Προσπάθεια εγκατάστασης Linux Mint 21 Vera σε λαπτοπ με Linux Mint 17 . Δεν αναγνωρίζει το live usb.

Αρχικα το linux περαν του desktop τρεχει σε server σε συσκευες σπιτιου κτλ. Δηλαδη σε συστηματα που δεν εχουν γραφικο περιβαλλον. Ετσι οι εγκαταστασεις γινονται και παντα απο τερματικο.

Δευτερος λογος ειναι οτι ειναι πιθανο να μην βρουμε ολα τα λογισμικα σε software manager

Τριτος λογος ειναι οτι αν μου πεις πως θα εγκαταστησω ενα προγραμμα να σου απαντησω γρηγορα με μια εντολη. Ειναι πιο γρηγορο απο το να σου πω πας εδω εκει πατας εκεινο το αλλο κτλ…
Βαζω δηλαδη εδω μια εντολη εσυ την κανεις copy paste και τελικα σε 5 δευτερα εχεις το προγραμμα που μου ζητησες

Τεταρτος λογος ειναι η εκδοση προγραμματος. Πχ καποιοι χρηστες θελουν μεν καποιο προγραμμα αλλα δεν το θελουν απο το software manager γιατι εχει πιο παλια εκδοση.

Πεμπτος λογος ειναι η διαφορετικοτητα των χρηστων. Αλλος θελει appimage αλλος flatpak αλλος snap αλλος απο αποθετηρια και παει λεγοντας

Αν κατσω ολο το βραδυ θα σου γραψω αλλους 50 λογους γιατι χρησιμοποιουν αρκετοι το τερματικο σε εγκαταστασεις. Προσωπικα το χρησιμοποιω λογω ταχυτητας και λογω του οτι τρεχω αρκετους σερβερ επαγγελματικα

4 «Μου αρέσει»

Με κάλυψε απόλυτα ο Κώστας, εγώ θα προσθέσω και το πακετάρισμα.

Μπορεί η εφαρμογή να υπάρχει σαν flatpak στο software center για παράδειγμα αλλά εγώ να μην θέλω για κάποιο λόγο τα flatpaks στο σύστημα μου και να βάλω ενα διαφορετικό πακέτο για την εφαρμογή. Αυτό μπορεί να γίνει χρησιμοποιώντας (και) το τερματικό. Αυτά θα τα μάθεις και θα τα καταλάβεις στην πορεία, δεν είναι τίποτα, στα βασικά του σημεία το λίνουξ είναι ευκολονόητο, όπως και ο τρόπος που δουλεύουν τα πράγματα.

Και ενα tip: Μπορείς να πάρεις screenshot εύκολα απο το Mint, χωρίς να χρειάζεται να φωτογραφίζεις με το κινητό την οθόνη, πατώντας απλά το πλήκτρο Prt Sc στο πληκτρολόγιο σου (επειδή είσαι με λάπτοπ ίσως σε συνδυασμό με το πλήκτρο Fn). Θα ανοίξει αυτόματα ένα προγραμματάκι μέσω του οποίου μπορείς να κάνεις αποθήκευση της εικόνας.

2 «Μου αρέσει»

@anon88072451 , @Vasily-3 , σας ευχαριστώ πολυ . Ήταν να μην γίνει η αρχη , όσο μπαίνω μέσα στον κόσμο των Linux τοσο θελω και περισσότερο να τον ανακαλύψω , αυτή τη φορά με περισσότερο έλεγχο (χρησιμοποιούσα Mint τα τελευταία δεκατέσσερα χρόνια , χωρίς όμως να «λερώσω» τα χέρια μου με κώδικα , που λεν κι οι Αμερικανοί) .

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πηγή η οποια να μπορεί να εισαγάγει έναν νέο χρήστη στον κόσμο των εντολών ?

ένας χρήστης στο φορουμ (δεν θυμαμαι ποιος) είχε προτείνει κάτι βιντεακια που μ’άρεσαν και τα είχα στο bookmark : Ultimate Linux Terminal Tutorial ( Greek ) - Part 1 - YouTube

2 «Μου αρέσει»

Αφού κάλυψε ο draz την ερώτηση, να πω κι εγώ οτι πέρα απο τις εντολές αν θες να μυηθείς περισσότερο απο το να τρέχεις απλώς καθημερινά tasks μέσα απο μια διανομή φιλική προς το χρήστη, όπως είναι το mint, αν θες αφιέρωσε και λίγο χρόνο παράλληλα και στην θεωρία. Οι μηχανές αναζήτησης είναι φίλοι σου.

