Προβλημα με τα Themes.....

Καλημερα σας… δυστυχως θα σας κουρασω για αλλη μια φορα…!
Πες οτι κατεβασα ενα θεμα στο φακελο .themes κι εχω μεσα του 4 θεματα… αλλα στις ρυθμισεις δεν φαινεται πουθενα;
Ειμαι με LinuxMint 20.3 με xfce.

Τι μου διαφευγει…???
1)

  1. οπως βλεπετε εχει μονο τα στανταρς θεματα…

Καθε βοηθεια και θα χαιρω πολυ!

Ο φάκελος “themes” πρέπει να είναι κρυφός φάκελος. Τον έχεις με “.” μπροστά;

Ωωχχ… μολις εβαλα το “.”
Και ενα απο τα 4 θεματα φαινεται, το Omnu-ice dark.
Τα υπολοιπα ομως?

Μήπως τα άλλα θέματα έχουν κάποιον υπο-φάκελο που αυτόν πρέπει να τοποθετήσεις μέσα στον κρυφό φάκελο “.themes”.

1 «Μου αρέσει»

Το δοκιμασα. Δεν “αισθανεται”.
Δεν πειραζει ισως μερικα να ηταν παλια και δεν ειναι συμβατα με τα νεα xfce.
θα βρω αλλα θεματα.
Κι ευχαριστω πολυ.

Από το κουμπί “Προσθήκη”, δεν μπορείς να τα περάσεις χειροκίνητα?


Οπως βλεπεις, σε καθε φακελο παταω το ΑΝΟΙΓΜΑ και εφτασε στο τελευταιο φακελο και το ΑΝΟΙΓΜΑ γκριζαρει…!

Μπορείς να βρεις το θέμα συμπιεσμένο?

εε… το κατεβασα απευθειας απο Xfce-look κι το αποσυμπιεσα, θα επρεπε να ψαχνω στη σελιδα εκει για να κατεβασω παλι.
:disappointed: Σορρυ…!

1 «Μου αρέσει»

Για κάνε μια δοκιμή.

Το κατεβασα συμπιεσμενο οπως ειναι… και δεν πετυχε…
ακομα και επιτηδες του εβαλα στου .icons αλλα ουτε…!!

Αν τα βάλεις στο /usr/share/themes ?

Ουτε κι εκει δεν γινεται, ακομα και στου /usr/share/icons δεν το “βλεπει”.
:face_with_diagonal_mouth:

Το XFCE βλέπει xfwm και gtk θέματα, μήπως δεν περιλαμβάνουν τέτοια το θέμα που θέλεις?

Εμενα ρωτας?? Και γιατι δεν ρωτας τον δημιουργο του θεματος??
Themes: Clearlooks Border Pack
Εδω δειχνει στον τιτλο οτι ειναι για XFCE/XFWM4 Themes
Τι να πω…!

Από το link που έδωσες βλέπω πως έχει 2 διαφορετικά downloads. Το ένα έχει στο όνομα του τη λέξη XFCE …

Αλλά θα πρέπει επίσης να καταλάβεις πως το 99% των θεμάτων τα έχουν φτιάξει ερασιτέχνες. Και ένα καλό θέμα όπως τα Mint-XY έχουν πίσω τους επαγγελματίες με πολλά ταλέντα. Τώρα δείχνει 1070 διαφορετικά θέμα για το XFCE, πόσα λες να έχουν φτιαχτεί από ανθρώπους που ξέρουν πραγματικά να φτιάξουν ένα θέμα;

Το έφτιαξαν να δουλεύει στο μηχάνημα τους και θα πρέπει να τους ευχαριστήσουμε μόνο γιατί το πρόσφεραν δωρεάν. Και βλέπω δίπλα πως το συγκεκριμένο είναι πρόσφατο και με το ζόρι έχει πιάσει τη βάση στη βαθμολογία.

Συγγνωμη αν σου εδωσα λαθος εντυπωση οτι τον κακολογω…!
Απλα ο κ.Μαρας με ρωτησε κι του απαντησα αναλογως αφου δεν ξερω τι να πω.

Μπορει στο συγκεκριμενο θεμα να θελει διαφορετικο τροπο εγκαταστησης, ξερω εγω…??

Τα θέματα για το xfce αφορούν τον window manager, οπότε δεν πρόκειται να τα βρεις στο μενου “Εμφάνιση” στις ρυθμίσεις του xfce, εκτός και αν περιλαμβάνουν gtk2/gtk3 φακέλους. Πιθανότατα θα τα βρείς στο “Διαχειριστής Παραθύρων”.
EDIT:
Ναι, έκει θα τα βρεις, μόλις το δοκίμασα με το πρώτο αρχείο από το link που έχει μέσα 3 διαφορετικές εκδοχές για τον xfwm

1 «Μου αρέσει»

γι’αυτο ακριβως αποφευγω εγω να περναω τετοια θεματα, και προτιμω τα θεματα της διανομης. τα θεματα της διανομη ξερω οτι θα δουλεψουν οπως πρεπει, ενω τα προσθετα μπορει να μην εμφανιζονται σωστα, να εχουν ατελειες, η ακομα και να μην λειτουργουν καθολου. με εχουν τυχει πολλες τετοιες περιπτωσεις. αλλα με εχουν τυχει και καποιες σπανιες περιπτωσεις να βρω ενα θεμα να εχει πατο στη βαθμολογια, και να φαινεται αψογο και να λειτουργει εντελως απροβληματιστα

Ας ξεκαθαρίσουμε κατ αρχήν τι είναι ένα θέμα. Ας ρίξουμε μια ματιά στην παρακάτω εικόνα

Ένα θέμα περιέχει τα εικονίδια, τον δείχτη του ποντικού, την εμφάνιση των εφαρμογών μέσα στο παράθυρο, το περίγραμμα του παραθύρου. Και δεν υπάρχουν όλα στην παραπάνω εικόνα, γιατί μπορεί να έχεις ένα θέμα για κάποιο dock, το vlc το firefox … Και η εμφάνιση των εφαρμογών έχει να κάνει με το αν είναι gtk2, gtk3, Qt4, Qt5, ή κάτι άλλο. Οπότε η σχεδίαση ενός καλού θέματος πρέπει να περιλαμβάνει όλα αυτά (ή τουλάχιστον τα περισσότερα) και να τα κάνει να μην ξεχωρίζουν μεταξύ τους.

Κάτι απλό όπως το xfce που είναι στην ουσία μια συλλογή από επιμέρους κομμάτια, θέλει δουλεία να γίνει ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον. Και τα θέματα ου Xfce ουσιαστικά είναι το περίγραμμα των παραθύρων (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Θα πρέπει να ρυθμίσεις και τα υπόλοιπα, δεν έχω βέβαια XFCE και δεν μπορώ να ξέρω το πόσο εύκολο είναι και αν σε βοηθάει το Mint εξίσου καλά μέσα από τον πίνακα ελέγχου με το cinnamon.