Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα?

Το Κοράκι (the Stand), Stephen King.

4 «Μου αρέσει»

O Adam Smith πιο ευκολα θα επινε μπιρες με τον Μαρξ και τον Ενγκελς παρα με εναν συγχρονο νεοφιλελευθερο. Ο φιλελευθερισμος εριξε τη φεουδαρχια και στηριχτηκε στην οικονομικη απεξαρτηση του ατομου απο αφεντες, ο νεο-φιλελευθερισμος πηρε τη θεση του αφεντη και μιλησε για οικονομικη ελευθερια μονο στους εχοντες.

Αυτο το σχολιο το κανω επειδη οσο Μαρξ εχω διαβασει αλλο τοσο και Σμιθ, επομενως ο φιλελευθερισμος εχει αρκετα καλα πραγματα.

(αυτο θεωρω πως ειναι φιλοσοφικη κουβεντα κοινωνιολογικου ενδιαφεροντος και οχι πολιτικη)

1 «Μου αρέσει»

Καταπληκτικό νήμα! Πολύ ωραία ιδέα!

Εγώ τελευταία διαβάζω το βιβλίο του Edward Snowden :

Το μεγάλο φακέλωμα.

Εκδόσεις ΨΥΧΩΓΙΟΣ.

https://www.psichogios.gr/to-megalo-fakelwma.html

7 «Μου αρέσει»

οχι ακριβως.
πιο συγκεκριμενα ηθελε απεξαρτηση και περισσοτερη ελευθερια (εξ’ου και φιλελευθερισμος οσον αφορα την οικονομικη οπτικη) απο τον κρατικο παρεμβατισμο. Για αυτο και οταν λεμε ελευθερη οικονομια, εννοουμε ελευθερη απο κρατικο παρεμβατισμο και οχι κατι άλλο. (κατι ειχαμε πει με τον @lucinos καποια στιγμη για αυτο).

ναι ο φιλελευθερισμος εχει αρκετα καλα πραματα. Φιλοσοφικη κουβεντα ειναι μεχρι ενος σημειου ομως. Απο εκει και περα μπορει να γινει και αμιγως πολιτικη και για αυτο δεν εχει και αδικο ο @billniakas

edit
ξαναδιαβαζω το βιβλιο «woodcraft and camping» του nessmuk , το οποιο αν και βιβλιο του παραπροηγουμενου αιωνα (γραφτηκε το 1884), ειναι πολυ καλο για οσους εχουν μια πιο στενη επαφη με τη φυση και ιδιαιτερα για τους hikers. Το βιβλιο μπορειτε να το βρειτε δωρεαν απο το project gutenberg εδώ και θα ελεγα οτι η μετατροπη του σε epub ειναι υποδειγματικη

3 «Μου αρέσει»

Τελευταία λόγω ακαδημαϊκής έρευνας, διαβάζω καθημερινά επιστημονικά συγγράμματα και δημοσιεύσεις, οπότε μου μένει λίγος χρόνος για λογοτεχνία. Έτσι αποφάσισα να διαβάσω ποίηση. Ένα είδος λογοτεχνίας που ποτέ δεν μου άρεσε…αλλά όσο μεγαλώνεις, διαπιστώνεις ότι το σπανακόρυζο είναι ένα από τα αγαπημένα σου φαγητά και η ποίηση τελικά δεν είναι τόσο κακή όσο πίστευες.
Αυτήν την στιγμή διαβάζω άπαντα Καβάφη.

6 «Μου αρέσει»

Τό γήρασμα τοῦ σώματος καί τῆς μορφῆς μου
εἶναι πληγή ἀπό φρικτό μαχαῖρι.
Δέν ἔχω ἐγκαρτέρησι καμιά.
Εἰς σέ προστρέχω Τέχνη τῆς Ποιήσεως,
πού κάπως ξέρεις ἀπό φάρμακα·
νάρκης τοῦ ἄλγους δοκιμές ἐν Φαντασίᾳ καί Λόγῳ.

