Πόσους σκληρούς δίσκους μπορώ να συνδέσω σε desktop με τροφοδοτκό 450W;

Εγκυκλοπεδικά και επειδή μου έχει τύχει να πάρω τέτοιο πολύμπριζο από ελληνικό e-shop, είναι Schuko, αλλά το γαλλικό Schuko. Συμβατό με το πρότυπο Schuko. Μπορούμε να το χρησιμοποιούμε κανονικά. Αν δείτε τα αρσενικά Schuko, έχουν την αντίστοιχη τρύπα. Όλες οι οι συσκευές με βύσμα Schuko που κυκλοφορούν εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, διαθέτουν το σχετικό βύσμα και για την Γαλλική. Υπάρχει σε κάθε συσκευή , απλά δεν έχουμε συνηθίσει να το βλέπουμε.

Όχι δεν το καταλαβαίνουμε, άλλο πράγμα η μπαταρία και άλλο το ups. Μάλιστα είναι η πρώτη φορά που βλέπω κάποιον να αποκαλεί το ups “μπαταρία”.

Το πολύ χύμα βλάπτει, καλό είναι να υπάρχει ακριβολογία.

2 «Μου αρέσει»

ευχαριστουμε για την εντελως περιττη «διευκρινιση» σας, για κατι που ΜΟΝΟ ΕΣΕΙΣ δεν καταλαβατε απο τα 15 ατομα στο θεμα. μπορειτε να περασετε να παρετε τα μπισκοτα σας αυριο μεταξυ 9 και 5

@DarkGoth

Ούτε εγώ το κατάλαβα. Γι’ αυτό άλλωστε έκανα και το σχόλιο. Αν βαριέσαι να αλλάζεις στα αγγλικά, όπως ανέφερες, μπορείς να το αποκαλείς “τροφοδοτικό αδιαλείπτου παροχής ενέργειας”.

Όταν έγγραφες “μπαταρία” εμένα πήγαινε το μυαλό μου ότι έχεις laptop με μπαταρία και μπορείς να βλέπεις την κατανάλωση μέσω του power management.

Το UPS δεν είναι απλά “μπαταρία” είναι ένα σύστημα που εμπεριέχει και μπαταρία αλλά έχει και πλακέτα που σταθεροποιεί τάσεις, μεταβαίνει στην μπαταρία όταν πέφτει το ρεύμα κτλ.

ωραια, δεν ειναι «μπαταρια», ειναι μπαταρια με εξτρα ηλεκτρονικα εξαρτηματα πανω της. ε, και? μπαταρια εχει μεσα του, σαν μπαταρια λειτουργει. αλλιως θα ηταν απλα σταθεροποιητης τασης. εχει μεγαλη διαφορα να το πω, μπαταρια, η, αδιαλειπτη παροχη ενεργειας, η, UPS? δεν ειναι λινουΚΣ, ειναι GNU+linuKS. κατι τρεχει και κατι το’φαγε δηλαδη, που λεει και η φραση

να ηταν καποια εντολη, καποιος οδηγος, κλπ, που απαιτουν συγκεκριμενα βηματα, εκει το καταλαβαινω να με διορθωσει καποιος, γιατι δεν θα πετυχει αν δεν τα γραψω σωστα. αλλα εδω, ποιο το νοημα? θα αλλαξει κατι αν δεν το πω μπαταρια? θα προσφερει κατι παραπανω στο θεμα? εχουμε ξοδεψει τωρα 6 απαντησεις να αναλωνωμαστε σε κατι τελειως ανουσιο

Ούτε κι εγώ κατάλαβα, και λένε ότι όταν ο μαθητής δεν καταλαβαίνει φταίει ο δάσκαλος.
α) Το ρητό “σοφόν το ασαφές” δεν έχει θέση εδώ.
β) Δεν νομίζεις , ότι η ειρωνεία μεταξύ μας δεν έχει θέση;
γ) Όπως δεν βρίσκεσαι εσύ μες το κεφάλι μου έτσι δεν είναι υποχρεωτικό να βρίσκομαι κι εγώ στο δικό σου.

