Πρόβλημα με πυρήνες

Σε kubuntu 23.04 άναψε το εικονίδιο έχει των αναβαθμίσεων και εγώ το πάτησα όπως πάντα. Από μία φευγαλέα ματιά γιατί κάποιες φορές δεν το κοιτάζω γιατί βάζει ήταν να γράφετε ο πυρήνας 6.2 0-24-generic. Στην επανεκκίνηση δείχνει κάτι προβληματικά αναβοσβημα θα το desktop, κάτι πιτσιλιές κάτι παύλες που αναβοσβήνουν στην οθόνη σα χιόνια τηλεόρασης αν θυμάται κανείς από τα πολύ παλιά χρόνια. Πήγα στο grub.cfg άλλης διανομής που είναι υπεύθυνη για το μπουταρισμα όλων των λειτουργικών και ξαναόρισα να μπουταρει με τον 6.2.0-23 . Όμως κάτι είχε χαλάσει και στοlihin screen της kubuntu δεν προχωρούσε μετά το enter και ξανά γύρναγε πάλι στο login screen να του βάλω τον κωδικό. Μπήκα σε κάποια κονσόλα με ctlr+ alt + f2 και ενώ ήθελα να κάνω purgre τον προβληματικό πυρήνα και επίσης είχα διαβάσει ότι φταίει το dkms και είπα να το βγάλω, κάποια στιγμή τα έβγαλα όλα. Εγκατέστησα το 23 με απλό apt install. Κάποια στιγμή έδωσα apt install -f, έδωσα update-initramfs -u -k 6.2.0-23-generic και το τερματικό μου λέει όλο ότι μένει αρρυθμιστος ο πυρήνας. Το μόνο που κατάφερα είναι κάποια στιγμή να ξαναμπαίνουν στη login screen αλλά μετά τον κωδικό με ξαναβγάζει πάλι στην ίδια οθόνη χωρίς να προχωράει το σύστημα.


Διόρθωση:
Λύθηκε. το πρόβλημα ήταν ο 23

2 «Μου αρέσει»