Εἶναι πληγή ἀπό φρικτό μαχαίρι. —
Τά φάρμακά σου φέρε Τέχνη τῆς Ποιήσεως,
πού κάμνουνε — γιά λίγο — νά μή νοιώθεται ἡ πληγή.

Υπέροχος, μοναδικός και πάντα επίκαιρος.

3 «Μου αρέσει»

Linux + Καβάφης == αξία ανεκτίμητη

3 «Μου αρέσει»

ισως, αλλά αμφιβαλλω αν ισχυει το ιδιο και για το σπανακοριζο :grinning:

edit
παντως μια και επιασε την ποιηση ο @likos θα προτεινω ενα ποιημα του κωστα ουρανη που ειχα διαβασει καποτε κατα τυχη (δεν εχω γερασει αρκετα φαινεται για να μου αρεσει η ποιηση) και ηταν καλουλι (και μαλλον ταιριαζει σε γερους :grinning: ) . Το παραθετω →

Το ποιημα του κωστα ουρανη «μάσκες»

Για να μαι ευχάριστος σε όλους κι ακόμα και στον εαυτό μου, έκρυψα πάντοτε με μάσκες που αρέσουνε το πρόσωπό μου· κι άλλαξα τόσες στη ζωή μου, που τώρα πια να μην μπορώ τ’ αληθινό το πρόσωπό μου να πω ποιο είναι μήτ’ εγώ! Έτσι, ο θάνατος σα θα ρθει,
δε θα `ναι η στέρηση μεγάλη·
θ’ αφήσω μιαν ανυπαρξία
για να περάσω σε μιαν άλλη.

1 «Μου αρέσει»

Μόλις το τελείωσα και το θεωρώ αξιόλογο ανάγνωσμα για τον καθένα. Δεν χρειάζεται βαθιές γνώσεις μαθηματικών γιατί πιάνει το θέμα από μια πιο φιλοσοφική πλευρά, σχετικά με την επιστήμη της Ασαφούς Λογικής.


Λίγα λόγια για τον συγγραφέα.
Πολλές εφαρμογές στην Τεχνητή Νοημοσύνη.
3 «Μου αρέσει»

Το βιβλίο που θα ήθελες να είχαν διαβάσει οι γονείς σου

&

Τι να περιμένεις όταν είσαι έγκυος

;) ;)

2 «Μου αρέσει»


Το βιβλίο αυτό είναι μια θεματική ιστορία του κόσμου από την αρχή της εποχής των επαναστάσεων μέχρι την έναρξη του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, που διέλυσε το σύστημα των κρατών και των αυτοκρατοριών της εποχής.


Από τον συγγραφέα των best sellers Όπλα, Μικρόβια και Ατσάλι και Κατάρρευση, μια ευφυής νέα θεωρία για το πώς κάποια έθνη ξεπερνούν τραυματικά γεγονότα της Ιστορίας τους.


Στα χέρια σας κρατάτε την πρώτη πολιτισμική ιστορία που γράφτηκε για την πιο κοινή πολιτισμική πρακτική του κόσμου: τον αυνανισμό. […]

2 «Μου αρέσει»

ακουω αυτο εδω → https://www.openbook.gr/o-moskov-selim-audio-book/

2 «Μου αρέσει»

Του Μάνο Δανέζη

2 «Μου αρέσει»

Ε πες μας και ποιο ακριβως ντε :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Αγόρασα όλα τα βιβλία του :grinning_face_with_smiling_eyes:
Τώρα διαβάζω την κοσμολογία της νόησης.

2 «Μου αρέσει»

Ίσως μια μέρα βγει ένα βιβλίο για την σημερινή γενιά του HipHop και να λέει τα ίδια. Μέχρι τότε ας μάθουμε για την προηγούμενη γενιά της άγριας μητρόπολης.