Για παράδειγμα σε κάποιες απο τις βασικές γνώσεις όπως: τι είναι μια διανομή και τι ενα γραφικό περιβάλλον, τι είναι ο πυρήνας, ποιες είναι οι μεγάλες διανομές (στις οποίες συνήθως βασίζονται και οι μικρότερες), που στοχεύει η καθεμία και που διαφέρουν μεταξύ τους, ποια είναι τα κύρια γραφικά περιβάλλοντα, που στοχεύει το καθένα και που διαφέρουν μεταξύ τους, τι είναι το Ελεύθερο Λογισμικό / Λογισμικό ανοιχτού κώδικα, το κεφάλαιο λίνουξ πακετάρισμα: ποια είναι τα διαθέσιμα πακέτα, ποια χρησιμοποιεί η κάθε διανομή, ποια χρησιμοποιούνται ευρύτερα σε όλες σχεδόν τις διανομές λίνουξ, τι είναι τα αποθετήρια. Και τέλος μια ιστορική αναδρομή σχετικά με το Linux, το GNU και το FSF. Νομίζω για αρχή αυτά είναι καλά :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Αν εξαιρεσουμε τις απλες εντολες που υπαρχουν παντου πχ με lsusb θα δεις ολες τις συσκευες usb, με lspci θα δεις ολες τις συσκευες pci, με ls θα δεις ολα τα αρχεια που υπαρχουν στον καταλογο που εισαι. Γενικα πολυ καλη δουλεια με απλες εντολες θα βρεις με googling. Απο εκει και περα μπορεις να βοηθηθεις απο την κοινοτητα του καθε λειτουργικου συστηματος. Πχ το mint βασιζεται σε ubuntu το οποιο βασιζεται σε debian.

Ας πουμε οτι ψαχνεις να βρεις κατι για το mint και δεν το βρισκεις στην κοινοτητα του mint. Μπορεις να ψαξεις στην κοινοτητα και στη βιβλιογραφια του ubuntu. Ακομη και εκει να μην βρεις κατι μπορεις να ψαξεις στην κοινοτητα του debian.

Φυσικα σαν νεος χρηστης καλο ειναι να μην κανεις copy paste οτι βρεις. Καλο ειναι να ξερεις τι κανεις η αρχικα να απευθυνεσαι σε κοινοτητες οπως η παρουσα.

Τελος το linux ειναι ενα τεραστιο εγχειρημα που δεν ειναι δυνατο να γνωριζεις πολλα πραγματα. Ασχολουμε απο το 1998 περιπου αλλα επαγγελματικα απο το 2008-9 και αποκλειστικα με linux απο το 2010. Σε καμια περιπτωση δεν μπορω να πω οτι ξερω ολο το linux. Γνωριζω καποιο ποσοστο το οποιο μειωνεται καθημερινα με οτι καινουριο ενσωματωνεται στο λειτουργικο. Απλα η εμπειρια με εχει διδαξει που πρεπει να κοιταζω για πιθανα προβληματα η προσθηκες που θελω να κανω.

2 «Μου αρέσει»

Για τον ίδιο λόγο που η Microsoft “δανείστηκε” την ιδέα του winget.
Πώς κάνουμε απεγκατάσταση της Cortana στα Windows ;
Με το γραφικό περιβάλλον ή με …

winget uninstall cortana
1 «Μου αρέσει»

Ελεάννα με γεια !
Ο επεξεργαστής στο φορητό σου είναι 64bit θα μπορούσες να αυξήσεις την μνήμη από τα 4gb που είναι τώρα, θα βοηθούσε αρκετά.
Ο δίσκος είναι μηχανικής λειτουργίας;

1 «Μου αρέσει»

Αν είναι DDR2 οι μνήμες (όπως υποψιάζομαι απο το γεγονός οτι το μηχάνημα έχει IDE δίσκο και είχε τα windows vista εγκατεστημένα - DDR2 Era) είναι εξαιρετικά σπάνια η υποστήριξη για SODIMM μεγαλύτερα των 2gb το καθένα αλλά και ασύμφορη οικονομικά μια τέτοια αναβάθμιση για ένα τόσο παλιό μηχάνημα (είναι πανάκριβα τα κομμάτια των 4gb που υπάρχουν στην αγορά για DDR2).

Νομίζω οτι είναι ήδη στη μέγιστη δυνατή RAM για το μηχάνημα της, με μια μικρή επιφύλαξη καθώς δεν γνωρίζω λεπτομέριες για το board και το chipset.

