Πάγωμα Υπολογιστή. Τι κάνω;

Καλησπέρα,

Σήμερα πάγωσε δύο φορές το laptop μου και επανεκκίνησα με hard reboot.
Πως μπορώ να ψάξω τι πήγε λάθος; Ποια logs πρέπει να δω;

Μέχρι χθες όλα πήγαιναν μια χαρά. Σήμερα το πρωί (όπως κάθε φορά που εκκινώ τον υπολογιστή) έκανα pacman -Syu κι εγκαταστάθηκαν τα:

[2020-05-11T11:02:23+0300] [ALPM] upgraded gnome-clocks (3.36.0-1 -> 3.36.2-1)
[2020-05-11T11:02:23+0300] [ALPM] upgraded intel-ucode (20191115-3 -> 20200508-1)
[2020-05-11T11:02:23+0300] [ALPM] upgraded qemu (5.0.0-5 -> 5.0.0-6)

Έχω διαβάσει αυτό το πολύ ενημερωτικό άρθρο αλλά στην πράξη τώρα δεν ξέρω πως να εντοπίσω τι συνέβη.

Εδώ και αρκετή ώρα πάντως δουλεύει χωρίς να έχει παγώσει. Έχω ανοιχτά google-chrome και firefox. Πάντα τρέχει ένα conky με gcalcli για να ενημέρώνει αλλαγές στο ημερολόγιο και τα γνωστά ενημερωτικά του συστήματος, και το dropbox. Στο πρώτο πάγωμα είχα επιπλέον τα: Veracrypt, Keepassxc, Thunderbird, libreoffice calc.

Για κάποιον λόγο αρχικά σταμάτησα να έχω internet. Μετά έδειξε να κολλάνε οι ρυθμίσεις του wifi-settings (χρησιμοποιώ gnome). Προσπάθησα μέσα από το τέρμιναλ να δω τι λάθη βγαίνουν στο sudo journalctl -p 3 -xb αλλά εκεί κόλλησε το τέρμιναλ! Πήγα να μπω σε tty-3, 4 αλλά κι εκεί έβγαινε μια μαύρη οθόνη, όχι prompt για login!

Όπως είπα νωρίτερα εδώ και αρκετή ώρα δουλεύει χωρίς πρόβλημα, αλλά θα ήθελα να εξερευνήσω τι συμβαίνει…

Ευχαριστώ

Κάνε μια εγκατάσταση τον lts kernel να δεις αν έχεις τα ίδια προβλήματα?Έκανες αναβάθμιση το Intel ucode δώσε λίγα χαρακτηριστικά του laptop
O σκληρος είναι ssd?

1 «Μου αρέσει»

Με αυτόν τον kernel είμαι

Τέτοια κολλήματα είναι συνήθως hardware φύσεως και όχι software. Θα έλεγα να ελέγξεις μνήμες (memtest+), το SMART του δίσκου και θερμοκρασίες.

2 «Μου αρέσει»

Έλεγξε :

  • RAM
  • Disk (SMART)
  • θερμοκρασίες
3 «Μου αρέσει»

Τον πρόβλημα όπως αναφέρεται εμφανίστηκε μετα από ενημέρωση άρα όσο και να φαίνεται θέμα hardware, μπορεί να είναι καθαρά software.

Προτείνω επανεκκίνηση με όλα κλειστά (extensions, conky κλπ) ή ακόμη και δημιουργία ενός δεύτερου λογαριασμού για να παρακολουθήσεις αν το κανει και εκεί.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Σήμερα το χρησιμοποιώ κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα ως τώρα.

Έλεγξα δύο δίσκους κάνοντας:
sudo smartctl -t short /dev/sdΧ
κι όταν έλεγξα με:
sudo smartctl -H /dev/sdΧ
δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα.

Αναφορικά με την θερμοκρασία έχω μονίμως τιμές στην οθόνη μέσω conky από το lm_sensors και δεν έχω προσέξει κάτι ακραίο (cpu ~ 50).

Την RAM την έλεγξα μέσα από το BIOS και δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα (δεν γνωρίζω πως να την τεστάρω μέσα από linux).

Αν ξαναπαγώσει θα επανέλθω.

1 «Μου αρέσει»

Εγω θεωρω οτι κατι συμβαινει με τη RAM, ποση RAM εχεις και ποση χρηση γινεται μετα απο κατα την εναρξη και ποση μετα απο 1.30 ωρα;

Λογω οτι ειμαι χρηστης GNOME στο σταθερο μου, γνωριζω πως χρησιμοποιει 2.5-3G RAM μονο με το τερμαρτικο και το Firefox σε λειτουργια.

Το ιδιο προβλημα με εσενα ειχα οταν ημουν στα 4G συνολικης RAM, μετα απο ενα 5ωρο χρησης του Η/Υ.

Με το που ξεκινάω ξεκινάει και το dropbox και έχω:
https://pastebin.com/ap1jPeGg

Με επιπλέον firefox (3 tabs) και gnome-terminal:
https://pastebin.com/wEuxexBK

Μετά από 3+ ώρες και με ανοιχτά firefox (8 tabs) 2 chrome (5 tabs) libreoffice calc, veracrypt, viber…
https://pastebin.com/LSFyCiGp

Οκει, απορριπτουμε τελειως το κομματι της RAM. Λογικα ηταν προβλημα λογισμικου, το εχεις ξανασυνατησει απο τοτε?

Στο arch δεν υπάρχει εργαλείο, αναφορά σφαλμάτων να δεις τι προκαλεί το πάγωμα;

Σε σταθερό υπολογιστή που μου έκανε κάτι παρόμοιο και δεν έβγαζα άκρη, τελικά ήταν το τροφοδοτικό, μήπως κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στο λάπτοπ; μήπως έχεις την μπαταρία πάνω και δημιουργεί κανένα μικρό βραχυκύκλωμα;

1 «Μου αρέσει»

Από swap partition πώς πας; Δηλαδή πόσο μεγάλο είναι; Παίζει να γεμίζει το swap.

Καταρχήν να πω πως από τότε δεν το έχει ξανακάνει (σταυροκόπημα!)

Έχω 16gb ram και για swap έχω ορίσει ένα αρχείο στα 2gb, το οποίο έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστες φορές.

Ε ειναι παραξενο με τοση μνημη να σου χαλει την δουλεια το swap, αν ισχυει αυτο τοτε πιο πολυ κακο κανει το swap παρα καλο. :thinking:

1 «Μου αρέσει»