Προβλημα με τα Themes.....

Το xfce τα έχει λίγο διαφορετικά. Το Διαχειριστή παραθύρων τον έχει ξεχωριστά και τα θέματα που υπάρχουν για το xfce αφορούν μόνο αυτόν(τουλάχιστον όσα έχω δοκιμάσει ως τώρα) και τα περιγράμματα των παραθύρων μόνο. Τα υπόλοιπα(gtk θέμα,εικονίδια, κέρσορες, γραμματοσειρές) βρίσκονται στο “Εμφάνιση”.

1 «Μου αρέσει»

Εχεις καποιο δικιο. Δεν το χαμπαριασα εγω ο χαζουλης.
Πηγα να ανοιξω το “Διαχειριστής Παραθύρων” και δεν ανοιγει καθολου.
Απορησα και εψαξα και βρηκα, κι αλλαξα τις ρυθμισεις στο “Ρυθμισεις Επιφανειας Εργασιας”, δες εδω φωτο:
Τα κοκκινα πλαισια δεν “καταλαβαινουν” τον “Διαχειριστής Παραθύρων”
Μονο στο κιτρινο πλαισιο τα “καταλαβαίνουν” ολα-ολα!!

Και εχετε δικιο ειναι λιγακι διαφορετικα το xfce, με αλλα λογια επρεπε να… αναδιαμορφωσω ξανα το φτωχο μου εγκεφαλακι.
Εχω συνηθησει το Gnome2/Mate που εχει πολλες ευκολιες.

EDIT-2:
Αληθεια τι διαφορα εχουν τα:

  1. xfwm4+Compositing <— παρεχει αρκετα εφφε “α λα Compiz”
  2. xfwm4+Compton <— αυτο και το σκετο xfwm4 δινει ελαχιστα εφφε ή σχεδον καθολου.
1 «Μου αρέσει»

Με το συμπαθειο … κακως το σκεφτηκες.
Αν ΔΕΝ τα αποφευγεις, θα ειχες μαθει αλλο ενα περιεργο μυστηριο του Xfce!!
Δεν ειναι ωραιο να εισαι και λιγακι Σερλοκ Χολμς, εε;;
:innocent:

Μαλλον θα συμφωνισω μαζι σου στο οτι θελει δουλεια!

1 «Μου αρέσει»

εχω βρει ενα ωραιο χαρακτηριστικο του xfce τελειως τυχαια (μπορει να ειναι και bug αλλα για μενα ειναι feature :stuck_out_tongue_winking_eye: ). αν διαγραψεις ολα τα θεματα εμφνισης του xfwm (διαχειρηση παραθυρων) η μπαρα τιτλου εξαφανιζεται εντελως, αλλα χωρις να χανεις τις λειτουργιες διαχειρησης παραθυρων (ελαχιστοποιηση, μεγιστοποιηση, αλλαγη μεγεθους, κλπ). οποτε κερδιζεις λιγο χωρο στην οθονη. επειδη ομως ειναι εντελως μοντα αυτο, δεν το προτεινω να το κανεις



ακριβως γι’αυτο το λογο εχω πραγματικα αγαπησει το xfce. δεν ειναι κατι μονολιθικο και τυποποιημενο. ειναι σε ξεχωριστα κομματια και το φτιαχνεις εσυ οπως θελεις χρησιμοποιωντας μονο τα κομματια που θελεις. και με τις καταλληλες μοντες (γιατι ειναι φτιαγμενο ΚΑΙ για μοντες) μπορεις να το κανεις κουκλι

1 «Μου αρέσει»

Σωστα, απλα να μην ειναι οι διαφορες ρυθμισεις το ενα στη αποθηκη-ταραστα, το αλλο στο υπογειο-αποθηκη, το τριτο στο μπαλκονι στη μεταλλικη ντουλαπα…
καταλαβατε τι λεω, τι εννοω, εε??
Να ειναι συμμαζεμενα κι νοικοκυρεμενα!!

Δηλαδη, θα προτιμουσα στη αποθηκη-ταραστα για ρυθμισεις θεματων, στο υπογειο-αποθηκη για ρυθμισεις δισκων και παει λεγοντας…!!
Για μενα προσωπικα, καλυτερη και ευκολοτερη ρυθμιση θεματων ηταν το Ubuntu 8.04 και 10.04 LTS αντιστοιχα.
Βεβαια τοτε υπηρχε το LinuxMint αλλα πιο αργοτερα λογω του οτι ειναι Mate αν κι λειτουργει το ιδιο, ομως σχεδιαστικα (δηλ. μεσα σε φακελους του ταδε-θεματος) σιγα σιγα αλλαξαν λιγο οποτε…! Καταλαβαινομαστε…! Αυτα…!

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.