Περί της διεξαγωγής εξετάσεων και χρήσης μη ελεύθερου λογισμικού στην εκπαίδευση.

Στον σύνδεσμο θα βρείτε μερικά σχόλια για τη χρήση μη ελεύθερου λογισμικού στην εκπαίδευση και στις διαδικτυακές εξετάσεις στα πανεπιστήμια.

1 «Μου αρέσει»

@nparafe με τι λογισμικο κανουνε αυτες τις ψηφιακες εξετασεις; Αν ειναι web-based ειναι τουλαχιστον self-hosted στους servers των πανεπιστημιων μας; Η ειναι και παλι τα μυαλα στα “συνεφα”;

Τα περισσότερα πανεπιστήμια χρησιμοποιούν σαν πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης το microsoft teams. Ακόμα και τα ακαδημαϊκά e-mail τα έχουν στη πλατφόρμα outlook της Microsoft.

Και θα είναι για πάντα σε πλατφόρμες της Microsoft γιατί απλούστατα υπάρχει όρος στο μνημόνιο συνεργασίας μεταξύ Microsoft και κράτους που απαγορεύει τη χρήση οποιασδήποτε πλατφόρμας - εφαρμογής ακόμη και αν είναι δωρεάν!!! Δυστυχώς, στην Ελλάδα αυτό που έχει σημασία είναι πως θα γεμίσει η τσέπη μας αδιαφορώντας για οτιδήποτε άλλο…

2 «Μου αρέσει»

Ας αντιδράσουμε τότε.
Εγώ ήδη έστειλα επιστολή στο τμήμα μου ότι δε θα συμμετάσχω στις εξετάσεις.

2 «Μου αρέσει»

Microsoft Teams; Καλα ειναι σοβαροι; Τι εξετασεις να κανεις με Teams ρε παιδια αφου δεν ειναι φτιαγμενο για κατι τετοιο. Επιτηρηση προσπαθουν να κανουν μεσω Teams; Η εξετασεις;

Επιτήρηση, που είναι και χειρότερο γιατί παραδίδεις πρόσβαση σε κάμερα, μικρόφωνο και είναι απαραίτητο να επιδεικνύεται η ταυτότητά σου.