προβλημα με το καινουριο κερνελ 5.15.0-56.62

@Telis Καλή πρακτική όχι μόνο για εσένα αλλά για όλους, να ανατρέχουμε κατά καιρούς (πχ όταν έρχονται μεγάλα updates) στο επίσημο forum της διανομής μας.
Ρίξε μια ματιά σε αυτήν την κουβέντα που έγινε στο forum του Linux Mint όταν βγήκε ο πυρήνας της έκδοσης αυτής :
https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?t=386421
Απ’ ότι φαίνεται αρκετοί χρήστες είχαν θέματα (όχι απαραίτητα με Ryzen μόνο). Θα μπορούσες να πας στον 5.17-oem ή ακόμα και στον 6.0 και να δεις πώς είναι τα πράγματα για το μηχάνημά σου.
Μια ερώτηση με την 740 είχες προβλήματα γενικά? Στο ρωτάω γιατί είχα την 730 για μικρή περίοδο και μου έβγαλε την πίστη με επαναφορές από sleep, κρασαρίσματα, κτλπ.

2 «Μου αρέσει»

το λαπτοπ της φιλης μου με Μιντ 21 και Ιντελ i5 8ης γενιας και κερνελ 5.15.0-56.62 το πρωι μεσα σε μιαμιση ωρα παγωσε 5/6 φορες.
Επειδη δεν ειχα χρονο και επρεπε να φυγω εκανα το παρακατω για να μπω στο Grub Menu και να διαλεξω πιο παλιο πυρηνα:
στο αρχειο
/etc/default/grub

απο

GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0

αλλαγη σε
GRUB_TIMEOUT_STYLE=“menu”
GRUB_TIMEOUT=5

μετα

sudo update-grub

Επανεκκίνησή, και επιλογη απ το μενου προχωρημενες επιλογες τον πυρηνα 5.15.0-48
Επειδη ακουει συνεχεια ιντερνετικο ραδιο και ακομα δεν πηρε τηλεφωνο για παω απο κει παει να πει η εγχειρηση πετυχε…

2 «Μου αρέσει»

καλησπερα Maras οχι με την 740 δεν ειχα προβληματα ποτε, ακομα και οταν αλλαξα υπολογιστη (κουτι, μητρικη, μνημες, επεξεργαστη, τροφοδοτικο και κρατησα την ιδια καρτα γραφικων, disk driver και σκληρους και ssd) ολα δουλευοθν κανονικα και ομορφα εκτος απο το προβλημα που αναφερα, θα δοκιμασω τον δοκιμαστικο κερνελ και βλεπουμε

1 «Μου αρέσει»

καλησπερα σε ολους, εδωσα την εντολη στο τερμιναλ sudo apt-get install linux-oem-22.04b για να μου εγκαταστησει τον δοκιμαστικο 6.0 oem και εχω το ιδιο προβλημα δηλαδη δεν μπουταρει και ο υπολογιστης περναει σε power safe mode, ας περιμενω και τον επομενο κερνελ και να δουμε τι θα γινει

Τον 5.17 τον δοκίμασες?

1 «Μου αρέσει»

οχι δεν τον δοκιμασα τον 6.0 τον εγκατεστησα μεσω τερματικου με την εντολη που εγραψα παραπανω, στο λινκ που μου εδωσες και φυσικα τον απεγκατεστησα αφου δεν δουλεψε, τον 5.17 πως τον εγκαθηστω; στη διαχειρηση ενημερωσεων δεν τον βγαζει, πολυ φοβαμαι οτι απο εδω και περα δεν θα μπορω να εγκαταστησω κανεναν καινουριο κερνελ…

Όπως εγκατέστησες και τον 6.0 αλλά με άλλο πακέτο, έτσι :

sudo apt-get install linux-oem-22.04

χωρίς το b.

