Πόσους σκληρούς δίσκους μπορώ να συνδέσω σε desktop με τροφοδοτκό 450W;

Στο νήμα Αυτό δεν είναι ένα conky βλέπω οτι ο φίλος DarkGoth έχει 4 σκληρούς δίσκους σε παλιό υπολογιστή.
Έχω σκληρούς 320G 3.5inch 7200rpm και 80G 2.5inch 5400rpm (απο φορητό)
H μητρική είναι Asus P5KPL με 4 SATA ports.
Ενα φθηνό τροφοδοτικό 450W μπορεί να υποστηρίξει 4 σκληρούς δίσκους ?

Υπάρχουν πολλά «PC Power supply calculators» εκεί έξω. Πήγαινε σε ένα βάλε το configuration του εξοπλισμού που έχεις, κάποια είναι περισσότερο αναλυτικά απο άλλα και θα σου δώσει το μέγεθος του τροφοδοτικού.

Αλλά μπορείς να αγοράσεις σήμερα ένα 500GB SSD με κόστος γύρω στα 50€. Σίγουρα πιο αξιόπιστο από ένα παλιό ταλαιπωρημένο μηχανικό δίσκο, για να μην πιάσουμε τα υπόλοιπα. Επίσης έχε υπόψιν σου, ότι το τροφοδοτικό είναι το μόνο εξάρτημα του υπολογιστή που δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις.

2 «Μου αρέσει»

Σε ένα φτηνό no name τροφοδοτικό επουδενί δεν βάζουμε σε μια πλεξούδα 4 μηχανικούς δίσκους.

Αν δεν παίζεις παιχνίδια πάρε ένα καινούργιο 450w gold plus ή platinum,
ή ένα ssd 500gb όπως λέει ο σφένδαμος.

“… το τροφοδοτικό είναι το μόνο εξάρτημα του υπολογιστή που δεν πρέπει να κάνουμε εκπτώσεις.”
Είναι απόλυτα σωστό αυτό !!
Και ένα ανάλογο του τροφοδοτικού UPS γιατί έρχονται δύσκολες ενεργειακά ημέρες…
Και δεν θέλεις στα καλά καθούμενα να δεις μια καμμένη μνήμη ή μια καμμένη μητρική…
Τι να κάνεις ; Το ένα φέρνει το άλλο…

Να απαντησω και στο σκελος της ερωτησης του φιλου.

Οι δισκοι πανω τους γραφουν τα volt και τα ampere λειτουργιας. Ειναι οι max τιμες. Πχ αν ο δισκος γραφει 5v 2a τοτε ευκολα βρισκουμε οτι η καταναλωση ειναι 10w. Τα 400w του τροφοδοτικου ειναι δυσκολο να ειναι rms οποτε για να ειμαστε εντελως οκ θα υπολογιζουμε παντα μια τιμη απο 60 εως 80%. Ας πουμε 240w. Εκει φυσικα πρεπει να υπολογισουμε και τις καταναλωσεις μητρικης, μνημων, καρτας γραφικων, καποιων συσκευων usb και φυσικα επεξεργαστη.

2 «Μου αρέσει»

Για psu calculator δείτε εδώ Power Supply calculator - calc for silent PSUs from be quiet!, όπως και εδώ μια καλή λίστα με τα tiers των τροφοδοτικών PSU Hierarchy (Apr. 2022) - Power Supply Unit List σε περίπτωση που κάποιος δεν ξέρει τι να αγοράσει.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Συμφωνώ οτι το τροφοδοτικό πρέπει να είναι αξιόπιστο.
Τα εξαρτήματα απλά “πιάνουν χώρο” και σκέφτηκα αν θα μπορουσαν να κάνουν κάτι χρήσιμο.

@anon88072451 Σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο, ένας σκληρός δίσκος καταναλώνει 10W και οι 4 σκληροι 40W (Τι γίνεται με το ρεύμα εκκίνησης;)
O επεξεργαστής Core 2Duo 7500 εχει TDP 65W.
H καρτα γραφικών nvidia 210 εχει TDP 30W αρα συνολικα 135W
Το power calculator που προτείνει ο Constantine υπολογίζει 190W

Οι δύο προηγούμενες τιμές (135W και 190W) καλύπτονται από τα 240W
Αυτός είναι ένας πρόχειρος υοπολογισμός, δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να λάβω υπόψιν

1 «Μου αρέσει»

Οταν λες ρευμα εκκινησης τι εννοεις; Οι συσκευες γραφουν πανω την μαξιμουμ καταναλωση. Πχ 10watt αλλα σε λειτουργια μπορει να ειναι 7w και παει λεγοντας. Εαν καποιος δισκος γραφει πανω 10w και η καταναλωση του ειναι 20 τοτε προφανως ειναι χαλασμενος.

