Πρόγραμμα για "σκανάρισμα" σελίδας από φωτογραφία

Λόγω των συνθηκών, για την εξ’ αποστάσεως διδασκαλία χρειάζεται αρκετά συχνά (εβδομαδιαία) να υποβάλλω ηλεκτρονικά τις χειρόγραφες λύσεις ασκήσεων που μου αναθέτουν. Στο κινητό υπάρχουν διάφορες εφαρμογές (vflat, camscanner, office lens, adobe pdf …, κτλ.) που βγάζεις φωτογραφία την σελίδα, κάνουν αυτόματα crop, και φτιάχνουν τα χρώματα/αντίθεση ώστε να φαίνεται σαν να το έχεις σκανάρει.

Άραγε υπάρχει κάτι αντίστοιχο για linux ;

Το ποιο ωραίο κατά την γνώμη μου θα είναι αν μπορέσεις να κάνεις αυτό που θες με το εργαλείο

convert

(το έχεις ήδη ως κομμάτι τού imagemagick, αλλά δεν σού έχω έτοιμο τον τρόπο)

Από εκεί και πέρα σίγουρα μπορείς να κάνεις με το gimp αυτό που θες

Ένα πρόγραμμα που βρήκα τώρα γουγλάροντας είναι scantailor
Μπορείς να το εγκαταστήσεις στο manjaro με

sudo pacman -S scantailor

και υπάρχει και το scantailor-advanced στο AUR.

2 «Μου αρέσει»

Ωραίο το scantailor, μόλις το δοκίμασα και κάνει αυτό που θέλω.
Η ρύθμιση “auto” για την επιλογή του περιεχομένου σε κάθε σελίδα δεν δουλεύει σωστά αλλά δεν πειράζει. Είναι πολύ καλό. Θα δοκιμάσω και το convert αργότερα.

1 «Μου αρέσει»

Μια χαρά. :slight_smile: Θα ήταν ωραίο όποιος καταφέρνει κάτι να ανεβάζει μια επίδειξη.
Με την ευκαιρία μόλις βρήκα και αυτό το σκριπτάκι στον γούγλη. Deskewing Scanned Notes

1 «Μου αρέσει»

Για το ScanTailor:
before:

after:

ωραίο. εννοούσα περισσότερο κάτι σε how-to σαν βοήθεια σε όποιον θα ήθελε να κάνει κάτι παρόμοιο.

Παρατήρηση. Το τελικό αποτέλεσμα να το σώζεις σαν .png και όχι σαν .jpeg. Η jpeg συμπίεση είναι lossy και καλή για φωτογραφίες, αλλά για το τελικό αποτέλεσμα που θες θα έχεις καλύτερη ποιότητα και μικρότερο μέγεθος με το lossless .png.

2 «Μου αρέσει»