Προσπάθεια εγκατάστασης Linux Mint 21 Vera σε λαπτοπ με Linux Mint 17 . Δεν αναγνωρίζει το live usb.

Είχα dead line γι αυτό οποτε ξενύχτησα και παρέδωσα σήμερα , όλα καλά . Το ξερω οτι με κάποιον τροπο ανακτάται το αρχείο, αλλα προτίμησα να το ξανακάνω και να παραμείνω στη μεγάλη εικόνα που ειναι η σωτηρία του λαπτοπ ή τα σκουπίδια :stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye::stuck_out_tongue_winking_eye:.

Δε θελω να δημιουργώ λάθος εντύπωση , ήδη το γεγονός οτι αρχίζω να μαθαίνω πέντε πράγματα μου φτάνει και μου περισσεύει , και είστε πολύτιμη βοήθεια .

1 «Μου αρέσει»

Περιμενουμε ποστ στο η μουσικη των λινουξαδων

2 «Μου αρέσει»

@Eleanna, στο τερματικό οι εντολές είναι Ctrl+shift+C, Ctrl+shift+V και ούτω καθεξής. Στον φυλλομετρητή όπως ανέφερες…

1 «Μου αρέσει»

Ακριβώς συνέβη αυτό που ψιλιαζόμασταν.

Μικρό το κακό, κάνε την αναβάθμιση στον δίσκο που θα σου βγει σχετικά φθηνά και θα βελτιώσει την απόδοση του λάπτοπ σου και για την ραμ απλώς κάνε λίγο πιο προσεκτική χρήση (μην έχεις για παράδειγμα ανοιχτές καρτέλες στον browser επι ματαίω).

1 «Μου αρέσει»

ΟΧΙ patriot!!!
Μακριά… Βγάζουν αρκετά θέματα

καλύτερα να πάει σε kingston με +3 ευρώ

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα @Argi αυτό θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου :-).

Εσείς οι παλιοί , σας παρακαλώ προτείνετε αν μπορείτε , καποιο μοντέλο που να έχει αποδειχθεί σχετικά αξιόπιστο.

(Στο μεταξύ έκανες edit και με πρόλαβες :grinning:)

Ε kingston a400 υπαρχει καμια 10ετια+ οποτε ειναι εγγυηση. Σιγουρα δεν πιανει επιδοσεις αλλων δισκων αλλα αυτο δεν θα το εβλεπες ετσι κι αλλιως

2 «Μου αρέσει»

Δεν θα το έβλεπα λόγω λοιπών δεδομένων εννοείς ? Μνήμης κτλ ?

Για μένα σε αυτό το μηχάνημα το ζητούμενο ειναι η αντοχή και η αξιοπιστία πλέον , όχι τοσο η ταχύτητα , δεδομένων των εργασιών που γίνονται εκεί μέσα .

1 «Μου αρέσει»

Ναι. Εσυ χρειαζεσαι αξιοπιστια που την εχει ο a400 της kingston. Με 14 ευρω καπου εκει κανεις μια χαρα τη δουλεια σου και αξιοπιστα. Συν την τοποθετηση.

Σε σενα λογικα μπαινει με δυο βιδακια οποτε αν εχεις κατσαβιδι εδω ειμαστε να το φτιαξουμε κι αυτο χαχαχα

4 «Μου αρέσει»

Καλημέρα.

Έχει δίκιο ο @anon88072451 , δες εδώ μια εικόνα με βάση την αναζήτηση στο service manual των boards (Clevo M740TU / M760TU).

Αν γυρίσεις ανάποδα το laptop βλέπεις κάτι αντίστοιχο; Ένα κάλυμμα με δυο βιδάκια;

Η αντικατάσταση του δίσκου είναι κάτι που μπορείς να χειριστείς μόνη σου αν έχεις κατσαβίδι που να ταιριάζει. Εφόσον αποφασίσεις να προβείς σε αντικατάσταση μόνη σου, μπορούμε να παραθέσουμε, για ψυχολογικούς κυρίως λόγους, βιντεάκια απ’ το youtube απο διαφορετικά λάπτοπ (για το δικό σου δεν βρίσκεται εύκολα κάτι) μόνο και μόνο για να δεις πόσο απλή είναι η διαδικασία και πόσο εύκολα μπορεί να τη φέρει εις πέρας κάποιος με τα σωστά κατσαβίδια (είναι ψιλοπαρόμοια στα περισσότερα παλιά μηχανήματα, είτε υπάρχει ξεχωριστό κάλυμμα για το δίσκο, είτε ένα μεγαλύτερο κάλυμμα που αφορά και μνήμες κ.α.).

2 «Μου αρέσει»

Πόσο δίκιο έχετε Βασίλη και Κώστα

Εχω κάνει την παραγγελία απ´ την Παρασκευή στο γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα που μου έστειλαν οι φίλοι στον παραπάνω σύνδεσμο . Φυσικά και θα μπορούσα να το ψάξω λιγο περισσότερο , ήταν μικρό το ποσο που ζητούσαν για τοποθέτηση και το δέχτηκα .

Στο μεταξύ , αν μου επιτρέπετε , θα θέσω ένα ακόμα ερώτημα που με απασχολεί όλες αυτές τις μέρες που περιηγούμαι στο μαγικό κόσμο των Linux και της αυτοεξελιξης .
Πώς καθαρίζετε το δίσκο σας από περιττά δεδομένα ανα καιρούς ? Θαρρω με τις εργασίες , τις ενημερώσεις κλπ αποθηκεύονται πολλές φορές και εν αγνοία μας νέα δεδομένα , κάποια από αυτά περιττά από ένα σημείο και κάτω .
Που μπορεί κανεις να τα αναζητά ώστε να αδειάζει ο δίσκος ανα τακτά χρονικά διαστήματα ?

Αν θες να το κάνεις με γραφικό περιβάλλον πρώτη επιλογή είναι η εφαρμογή stacer (την οποία και προτείνω) και δεύτερη η εφαρμογή bleachbit.

Αν τελικά δουλέψεις με το stacer με το πέρας των εργασιών μην ξεχνάς να το κλείνεις επίσης και απο το system tray (εκεί που έχει τα εικονίδια για τον ήχο, το δίκτυο, την γλώσσα κτλ) καθώς «τρώει» πόρους συστήματος.

Δεν θυμάμαι τώρα αν υπάρχει στον software manager και με τι πακετάρισμα αλλά στο site της εφαρμογής παρέχεται αποθετήριο (repository) :slight_smile:
edit: Τώρα το τσέκαρα, υπάρχει κανονικά ως πακέτο του linux mint στον software manager

Όσο για το λάπτοπ, οκ, τώρα υποθέτω οτι δεν μπορεί να ξε-γίνει ο,τι έγινε, ωστόσο κράτα τα ποστ που έγιναν εδώ γιατί αν ο δίσκος ζήσει περισσότερο απο το λάπτοπ (που είναι και το πιθανότερο) μπορείς κάλλιστα να τον αφαιρέσεις μελλοντικά απο μέσα (όπως κ.α. χρήσιμα πράγματα που η εικόνα του manual δείχνει την τοποθεσία τους) και να τον τοποθετήσεις σε άλλο μηχάνημα, να πάρεις backup των αρχείων σου ή/και να τον έχεις ως ανταλλακτικό.

2 «Μου αρέσει»