Πρόβλημα κατα την εκκίνηση

Δεν μου έβγαλε τέτοια επιλογή…

Ναι, δεν έχει, μόλις φόρτωσα το iso σε εικονική μηχανή. Έχει όμως ένα μενού για dos programs. Σε μένα δεν ανοίγει(μάλλον λόγω του ότι τρέχει σε εικονική μηχανή) οπότε δε μπορώ να δω τι έχει, αλλά πιθανότατα θα φορτώνει dos. Ίσως λοιπόν από εκεί μπορείς να κάνεις κάτι

Υπάρχει το FreeDOS το περνάς σε ένα USB stick μαζί με το αρχείο του BIOS. Το είχα κάνει πριν χρόνια και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα.

@ProdromosMak συμφωνώ με την άποψη του @dancaer69 ότι bios update μπορεί να κάνει brick το μηχάνημα.

Γιαυτό και προτείνω να εξαντλήσεις το θέμα της εγκατάστασης. Θα με ρωτήσεις τι μένει ακόμα να κάνεις.
Γνώμη μου είναι manual partitioning. Δοκίμασα χθες διάφορους τρόπους εγκατάστασης και είδα ότι με το Rufus γίνεται ένα περίεργο partitioning. Συνεπώς δοκίμασα και άλλες λύσεις και νομίζω ότι η πλέον ασφαλής (τη δοκίμασα χθες το βράδυ-προφανώς με επιτυχία) είναι η ακόλουθη.

Χρησιμοποιείς το usb που έφτιαξες με Rufus
Δημιουργείς

  1. bios boot (τουλάχιστον 100Μ) (Κάτι περίεργα sizes ζήταγε το Mint)
  2. / ας πούμε 50G
  3. /home ξερω γω 100G
  4. swap με ίδιο μέγεθος της RAM του υπολογιστή σου.

Καταλαβαίνω ότι δεν γνωρίζεις από linux. Το πρόβλημα είναι ότι φεύγω σε πέντε λεπτά και δεν θα έχω χρόνο να βοηθήσω σήμερα.

Οπότε απευθύνομαι σε άλλους που καταλαβαίνουν και ίσως μπορέσουν να ασχοληθούν. Θα χρειαστεί format ο δίσκος και partitioning. Μετά καθοδήγηση στην εγκατάσταση.
Η αυτόματη εγκατάσταση έβγαζε ένα /dev/sda2 σαν bios/efi (χωρίς content).

Αυτά για σήμερα.
Καλή επιτυχία

1 «Μου αρέσει»

Το έχω δοκιμάσει αυτό που λες, δυστυχώς ανεπιτυχώς…

μετα απο τοσα ποστ δεν εχω ακομα καταλαβει πως ειναι φορμαρισμενος ο σκληρος δισκος.
Ειναι σε mbr η σε gpt;
Για να προτεινουμε τροπους εγκαταστασης πρεπει να ξεκινησουμε απο εκει.
δωσε το αποτελεσμα της εντολης

parted -l

η δοκιμασε

sudo parted -l

Μπήκα εγώ με teamviewer έκανα φόρματ στον δίσκο σε gpt τον χώρισα σε
500 fat32 boot esp
30000 / ext4
Υπόλοιπο /home ext4

Έκανα την εγκατάσταση όλη αλλά τίποτα restart και παύλα που αναβοσβήνει

Αφού έχεις πρόσβαση, μπορείς να τσεκάρεις αν όντως πετυχαίνει η εγκατάσταση; Αφού ο grub βγάζει απλά παύλα και όχι κάποιο σφάλμα, μπορεί το πρόβλημα να είναι στα γραφικά. Νομίζω ότι οι νεότεροι πυρήνες αφαίρεσαν την υποστήριξη για κάποιες παλιές Nvidia.

εδω λεει nvidia G 105M
απενεργοποιηση απ το bios και δοκιμη μηπως δουμε επιτελους το φως
ο κατασκευαστης λεει οτι η καρτα υποστηριζεται απο οδηγους Λινουχ 340.107
GeForce 100M Series (Notebooks):

GeForce GTS 160M, GeForce GTS 150M, GeForce GT 130M, GeForce GT 120M, GeForce G 110M, GeForce G 105M, GeForce G 103M, GeForce G 102M
https://www.nvidia.de/Download/driverResults.aspx/135242/

θα πρέπει να δοκιμάσεις διανομες εκτος mint με παλαιότερους πυρήνες ισως. μου είχε τύχει μια περίπτωση με ενα λαπτοπ toshiba sattelite που οι μονες διανομες που εγκατασταθηκαν σωστα ηταν μονο 2-3.
δοκιμασε καποια διανομη debian οπως sparky linux.