Αλλά και σε ο,τι αφορά τη διανομή που θέλει να δουλέψει και τα προγράμματα που έγραψε πως θέλει να βάλει, δεν νομίζω οτι θα έχει ιδιαίτερο θέμα με την μνήμη (για την ακρίβεια είμαι σίγουρος οτι δεν θα έχει)

1 «Μου αρέσει»

Σας προτεινω 2 πολυ καλα προγραμματακια:
(1) Screen-Shooter και (2) Shutter
Το 1 ειναι οτι λεει το ονομα οπως το PrtSc αλλα με πολλες επιλογες.
Το 2 ειναι μινι-επεξεργαστης εικονας και εχει δικο του screen-shooters, και τα επεξεργαζεσαι οτι χρειαζεται.

1 «Μου αρέσει»

Άσχετο με το θέμα (και μάλλον θα μετακινηθεί από εδώ ) αλλά έτσι εγώ μπουτάρω από έναν παλιό del optiplex 790 tower .
Ήθελα win για να δω αν γίνεται αναβάθμιση το κινητό μου huawei p40 lite με το hysuite της huawei που δεν έχω συνδέσει ΠΟΤΕ από linux.
Τον del optiplex τον αγόρασα 100€ και είχε μέσα win10 και του πρόσθεσα ένα σκληρό με manjaro (γιατί ο δικός μου πύργος έκανε κάτι χαζά και είπα να έχω ένα σύστημα κλώνο του δικού μου με σημαντικά αρχεία που χρειάζομαι)
Τον νέο πύργο όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα επιλογή να έχω dual boot.
Αμέσως μόλις εκκινήσει ο pc πατάω f12 και με βγάζει στο μενού του bios και έτσι μόνο έχω δυνατότητα να εκκινήσω το manjaro κλώνο μου.
Τελικά το κινητό συνδέθηκε από win στο hisuite αλλά το κινητό ΔΕΝ είναι μέσα στη λίστα των αναβαθμιζόμενων μοντέλων.

3 «Μου αρέσει»

Tι θα βάλεις…,harmony os🙂;
Από το recovery στις ρυθμίσεις των windows δεν μπορείς να ρυθμίσεις με κάποιον τρόπο το dual-boot;

Καλή σας ημέρα και παλι . Δυστυχώς δεν εχω καλά νέα :-( . Όλα δούλευαν μια χαρα , μεχρι που σήμερα προσπάθησα να ανοίξω ένα μουσικό κείμενο στο musescore που δούλευα χθες όλη μερα . Cannot read file !!! Άνοιξα τα documents , πήρα ένα report «a problem has been detected with your thumbnail cache” . Επιχείρησα να ανοίξω Firefox και μου έβγαλε “Firefox is already running but not responding” . Έκλεισα το προγραμμα , έκλεισα και τους φακέλους και shut down το λαπτοπ . Όταν άνοιξα παλι , πήρα αυτήν την εικόνα . Δεν καταλαβαίνω ΤΙΠΟΤΑ . Εχω κανει ως τώρα όλες τις ενημερώσεις ανελλιπώς . Εχω χάσει ατέλειωτες ωρες δουλειάς μέσα σε αυτό το αρχείο που δείχνει οτι δεν μπορω να ανακτήσω , και δεν μπορω να καταλάβω ποιο ειναι το λάθος μου .

Αυτήν τη στιγμή ο υπολογιστής δεν ανοίγει . Σταματάει πάντα σε αυτή την οθόνη .
Update 1: Έτρεξα </fsck/> manually . Εκκίνησε το σύστημα και τώρα προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα με το thumbnail cache .

Σωσε οτι μπορεις σε καποιο στικακι η καπου τελος παντων. Το προβλημα δειχνει οτι ο δισκος ειναι στα τελευταια του η τελος παντων εχει πιθανων πολλα bad sectors και σχεδον σιγουρα θα σου βγει χειροτερο προβλημα

2 «Μου αρέσει»


Τα αρχεία ευτυχώς ειναι ασφαλή , εχω backup . Αυτή είναι η εικόνα του δίσκου .

Πατάς στο “Play” και κάνει προσάρτηση του δίσκου. Τραβάς τα αρχεία σου.

Βλέπω ο δίσκος έχει ήδη 11 κατεστραμμένους τομείς. Πέταξε τον

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα , εννοείς να τον αντικαταστήσω ολοσχερώς ? Δεν υπάρχει τρόπος να διορθωθεί ?

Όχι, τα έχει φάει τα ψωμάκια του.

Αλλά μπορείς να πάρεις σήμερα ένα SSD με αυτό το μέγεθος με 20€ και θα πετάει και το μηχάνημα. πχ SSD Patriot Pbe240gs25ssdr Burst Elite 240gb 2.5'' Sata 3 - Σκληρος δισκος (PER.323372)

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ . Επειδη δεν το εχω ξανακάνει , πρεπει λιγο να ψάξω τι πρεπει να κάνω .

Πληροφοριακά, 11€ τα 128gb και 17€ τα 256gb, 31gb τα 512gb.

1 «Μου αρέσει»