Πρόβλημα μετάδοσης ήχου στο TeamViewer 14

Καλησπέρα παιδιά! Έχω Ubuntu 18.04.2 και το πρόγραμμα TeamViewer 14. Συνδέομαι με το laptop ενος φίλου μου που έχει windows 10 και επίσης TeamViewer 14. Ένω συνδέομαι κανονικά δεν μεταφέρεται ο ήχος! Προσπάθησα απο το ιντερνετ να βρω λύση δυστυχως δεν κατάφερα κάτι! Έχει κάποιος καμία λύση ή κάτι να δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!

2 Likes

Καλώς ήρθες!

Πήγαινε στις ρυθμίσεις στους ήχους και τσέκαρε αν έχεις στο input το σωστό μικρόφωνο για αρχή.

Πήγα στις ρυθμίσεις ήχου του λάπτοπ μου και έχω μόνο μία επιλογή για το μικρόφωνο.

Για να καταλάβω σωστα. Μπαίνεις από τα windows 10 στο ubuntu ή αντιστρόφως;

Βρίσκεσαι σε Xorg ή σε Wayland;

Ωραία δεν το είπε σωστά! Εγω απο τα Ubuntu μου δίνει ο αλλος ID και passwd και συνδέομαι εγώ από τα ubuntu στα windows.

Άρα δε μεταδίδεται ο ήχος των windows στο Linux; Τότε πρέπει να δεις τις ρυθμίσεις των windows 10.

ΟΚ ! Απλά το βήμα που βρήκα στο ίντερνετ για να μπω στο teamviewer 14 και να κανώ απο το tab extras μια αλλαγή το έκανα! Προσπαθησα να κάνω το ίδιο και στα ubuntu δεν το βρήκα. Στα windows 10 καμία ιδέα για το ποιες ρυθμισεις πρέπει να τσεκάρω. Οποιαδήποτε ιδέα έχετε!

Αυτή την ερώτηση δεν τη καταλαβαίνω! Λιγη επεξήγηση να μαθαίνουμε

Βρήκα κάτι σε αυτό το link https://www.thewindowsclub.com/teamviewer-audio-not-working-windows-10 δοκίμασε το και πες μας.

Απ’ ότι διάβασα και τέσταρα το teamviewer στο wayland έχει αρκετά προβλήματα.

echo $XDG_SESSION_TYPE

Αν σου βγάλει Χ11 είσαι σε xorg οπότε προχωράμε κανονικά.

ναι έτρεξα την εντολή αυτή και έβγαλε Χ11

Bill αυριο το πρωί θα το δοκιμάσω και θα στείλω απάντηση.

1 Like

Το TeamViewer στο Linux είναι κάπως προβληματικό.
Έχω επίσης το ίδιο πρόβλημα με τον ήχο, το οποίο το έλυσα απλά με το να μη χρησιμοποιώ το TeamViewer, αλλά το any desk.

Αν θες, δες το.