6 «Μου αρέσει»

Ω φαίνεται ενδιαφέρον!
Επίσης μια ελληνική εφαρμογή για βιβλία :

2 «Μου αρέσει»

Διαβάζω αυτόν τον καιρό το Metaprogramming Ruby και πρέπει να πω πως έχω ερωτευτεί αυτήν τη γλώσσα, τη δομή της και τις δυνατότητές της!

2 «Μου αρέσει»

Οι πύλες της αντίληψης - Άλντους Χάξλεϋ
The doors of perception, heaven and hell - Aldous Huxley
https://biblionet.gr/titleinfo/?titleid=43398

Συγγραφέας του έργου : Θαυμαστός Καινούριος Κόσμος (1932) - Brave New World

2 «Μου αρέσει»

BRIAN CHRISTIAN TOM GRIFFITHS

Η ΑΛΓΟΡΙΘΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ

Η επιστήμη των υπολογιστών στην καθημερινή ζωή

Η ζωή όλων μας υπόκειται σε περιορισμούς χώρου και χρόνου, σε δεσμευτικά όρια από τα οποία προκύπτει ένα ιδιαίτερο είδος προβλημάτων. Τι πρέπει να κάνουμε ή να αφήσουμε ανολοκλήρωτο σε μια μέρα ή σε ολόκληρη τη ζωή μας; Πόση ακαταστασία πρέπει να αποδεχτούμε; Ποια ισορροπία μεταξύ νέου και γνώριμου προσφέρει τη μεγαλύτερη ικανοποίηση; Αν και τα διλήμματα αυτά φαίνονται αποκλειστικά ανθρώπινα, ωστόσο δεν είναι. Οι υπολογιστές, όπως κι εμείς, διαθέτουν περιορισμένο χώρο και χρόνο, κι έτσι οι επιστήμονες υπολογιστών έχουν παλέψει με τέτοια προβλήματα για πολλές δεκαετίες. Και οι λύσεις που έχουν βρει έχουν να μας διδάξουν πολλά.

Σε ένα συναρπαστικά διεπιστημονικό έργο, οι Μπράιαν Κρίστιαν και Τομ Γκρίφφιθς δείχνουν πώς οι αλγόριθμοι που έχουν αναπτυχθεί για τους υπολογιστές μπορούν να ξεδιαλύνουν και κάποια χαρακτηριστικά ανθρώπινα ερωτήματα. Εξηγούν πώς να βελτιώσουμε τη διαίσθησή μας και πότε να αφήνουμε τα πράγματα στην τύχη, πώς να αντιμετωπίζουμε τις πολυάριθμες επιλογές που μας κατακλύζουν και πώς να συνδεόμαστε καλύτερα με τους άλλους. Από την εύρεση συντρόφου μέχρι την εύρεση μιας θέσης παρκαρίσματος, από την οργάνωση της αλληλογραφίας μας μέχρι τη διαχείριση του χρόνου μας, η Αλγοριθμική τέχνη των αποφάσεων μεταμορφώνει τη σοφία της επιστήμης υπολογιστών σε στρατηγικές της καθημερινής ζωής.

Συνιστώ σε όλους αυτό το βιβλίο. Φοιτητές και μη φοιτητές, όσους τους ενδιαφέρει μια εισαγωγή στην αλγοριθμική σκέψη και όσους καθόλου. Για μορφωμένους και για παραμορφωμένους. Εξαιρετικά απλό στην γλώσσα του, απλό και κατανοητό με ωραία παραδείγματα, χωρίς επιστημονικές εκπτώσεις. Ανεξάρτητα από το επίπεδο έχει να δώσει πράγματα που μπορείς να τα εφαρμόσεις στην καθημερινότητα σου, πράγματα που δεν τα έχεις σκεφτεί. Αγοράστε το και διαβάστε το.

7 «Μου αρέσει»