Τα tdp ειναι μια βαση για να υποθετεις καταναλωσεις αλλα δεν ειναι η καταναλωση. Σημαινει thermal design power και χρησιμοποιειται κυριως για την ευρεση σωστης ψυξης. Το tdp ας πουμε των 65w εννοει οτι ο επεξεργαστης ειναι κατασκευασμενος να δουλευει ενα μεσο ορο στα 65w. Ομως η καταναλωση του σε καποια αιχμη μπορει να ειναι και 75w

3 «Μου αρέσει»

το δικο μου συστημα ειναι αυτο:

AMD athlon 5600+ X2 240

4GB ddr2 800MHZ (2Χ2GB ριμμακια)

gigabyte nvidia 9400gtx 512MB

creative audigy se platinum

onboard intel hd audio (τις χρησιμοποιω και τις 2 καρτες ηχου με crosslink, κατι σαν sli καρτων ηχου ας το πουμε)

και οι 4 μηχανικοι σκληροι

και ολοι οι σκληροι δισκοι ειναι 7200RPM (που προφανως τραβανε πιο πολυ ρευμα). ολα αυτα σε τροφοδοτικο thermaltake 420W εδω και πανω απο 10 χρονια. μεγιστη καταναλωση δεν εχω ξεπερασει τα 250W (το βλεπω απο το commandline προγραμματακι της μπαταριας)

οποτε συμφωνα με τα specs που εχεις βαλει, το συστημα το δικο σου σηκωνει τους 4 σκληρους ΑΝΕΤΑ με ενα καλο αξιοπιστο τροφοδοτικο των 450W

1 «Μου αρέσει»

@DarkGoth
Ευχαριστώ φίλε, με βοηθησες πολύ.
Πως βλέπεις την μεγιστη κατανάλωση;

Τη μέγιστη κατανάλωση ενός PC μπορούμε να την δούμε με έναν κατάλληλο μετρητή (ξεκινούν από 10€)

https://www.skroutz.gr/search?keyphrase=μετρητης+καταναλωσης&from=autocomplete

Εναλλακτικά, αν έχουμε ένα μοντέρνο UPS με οθόνη και το PC μας προφανώς τροφοδοτείται από αυτό, μπορούμε να δούμε την κατανάλωση ανά πάσα στιγμή.

1 «Μου αρέσει»

@kosmos890 εγω χρησιμοποιω το προγραμματακι commandline της μπαταριας (apcaccess), το οποιο με βγαζει πολλα χρησιμα πραγματακια. π.χ. εδω αποκατω εχω 26% φορτιο απο τα 480W που σηκωνει μεγιστο η μπαταρια (που σημαινει περιπου 120W). εχω δει μεχρι 33-34% μεγιστο φορτιο (περιπου 160W-170W). και αυτο ειναι μαζι με την οθονη και τις 2 λεντοταινιες που εχω στο δωματιο (αυτες τις εχω πανω στη μπαταρια για φωτισμο «αναγκης» σε περιπτωση διακοπης)

debian@osiris:~$ sudo -S apcaccess <passwordfile 
[sudo] password for debian: APC      : 001,036,0874
DATE     : 2022-04-18 19:52:37 -0400  
HOSTNAME : osiris
VERSION  : 3.14.12 (29 March 2014) debian
UPSNAME  : osiris
CABLE    : USB Cable
DRIVER   : USB UPS Driver
UPSMODE  : Stand Alone
STARTTIME: 2022-04-18 06:03:52 -0400  
MODEL    : Back-UPS XS 950U   
STATUS   : ONLINE 
LINEV    : 236.0 Volts
LOADPCT  : 26.0 Percent
BCHARGE  : 100.0 Percent
TIMELEFT : 22.0 Minutes
MBATTCHG : 5 Percent
MINTIMEL : 3 Minutes
MAXTIME  : 0 Seconds
SENSE    : Medium
LOTRANS  : 155.0 Volts
HITRANS  : 280.0 Volts
ALARMDEL : 30 Seconds
BATTV    : 13.5 Volts
LASTXFER : Automatic or explicit self test
NUMXFERS : 0
TONBATT  : 0 Seconds
CUMONBATT: 0 Seconds
XOFFBATT : N/A
SELFTEST : NO
STATFLAG : 0x05000008
SERIALNO : 4B1824P08536  
BATTDATE : 2018-06-12
NOMINV   : 230 Volts
NOMBATTV : 12.0 Volts
NOMPOWER : 480 Watts
FIRMWARE : 925.T2 .I USB FW:T2
END APC  : 2022-04-18 19:52:37 -0400  
debian@osiris:~$ 
1 «Μου αρέσει»

Δεν χρησιμοποιείς το προγραμματάκι της “μπαταρίας”, αλλά του UPS (uninterruptible power supply) σου, το οποίο είναι μάρκας APC. Αν δεν έχει κάποιος UPS, όπως προείπα, μπορεί να χρησιμοποιήσει έναν μετρητή κατανάλωσης στην πρίζα.