Μπορείς να βγάλεις τον σκληρό από το laptop να κάνεις εγκατάσταση σε έναν άλλο υπολογιστή και στη συνέχεια να τον ξανατοποθετήσεις στο laptop…

1 «Μου αρέσει»

Λογικη η σκεψη φυσικα, αλλά θα επαιζε το live usb αν ηταν ετσι; και επισης οταν δοκιμασε την mx ειπε οτι του εβγαζε μηνυμα που ελεγε grub loading αλλά μετα τιποτα. Μηπως λοιπον εχει καποιο μυστηριο grub loading error και οχι καποιο συνηθισμενο grub loading error και για αυτο δεν του βγαζει μηνυμα;

Η σειρά 340.xx είναι πολύ παλιά και, αν δεν κάνω λάθος στον αριθμό της έκδοσης, έχει αφαιρεθεί η υποστήριξη από τον πυρήνα 5.9 και έπειτα.

Ναι, γιατί να μην παίζει; Το περιβάλλον του live δεν εγκαθίσταται αυτούσιο στο τελικό σύστημα. Μπορεί για παράδειγμα στο live να έχει ο grub την παράμετρο nomodeset και στο τελικό σύστημα να εγκαθίσταται ένας ιδιοταγής driver.

Στις περισσότερες περιπτώσεις ένα σφάλμα του grub σε πετάει στην αντίστοιχη κονσόλα του. Η μαύρη οθόνη με σκέτη παύλα είναι συνήθως ένδειξη ότι κάτι δε δουλεύει μετά τον όποιο bootloader.

EDIT: σε περίπτωση που δεν έχει αναφερθεί παραπάνω, ορίστε μια περίπτωση που περιγράφει πρόβλημα στα γραφικά.

o default πυρηνας της mx που δοκιμασε ειναι πριν τον 5

ναι, δεν το ειχα σκεφτει αυτο. θενξ

μπορει ομως και να μην εχει φορτωσει τον grub καθολου, σωστα; Μηπως λοιπον πρεπει να δουμε αν μπορει να γινει κατι για να φορτωθει περα απο αυτα που εχουμε δει;

Με πολύ χαρά σας ανακοινώνω πως με την βοήθεια του kouskous και όλων σας,
μετά την αναβάθμιση του BIOS, το λαπτοπ μου τρέχει Linux Mint
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθειά σας !!!

12 «Μου αρέσει»

Μπραβο στον @kouskous λοιπον που εκανε αυτη τη λεπτη δουλεια αλλά και σε σενα που αντιμετωπισες το θεμα με επιμονη και θεληση και που εβγαλες ακρη με τις πολλες προτασεις που σου εγιναν.
Θα σκαγαμε απο το κακο μας οπως καταλαβες αν δεν γινοταν η εγκατασταση σε αυτο το λαπτοπ…
Πως τα παει σε επιδοσεις σε σχεση με πριν;

2 «Μου αρέσει»

Κάνει αναβαθμίσεις τώρα… αλλά πάει πολύ γρήγορα…
Εκείνο που με χαροποιεί ιδιαίτερα είναι που μπήκα σε αυτό το forum
και γνώρισα όλους εσάς !!!

Και μόνο το πείσμα σας να βρεθεί λύση με έκανε να μην το βάλω κάτω !!!
ε… είναι μια νίκη κι αυτή… :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Καλός ήρθες στην παρεα μας φίλε μου…!!!
Από την αρχή στα βαθειά αλλά δεν πειράζει αξίζει το κοπο

4 «Μου αρέσει»

Και έτσι μπορώ πλέον να κάνω και την πρώτη μου ερώτηση πάνω στο linux…
Η εναλλαγή του πληκτρολογίου Αγγλικά Ελληνικά γίνεται από το πληκτρολόγιο ;
Αν ναι με ποιους συνδυασμούς ;

Εναρξη » Μενου » Προτιμησεις » Πληκτρολογιο » Παραγομενα Εξοδου » Επιλογες Διαταξης Πληκτρολογιου » Αλλαγη σε αλλη διαταξη

2 «Μου αρέσει»