Πρόταση συμπλήρωσης φορμών

Το προβλημα ειναι χρονιο και γνωστο, απανταμε συνεχεια στα ιδια ερωτηματα και σπαταλαμε ενεργεια και χρονο ασκοπα.
Αναγκαζομαστε να κανουμε στην καλυτερη τον μαντη Καλχα η την χαρτοριχτρα που διαβαζει μια κρυσταλλινη σφαιρα για να λυσουμε προβληματα χρηστων που η δεν θελουν να μαθουν η τα περιμενουν ολα ετοιμα στο πιατο.
Μια πολυ επικοδομιτικη προταση - για να μην απανταμε συνεχεια στα ιδια -που μολις διαβασα στο insomnia.gr απ τον χρηστη Mphxths ειναι η παρακατω:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/738826-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BC%CF%89%CE%BD/

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει κατι integration με το λογισμικο του forum σε συγκεκριμενες κατηγοριες πχ και συγκεκριμενα tags να βγαινει μια φορμα αντι για το συνηθησμενο νημα και οταν κανει ο χρηστης submit τοτε να ανοιγει νημα με ολες τις πληροφοριες… γιατι το να εξηγεις στο καθε χρηστη που θα ανοιγει account και καινουργιο νημα για βοηθεια… ισως δεν ειναι και το πιο βελτιστο για τους διαχειριστες.

Κατα τα αλλα δεδομενου του οτι η βοηθεια που δινουμε μεταβαλλεται απο περιπτωση σε περιπτωση… θα με ενδιεφερε να δω κατι τετοιο.

Τεχνικά μπορούμε νομίζω να ενσωματώσουμε κάτι τέτοιο. Αλλά στην πράξη δεν είμαι καθόλου πεπεισμένος πως θα λειτουργήσει με θετικό τρόπο. Τέτοιες φόρμες ή templates κάνουν το φόρουμ λιγότερο φιλικό στον νέο χρήστη ο οποίος μπορεί να πανικοβληθεί και τελικά να μην ρωτήσει. Φορέστε το κουστούμι ενός νέου χρήστη, χωρίς πολλές γνώσεις, με φόβο για το τερματικό, ή που δεν ξέρει καν τι είναι. Αυτός έχει ένα πρόβλημα και θέλει να το λύσει άμεσα. Ακούω γνώμες.

Αυτό που χρειαζόμαστε είναι συγκεκριμένοι αναλυτικοί οδηγοί πως να κάνεις διερεύνηση κάποιου προβλήματος και να παίρνεις τα απαραίτητα στοιχεία. Θα πρέπει να λένε ακόμα και πως ανοίγεις το τερματικό, πως κάνεις copy/paste, και πως τα βάζεις στο φόρουμ αυτά. Πχ κάποιος οδηγός για πως παίρνω πληροφορίες για το δίκτυο ή για το σύστημα ήχου, αν κάποιος κάτσει να τους γράψει :stuck_out_tongue:

Αν του έχεις μπορείς να παραπέμψεις ευγενικά στον εκάστοτε οδηγό και να πεις κοίταξε εδώ και δες πως θα μας δώσεις τα στοιχεία.

3 «Μου αρέσει»

Σαν απλός χρήστης συμφωνώ με αυτό και θα ήθελα να πω ότι μαζί με το καλωσόρισμα του νέου χρήστη καλό θα είναι να τον παραπέμπουμε με link στους κανόνες του forum, κάτι τέτοιο έκανα κάποτε στο linuxmin gr, και ήταν κάπως έτσι:

Καλώς ήρθες Τάδε στην παρέα μας, ρίξε και μια ματιά εδώ: λινκ προς τους κανόνες

Αυτό το κάνουμε ήδη. Στέλνουμε ένα mail με την εγγραφή και υπάρχει και ένα καρφιτσωμένο νήμα με συνδέσμους. Ο φόβος μου είναι πως το παρακάνουμε με την πολύ πληροφορία :stuck_out_tongue:

1 «Μου αρέσει»

Νομίζω ότι έχεις κι ένα δίκιο εδώ, χρειάζεται να καθησυχάζουμε του νεοφερμένους με κάποιες δικιές μας προσωπικές φράσεις, εγώ χρησιμοποιώ το εξής: 'οτι κι εγώ είμαι απλός χρήστης και ότι κανείς δεν ξέρει κάτι πριν το μάθει

Γενικά νομίζω ότι το forum δεν υποδέχεται τον νεοφερμένο ελιτίστικα και δεν νομίζω ότι έχουμε μεγάλο πρόβλημα με την υποδοχή του, δεν θα το έλεγα καν πρόβλημα…

1 «Μου αρέσει»