Πρόβλημα εσωτερικού δίσκου

Προβλημα εγκαταστασης σε Vivobook Asus.
Οταν πηγαινω να εγκαταστησω το linuxmint με δεν με αλλαζει την ονομασια και την καταληξη του υπαρχοντος δισκου δηλαδη σε kostas / dev /sda

Καλώς ήρθες @cos1968 στην παρέα μας :hugs:

Αρχικά, που εντοπίζεται το πρόβλημα; Μπορείς να βάλεις μια εικόνα; Οι δίσκοι στο Linux έχουν την ονομασία /dev/sd(γράμμα) και δεν είναι όπως στα Windows.

Δεν προχώρησες τη διαδικασία γιατί το θεώρησες ως πρόβλημα ή την προχώρησες και σου εμφανίστηκε μήνυμα λάθους;

1 «Μου αρέσει»

Η αληθεια σε ολο αυτο ειναι οτι το συγκεκριμενο λαπτοπ φορουσε windows 10 μοντελο…asus netbook e406s .Ο χρηστης που το εχει εσβησε τα παντα για να το κανει φορματ και την recovery , οποτε ξεκιηνσα να το βαλω εκ νεου windows 10 κατι το οποιο ομως και εγω στο συγκεκριμενο λαπτοπ πρωτη φορα κανω.Μεχρι εδω προτεινετε κατι???διοτι οτι και εκδοση να εβαλα δεν την επερνε σταματουσε στον σημειο της εγκαταστασης αλλα μου εδειχνε οτι υπαρχει δισκος με 28γιγα χωρητικοτητα, μετα ειπα να το περασω chromebook μιας και το εχω ετοιμο boot usb ,αλλα και εκει προβλημα το δισκο το εσωτερικο το ονομαζει /dev/mmcbk1p1

το /dev/sd(γραμμα) αφορά sata δίσκους. Εγώ πχ που έχω τώρα έναν nvme εμφανίζεται ως nvme0n1 και η κατάτμηση έχει το όνομα nvme0n1p1.

Να απαντήσεις στην ερώτηση τού billniakas. Δεν απάντησες.

2 «Μου αρέσει»

εχω γραψει πιο κατω τι ακριβως συμβαινει …καποια λυση ??

οκ καταλαβα αλλα το θεμα ειναι το linuxmint kai live το τρεχει αλλα και το εγκαταστει κανονικα …το προβλημα ειναι οτι δεν αλλαζει σε chromebook η windows

τοτε που βρισκεται το προβλημα ειτε εγκατασταση windows η chromebook

Αρχικά προτού κάνεις οτιδήποτε έλεγξε αν έχεις ενεργοποιημένο το secure boot και αν είναι απενεργοποίησε το.

Aν είναι να το βάλεις windows 10, βάλτα κατευθείαν χωρίς κλειδί. Θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.

Όταν λες chromebook, εννοείς Linux που μοιάζει με chrome OS;

Ο εσωτερικός δίσκος είναι eMMC για αυτό έχει τη συγκεκριμένη ονομασία.

και το launch CSM ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ???

Δοκίμασε με και χωρίς να είναι ενεργοποιημένο.

1 «Μου αρέσει»

Να δοκιμασω να περασω εξαρχης windows??

Το παρόν forum αποτελεί χώρο που γίνεται υποστήριξη σε θέματα που αφορούν το λειτουργικό σύστημα Linux. Η αρχική ερώτηση αφορούσε την εγκατάσταση του linux mint. Εκτιμώ ότι αν καταφέρεις και εγκαταστήσεις το mint σίγουρα θα μπορείς να εγκαταστήσεις τα windows.

σωστα…τουλαχιστον να δοκιμασω να περασω chromebook…και θα σε πω…ευχαριστω παντως

1 «Μου αρέσει»

με φτανει ως ενα σημειο που γραφει …no enough on device /dev/sda και μου ζηταει να βαλω εντολη yes …και στην συνεχεια κολαει και δεν προχωραει στο τελικο σταδιο

και εδω ο τυπος λεει κατι για το δισκο οτι πρεπει να προετοιμαστει …https://www.youtube.com/watch?v=ROBpXNonVxc

Καλωσορισες στην παρεα μας @cos1968. Το laptop που μας αναφερεις μηπως ειναι αυτο εδω;

Αν ναι τοτε θα πρεπει να δεις με καποιo Live USB στικακι ποσο χορο εχει ο εσωτερικος δισκος.

Οι προδιαγραφες του εν λογω laptop αναφερουν οτι εχει 32GB 64GB και 128GB eMMC δισκο. Ποιο απο τα 3 εχει το laptop που εχεις;

Για να βγάζει το μήνυμα ότι δεν έχει αρκετό χώρο, μάλλον αυτό με τα 32GB πρέπει να έχει.

Αν είναι να μπούνε windows έχει καλώς αλλά είναι να μπει Linux πρέπει να επιλεχθεί μια διανομή με μικρό αποτύπωμα στην εγκατάσταση.

Και κατα πασα πιθανοτητα εχουν μπει και η διανομη του Linux που παει να εγκατασταθει δεν βλεπει αρκετο χωρο για να εγκατασταθει οποτε μου φερνει περισσοτερο σε dual-boot κατασταση με λιγη ελευθερη χωρητικότητα. Παντως καλο θα ειναι να εχουμε και μια επαληθευση απο τον @cos1968 για να μην λεμε ανακριβειες.

1 «Μου αρέσει»