Περί του νέου εγχειρήματος «The Wakeshot»

Καθώς βρισκόμαστε λίγο πριν την τελική ευθεία του νέου εγχειρήματος, The Wakeshot, έχουμε δημιουργήσει ένα Doc στο οποίο αναφέρονται τα εξής:

1. Στόχος και περιεχόμενο:

Περιγραφή της οργανωτικής δομής που υποστηρίζει το εγχείρημα και των τεχνολογιών με τις οποίες υλοποιείται αυτό.

Το πλαίσιο λειτουργίας του εγχειρήματος που εκτείνεται από τα εσωτερικά ζητήματα έως την εκπροσώπηση σε τρίτους χώρους.

2. Αρθογραφία:

Χρήσιμοι οδηγοί και ενημερωτικά κείμενα για τη σύνταξη των άρθρων, καθώς και οι πρακτικές που ακολουθούμε.

:arrow_right: The Wakeshot Docs

Γνώμες, απόψεις, σχολιασμοί, κριτικές δεκτές.

11 «Μου αρέσει»

Kαλό ξεκίνημα λοιπόν και ελπίζω και σε καλή συνέχεια. Άμα ξεκινήσουν τα άρθρα «σφυρίχτε» να μπούμε.
Διάβασα μόνο τις συχνές ερωτήσεις, έχω μια παρατηρησούλα…

Αντίθετα, τα κείμενά μας θα εστιάζουν στον αντίκτυπο που έχει η τεχνολογία στον άνθρωπο και την κοινωνία

Δηλαδή θα είναι και πολιτικά κείμενα εκτός ότι άλλου. Σαν να φοβάστε να το πείτε μου φαίνεται…

Επίσης γιατί hugo; Στατικό δεν είναι αυτό;

2 «Μου αρέσει»

Καλό ξεκίνημα και μακάρι να είναι ένα εγχείρημα το οποίο να μεγαλώσει και να μακροημέρευση και όπως λένε και οι συντάκτες “…να βγάλει ένα άτομο από τον ύπνο σε πλήρη εγρήγορση”.

2 «Μου αρέσει»

Βλέποντας το website του project, βλέπω ότι έχει τη δυνατότητα να ξεκινήσει δυναμικά και ελπίζω όντως να ξεκινήσει έτσι.

Επίσης κι εγώ μαζί με ένα φίλο μου δουλεύουμε σε ένα κάπως παρόμοιο εγχείρημα, στοχεύοντας κυρίως σε ερασιτέχνες system/network admins.

2 «Μου αρέσει»

Με το καλό να ξεκινήσετε, αναμένουμε με αγωνία :)

2 «Μου αρέσει»

Όχι, δε θα είναι πολιτικά κείμενα, αν και αυτό είναι κάπως γενικό αφού τα πάντα έτσι κι’ αλλιώς «πολιτική» είναι.
Θα είναι είτε έρευνες με στοιχεία, είτε αναλύσεις ή και απόψεις που ναι, εκεί μπορεί να υπάρχει και το «πολιτικό στοιχείο» μέχρι κάποιου βαθμού.

1 «Μου αρέσει»

Πάντως για αρχή στις σελίδες πάνω στην αρθρογραφία έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.

2 «Μου αρέσει»

Το Docs είναι σε Hugo. Το blog έχει στηθεί σε WP.

1 «Μου αρέσει»

Χμμμ, κάτι συμβαίνει και είναι down!