. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να δεις αν κουμπώνει καλά το καλώδιο sata κι επίσης να καθαρίσεις την υποδοχή. Είχα παρόμοια προβλήματα με έναν ssd πριν μερικά χρόνια. Στην περίπτωσή μου ήταν συνδυασμός και των δύο. Αφού καθάρισα με οινόπνευμα την υποδοχή του και στερέωσα καλύτερα το καλώδιο λύθηκαν όλα. Όσον αφορά τον άλλο δίσκο δε νομίζω ότι οι ώρες λειτουργίας παίζουν κάποιο ρόλο από τη στιγμή που η υγεία του δίσκου είναι καλή και δεν υπάρχουν κατεστραμμένοι τομείς. Βέβαια απ’ τη στιγμή που έχει ξεπεραστεί το όριο καλής λειτουργίας δεν είναι να του έχεις και πολύ εμπιστοσύνη, και το ότι αργεί πολύ να φορτώσει και ακούγεται αυτός ο θόρυβος, μάλλον σημαίνει ότι έχει πρόβλημα. Μπορεί όμως να φταίει και το ότι απλά είναι παλαιότερης τεχνολογίας και σίγουρα αρκετά πιο αργός από τον ssd. Μπορείς πάντως να τον ελέγξεις με κάποια εφαρμογή ελέγχου δίσκων ώστε να διαπιστώσεις αν όντως έχει πρόβλημα.

https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=19749#p202359

[Έλεγχος σκληρού δίσκου Hardware]

1 «Μου αρέσει»

Έτρεξα την εντολή και πήρα τα παρακάτω:

aris@paris:~$     sudo smartctl -a /dev/sdb
smartctl 7.1 2019-12-30 r5022 [x86_64-linux-5.4.0-70-generic] (local build)
Copyright (C) 2002-19, Bruce Allen, Christian Franke, www.smartmontools.org

=== START OF INFORMATION SECTION ===
Model Family:     Samsung based SSDs
Device Model:     Samsung SSD 840 Series
Serial Number:    S19HNEAD604305K
LU WWN Device Id: 5 002538 550385b06
Firmware Version: DXT08B0Q
User Capacity:    120.034.123.776 bytes [120 GB]
Sector Size:      512 bytes logical/physical
Rotation Rate:    Solid State Device
Device is:        In smartctl database [for details use: -P show]
ATA Version is:   ACS-2, ATA8-ACS T13/1699-D revision 4c
SATA Version is:  SATA 3.1, 6.0 Gb/s (current: 6.0 Gb/s)
Local Time is:    Wed Apr  7 13:36:10 2021 EEST
SMART support is: Available - device has SMART capability.
SMART support is: Enabled

=== START OF READ SMART DATA SECTION ===
SMART overall-health self-assessment test result: PASSED

General SMART Values:
Offline data collection status:  (0x80)	Offline data collection activity
					was never started.
					Auto Offline Data Collection: Enabled.
Self-test execution status:      (   0)	The previous self-test routine completed
					without error or no self-test has ever 
					been run.
Total time to complete Offline 
data collection: 		(65476) seconds.
Offline data collection
capabilities: 			 (0x53) SMART execute Offline immediate.
					Auto Offline data collection on/off support.
					Suspend Offline collection upon new
					command.
					No Offline surface scan supported.
					Self-test supported.
					No Conveyance Self-test supported.
					Selective Self-test supported.
SMART capabilities:            (0x0003)	Saves SMART data before entering
					power-saving mode.
					Supports SMART auto save timer.
Error logging capability:        (0x01)	Error logging supported.
					General Purpose Logging supported.
Short self-test routine 
recommended polling time: 	 (   2) minutes.
Extended self-test routine
recommended polling time: 	 (  30) minutes.
SCT capabilities: 	       (0x003d)	SCT Status supported.
					SCT Error Recovery Control supported.
					SCT Feature Control supported.
					SCT Data Table supported.

SMART Attributes Data Structure revision number: 1
Vendor Specific SMART Attributes with Thresholds:
ID# ATTRIBUTE_NAME          FLAG     VALUE WORST THRESH TYPE      UPDATED  WHEN_FAILED RAW_VALUE
  5 Reallocated_Sector_Ct   0x0033   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
  9 Power_On_Hours          0x0032   098   098   000    Old_age   Always       -       7909
 12 Power_Cycle_Count       0x0032   098   098   000    Old_age   Always       -       1034
177 Wear_Leveling_Count     0x0013   097   097   000    Pre-fail  Always       -       27
179 Used_Rsvd_Blk_Cnt_Tot   0x0013   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
181 Program_Fail_Cnt_Total  0x0032   100   100   010    Old_age   Always       -       0
182 Erase_Fail_Count_Total  0x0032   100   100   010    Old_age   Always       -       0
183 Runtime_Bad_Block       0x0013   100   100   010    Pre-fail  Always       -       0
187 Uncorrectable_Error_Cnt 0x0032   100   100   000    Old_age   Always       -       0
190 Airflow_Temperature_Cel 0x0032   077   034   000    Old_age   Always       -       23
195 ECC_Error_Rate          0x001a   200   200   000    Old_age   Always       -       0
199 CRC_Error_Count         0x003e   099   099   000    Old_age   Always       -       157
235 POR_Recovery_Count      0x0012   099   099   000    Old_age   Always       -       243
241 Total_LBAs_Written      0x0032   099   099   000    Old_age   Always       -       4775727257