@linuxovios, προφανως οταν λεω μπαταρια εννοω ολη τη γκουμουτσα. νομιζω οτι ολοι το καταλαβαινουμε αυτο. δεν θα κατσω να αλλαζω γλωσσα μπρος-πισω ελληνικα, αγγλικα, και ξανα ελληνικα, για 3 γραμματα

1 «Μου αρέσει»

@linuxovios
Δεν γνώριζα τις συγκεκριμένες συσκευές.
Μια φθηνη συσκευή των 10€ είναι αξιόπιστη; Εχεις να προτείνεις κάποιο μοντέλο;
Ειμαι περίεργος τι τιμή θα δείξει

Δεν έχουν καμιά εξωπραγματική τεχνολογία για να είναι ακριβές τέτοιες συσκευές. Μπορώ να σου προτείνω αυτή που έχω και εγώ και μου δείχνει τις ίδιες τιμές (άρα είναι αξιόπιστη) με το υψηλής απόδοσης UPS μου.

[s]https://www.skroutz.gr/s/17040346/Green-Blue-Μετρητής-Κατανάλωσης-Ρεύματος-GB202.html[/s]

EDIT:
https://www.skroutz.gr/s/28036446/Ψηφιακός-Μετρητής-12155.html

1 «Μου αρέσει»

Το συγκεκριμενο μαλλον δεν ειναι σουκο. Εχει τη γειωση στο τσουτσουνακι(νταξ… Αμα δεν μπει σοβαρη ορολογια πως θα φαινεται ο επαγγελματισμος) και δεν θα μπαινουν σουκο πριζες. Τα σουκο εχουν την γειωση σε δυο μεταλακια στο πλαι

Τωρα για την αξιοπιστια… Ενταξει ενα αμπερομετρο ειναι στην ουσια. Ψηφιακα αμπερομετρα υπαρχουν απο τη δεκαετια του 70. Οταν ενα πολυμετρο που μετραει 10 πραγματα ξεκιναει απο 10ε γιατι αυτο να ειναι ακριβοτερο; Και να σου δειξει 10w λαθος δεν χαθηκε ο κοσμος. Μια βαση θελεις να εχεις για να μπορεις να κατανοησεις καταναλωσεις κτλ. Το συγκεκριμενο ειναι και πολυ χρησιμο σε πολλες εφαρμογες. Πχ να μετρησεις καταναλωσεις τηλεορασεων η οικιακων συσκευων για δικη σου χρηση. Να ξερεις τι καις. Ειναι και της μοδας αυτο τον καιρο

1 «Μου αρέσει»

Νταξ αν θέλεις πραγματική κατανόηση της κατανάλωσης πας σε πανάκριβα επαγγελματικά τροφοδοτικά με εσωτερικό USB που σου δίνει την κατανάλωση σε πραγματικό χρόνο, για να κάνεις βελτιστοποιήσεις κατανάλωσης στον κώδικα. Αλλά για όλα τα άλλα είναι μια χαρά.

Έχεις δίκιο. Περίεργη η πρίζα του. Το δικό μου δεν είναι έτσι, παρασύρθηκα από το χρώμα των πλήκτρων. Επειδή έχουν όλα το ίδιο σχέδιο από διάφορους OEM.

Έτσι είναι:

https://www.skroutz.gr/s/28036446/Ψηφιακός-Μετρητής-12155.html

Οι Γαλλικού τύπου πρίζες συνήθως ταιριάζουν και δεν έχουν θέμα με τις δικές μας. Αυτό το ματσούκι στην μέση είναι η γείωση και τα περισσότερα καλώδια του υπολογιστή και πολλών συσκευών έχουν μια τρύπα, απλά δεν την έχουμε ποτέ προσέξει (Δείτε ένα καλώδιο) .

Προφανώς αν βρεις με ελληνικό τύπο θα το επιλέξεις, αλλά αν δεν υπάρχει οι γαλλικού τύπου είναι η καλύτερη δεύτερη επιλογή, το λέω γενικά.