1 «Μου αρέσει»

Και εγώ με την μπαταρία αλλού πήγε το μυαλό μου… Το να μιλάμε λίγο με πιο σωστές ορολογίες πέρα από το confousio και παρανοήσεις / παρεξήγησες που μπορεί να δημιουργηθουν (καλή ώρα) δείχνει και το σεβασμό στον τρίτο που μας διαβάζει :wink:

2 «Μου αρέσει»

@stefra, υπομονη γιατι θα βγει λιγο μεγαλο το σχολιο, αλλα θα εξηγησω γιατι ακριβως εγινε οτι εγινε με το ειρωνικο σχολιο που εκανα. αρχιζουμε

το ξερω οτι η ειρωνια δεν ειναι ποτε κατι καλο οχι μονο εδω αλλα παντου. καποιες κακες συμπεριφορες ομως προκαλουν τετοια σχολια. το συγκεκριμενο ειρωνικο σχολιο πηγαινε μονο για ενα συγκεκριμενο ατομο

το ατομο αυτο εχει ας το πουμε «παρελθον» προσβλητικης συμπεριφορας απεναντι σε συγκεκριμενο χωρο και τα ατομα που αποτελουν τον χωρο αυτο. υπαρχει εδω θεμα που σε καποιες απαντησεις του, εντελως απροκαλυπτα απευθυνεται απαξιωτικα στα ατομα του χωρου αυτου (στα οποια ειμαι και εγω)

θα με πεις πως ξερει οτι ειμαι και εγω ατομο του χωρου αυτου? στο θεμα που απαντησε απαξιωτικα, ανεφερα οτι στον χωρο αυτο εχω το ιδιο ονομα χρηστη που εβαλα οταν γραφτηκα εδω (για να με βρουν οσοι ειναι εδω απο εκεινο τον χωρο, και για να μην εχω να θυμαμαι αλλο ενα ονομα χρηστη :stuck_out_tongue_winking_eye:)

οποτε οταν ειδα το σχολιο του, θεωρησα οτι ο συγκεκριμενος εκμεταλλευτηκε τη συζητηση περι «μπαταριας» και μπηκε απλα για να με τη πει. εκει τσαντιστηκα και πεταξα αυτο το ειρωνικο σχολιο. αν δεις ολα μου τα σχολια, ποτε δεν εχω ξαναγραψει ειρωνιες, η, προσβολες για κανεναν αλλον

Μην στενοχωριέσαι, δεν απευθύνομαι στο άτομο αλλά στο σχόλιο και δεν “κρατάω κακία”. Είμαστε ατελή όντα, εκεί που “στο παίζω” καλός μπορεί να είμαι ο χειρότερος σε άλλη περίπτωση. Απαντώ στό σχόλιο και όχι στο άτομο, διότι δεν είναι δίκαιο να κρίνουμε κάποιον απ´ το αν γράφει ωραίους και λεπτομερής οδηγούς και να πιστεύουμε ότι αυτό τον καθιστά και τον καλύτερο άνθρωπο. :slightly_smiling_face:
Δεν μου αρέσουν αυτά τα προσωπάκια (emoji ή όπως τα λένε) και μακάρι να μπορούσα να γράψω στην γλώσσα του Παπαδιαμάντη…

2 «Μου αρέσει»

@stefra, και εμενα δεν με πολυαρεσουν τα emoticons (emoji ειναι ενα πολυ συγκεκριμενο σχεδιαστικο στυλ εικονιδιων που πρωτολανσαρε η απλ). ετσι λεγονται γενικα αυτα τα προσωπακια. βγαινει απο το emotion (συναισθημα) και το icon (εικονιδιο)

αλλα στον γραπτο λογο, που δεν φαινεται το υφος ομιλιας, πολλες φορες δεν καταλαβαινεις τα συναισθηματα καποιου, αν κανει αστειο, αν μιλαει σοβαρα, αν νιωθει στεναχωρα, κλπ, εκει χρειαζονται για αποσαφηνιση. οποτε εγω απλα δεν πολυδινω σημασια αν υπαρχουν σε καποια απαντηση

εννοεται βεβαια, οτι αν καποιος γραψει καμια απαντηση που να ειναι κατι σαν αυτο:

χαχαχα :laughing: :rofl: :joy: :smile: :sweat_smile:θα κλαψω :fearful: :cold_sweat: :disappointed_relieved: :cry: :sob:

προφανως και θα φαει τρολλαρισμα, γιατι αυτο δεν ειναι απαντηση, ειναι γραμμικη Β