SMART Error Log Version: 1
No Errors Logged

SMART Self-test log structure revision number 1
Num  Test_Description    Status                  Remaining  LifeTime(hours)  LBA_of_first_error
# 1  Short offline       Completed without error       00%      7899         -

SMART Selective self-test log data structure revision number 1
 SPAN  MIN_LBA  MAX_LBA  CURRENT_TEST_STATUS
    1        0        0  Not_testing
    2        0        0  Not_testing
    3        0        0  Not_testing
    4        0        0  Not_testing
    5        0        0  Not_testing
  255        0    65535  Read_scanning was never started
Selective self-test flags (0x0):
  After scanning selected spans, do NOT read-scan remainder of disk.
If Selective self-test is pending on power-up, resume after 0 minute delay.

Πρέπει να προσέξω κάτι ή είναι κάτι κακό?

Ο δισκος χαιρει ακρας υγειας.

1 Raw_Read_Error_Rate 0x000b 100 100 050 Pre-fail Always - 0

Μου κάνει εντύπωση που λείπει αυτή η επιλογή.

Το ποσταρα στο φορουμ και περιμενω απαντηση απο τον ειδικο.

Στους SSD σημαντική είναι η τιμή Wear_Leveling_Count

177 Wear_Leveling_Count 0x0013 097 097 000 Pre-fail Always - 27

Η δική σου είναι 97 με τέλειο 100

Μπορείς να τρέξεις και το Hard disk sentinel που είναι πιο ευανάγνωστο.

1 «Μου αρέσει»

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, θα τρεξω και την εντολη αυτη (εαν την βρω) και θα επανελθω.

Να πω την αληθεια εδω και 2 μερες μετα απο τουλαχιστος 20 format και πειραματα στο bios δεν εχω προβλημα προς το παρον. Ειχα διαβασει καπου πως για το sata configuration εαν ειναι επιλεγμενο το ide να το αλλαξω σε ahci και ετσι εκανα… αντε να δπυμε :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Εφόσον λυθεί το πρόβλημα μην ξεχάσεις να μαρκάρεις τη λύση για να θεωρηθεί λυμένο :blush:

Καλησπέρα και πάλι, εννοείτε θα βάλω το τσεκ ότι έχει λυθεί απλά ψάχνω ακόμα να δω τι έχει συμβεί σε περίπτωση που άλλος χρήστης έχει παρόμοιο πρόβλημα.

Σε ότι έχει να κάνει με το Hard Disk Sentinal μου έβγαλε το παρακάτω:


Και το μήνυμα μέσα αναγράφει:
Problems occurred between the communication of the disk and the host 157 times. In case of sudden system crash, reboot, blue-screen-of-death, inaccessible file(s)/folder(s), it is recommended to verify data and power cables, connections - and if possible try different cables to prevent further problems. More information: Hard disk case: communication errors The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #177 Wear Leveling Count

No actions needed.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι η θερμοκρασία!

Η θερμοκρασία 26 βαθμοί μια χαρά νομίζω είναι.

Λέει λοιπόν ότι προτείνεται να ελέγξεις τη σύνδεση του δίσκου και αν είναι δυνατόν να δοκιμάσεις και διαφορετικά καλώδια(sata).
Μπορεί να συμβαίνει λοιπόν αυτό που ανέφερα παραπάνω και να μη γίνεται καλή επαφή κάπου και επομένως να χάνεται η επικοινωνία με το δίσκο(όπως αναφέρεται στο μήνυμα).

ωραια, θα γινει αλλαγη sata καλωδιων και θα επανελθω. σας ευχαριστω.

Έκανα αλλαγή καλωδίου με καινούριο καλώδιο Sata που είχα αλλά και πάλι βγάζει το ίδιο μήνυμα:
Problems occurred between the communication of the disk and the host 157 times. In case of sudden system crash, reboot, blue-screen-of-death, inaccessible file(s)/folder(s), it is recommended to verify data and power cables, connections - and if possible try different cables to prevent further problems. More information: Hard disk case: communication errors The health is determined by SSD specific S.M.A.R.T. attribute(s): #177 Wear Leveling Count
No actions needed.

Ξεκούμπωσα και κούμπωσα ξανά τα πάντα για να είμαι σίγουρος. Δεν βλέπω κάτι άλλο και δεν ξέρω εάν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο να τσεκάρω.