1 «Μου αρέσει»

Να γραψω και γω λιγη θεωρια, οτι ψιλα εχω μαθει απο τους kernel. Αρχικα ο kernel δεν κανει μονο προσθηκες αλλα και αφαιρεσεις κατα την αναβαθμιση του σε επομενα πακετα. Μπορεις να δεις καποιες διαφορες πχ εδω

https://kernelnewbies.org/Linux_5.15

Οταν ενας kernel δεν εκκινει δυο πραγματα κοιταζω. Να δω τι γινεται με τα γραφικα η αλλιως το acpi στον grub να γινει off.

Φανταζομαι οτι μπορει να ειναι οτιδηποτε αλλο, οποτε οι πιο γνωστες συνεχιστε, απλα τα συχνοτερα προβληματα που ειχα στα χρονια που χρησιμοποιω linux ηταν αυτα τα δυο.

1 «Μου αρέσει»

Ο Κλεμ θα ανακοινωσει αυριο επισημα την εκδοση 20.1
Λογικα μετα απο 1/2 μερες θα προσφερει απο την Διαχειρηση Ενημερωσεων αναβαθμιση απο 20 σε εκδοση 20.1 και οπως παντα θα ερθει μαζι και μια νεωτερη εκδοση Κερνελ, πιθανως η 5.17
Υπομονη μια/δυο μερες…
https://www.linuxmint.com/rel_vera_cinnamon_whatsnew.php

1 «Μου αρέσει»

Maras εγκατεστησα τον 5.17 με την εντολη που μου εδωσες… και το συστημα μου δουλευει ομορφα μετα την επανεκιννηση, σε ευχαριστω πολυ!!!το ερωτημα μου τωρα ειναι: τι γινετε με τους επομενους κερνελ; αλλα και την επομενη εκδοση του linux mint; αλλα γιατι ομως συνεχιζει να μου εμφανιζει απο την διαχειρηση ενημερωσεων τον 5.15.0-56.62 αφου εχω εγκαταστησει επιτυχως(απο οτι φαινεται μεχρι τωρα) νεοτερο κερνελ; σας ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις σας

3 «Μου αρέσει»

To σύστημα θα συνεχίζει να αναβαθμίζει τον 5.15.0-χχ εφόσον υπάρχει στα repos της διανομής. Παρ’όλα αυτά θα εκκινεί με τον 5.17.0-χχ εφόσον τον έχεις εγκατεστημένο. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση που απεγκαταστήσεις όλους τους 5.15.0-χχ , αν θα σταματήσει δηλαδή να τους αναβαθμίζει.

Δεν μου έχεις απαντήσει αν χρησιμοποιείς τους open source ή τους proprietary drivers της nvidia. Ενδέχεται το πρόβλημά σου να πρακαλείται από τους drivers.

Πέρασα κάποια στιγμή την beta και προς το παρόν έρχεται με 5.15.χχ-χχ. Δεν τσέκαρα όμως αν στον update manager υπάρχει και η επιλογή για 5.17

1 «Μου αρέσει»

linuxovios συγνωμη που δεν σου απαντησα νωριτερα αλλα ελειπα ολη μερα απο το σπιτι και γυρισα πολυ αργα σου βαζω ενα printscreen να δεις ποιον οδηγο χρησιμοποιω, ειναι ο σωστος η πρεπει να επιλεξω καποιον αλλο; ευχαριστω

Είναι ο συνιστώμενος. Είναι βέβαια proprietary από την Nvidia που σημαίνει ότι αν από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα , η κοινότητα δεν μπορεί να επέμβει για να το φτιαξει. Από περιέργεια και μόνο, δοκίμασε και τον open source, να δεις αν έχεις τα ίδια προβλήματα με τους παραπάνω kernels. Ειδικά αν δεν παίζεις παιχνίδια ή χρησιμοποιείς κάποια άλλη λειτουργικότητα που παρέχουν οι drivers της Nvidia, ενδέχεται ο open source να είναι πιο σταθερός.

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.