Opera-Gx Theme για Firefox

Ο σε (παράξενα) κινέζικα χέρια, πλέον, Opera browser, έχει μια έκδοση για gaming που ονομάζεται Opera GX η οποία έχει ομολογουμένως, ένα εντυπωσιακό θέμα εμφάνισης.

Και ουκ ολίγοι αυτοί που το λιμπίζονται, το λιγουρεύονται.

Αν λοιπόν δίνετε έμφαση στην εμφάνιση, μπορείτε να έχετε το ίδιο και στον Firefox (προφανώς και σε κάθε παράγωγο browser).

Η διαδικασία είναι πολύ απλή και μπορείτε να τη δείτε εδώ: Opera-Gx Theme to Firefox Css.

Αν τυχόν κάποιος δεν μπορεί να καταλάβει πως ακριβώς, ας ρωτήσει ώστε να δοθούν πιο αναλυτικά οι οδηγίες.

3 «Μου αρέσει»

γενικα εχω διαβασει απο πολλους, διαφορα ας το πουμε «περιεργα» για αυτον τον browser (τον operaGX εννοω, οχι τον γκοτζιλλα). δεν ξερω αν οντως ισχυουν, αφου η κινα δεν φημιζεται και πολυ για την «μη παρεμβατικοτητα της», η, αν ειναι προπαγανδα καποιων επειδη τον πηραν κινεζοι. καποιος σε βιντεο τον χαρακτηρισε ακομα και scam (δεν θυμαμαι καθολου τωρα ποιος ηταν, αλλα ειχα δει βιντεο που τον εβγαζαν scam)

ΕΕΕΕΧΧΧΧΧΧ!!! CSS… τωρα ανοιγεις μεγαλες πληγες. θυμαμαι τις πρωτες εκδοσεις του gnome3 (3.16) που ηταν ολοκληρο το gnome ενα css αρχειο. στο σαπιο debian μου το ειχα ξεσκισει στις μοντες και το εκανα γκοθοβικτωριανο. το ιδιο το gnome, οχι με προσθετο extension και theme. τωρα το εχουν κανει μια binary ηλιθιοτητα που δεν μπορεις να επεμβεις πουθενα :rage:

gnome 3.16 gone but not forgotten. you will forever be in our hearts :cry:

Η αληθεια ειναι οτι κανενα firefox θεμα δε μου αρεσε ποτε. Ετσι εφτιαξα το δικο μου με τη βοηθεια αυτου εδω του cheat-sheet

Ουσιαστικα εχει καποια ετοιμα σκριπτ σε css κωδικα που τα κουμπωνεις(με καποιες αλλαγες στον αρχικο κωδικα) πανω στο UserChrome.css του firefox.

Με αυτον τον τροπο καταφερα να το φερω σε αυτο το αποτελεσμα:

1 «Μου αρέσει»

Εγώ αυτό βλέπω με τι θέμα «Αποσπερίδα»

Δηλαδή καμία απολύτως διαφορά :slight_smile:

Για όσους δεν το ξέρουν στο παρόν έχουμε 2 θέματα εμφάνισης. Είχαμε περισσότερα στο παρελθόν, αλλά δεν τους γίνονταν επαρκής χρήση και δεν άξιζε τον κόπο η διαχείρηση

Μερικά στατιστικά

Number of users Theme name
60 Αποσπερίδα
43 Καλημέρα

Ούτε το 10% των χρηστών εδώ δεν μπήκε ποτέ στον κόπο να επιλέξει θέμα. Μπορεί λίγοι να ζητάνε θέματα, αλλά αυτοί είναι μάλλον και όσοι θα τα χρησιμοποιήσουν. Και κάθε θέμα που υποστηρίζεις απαιτεί συνεχή προσπάθεια να συμβαδίζει το CSS του, με την εξέλιξη του site. Μακάρι να το είχα και εγώ καταλάβει νωρίτερα :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

και εγω δεν εβαζα ποτε αλλα themes στον γκοτζιλλα. τον ειχα απλα να παιρνει το theme συστηματος (το οποιο ηταν παντα το ΚΑΤΑΜΑΥΡΟ high contrast inverse). αντε αν με πιασουν τα «κεφια» να βαλω κανα adwaita dark ΤΟ ΠΟΛΥ. για μενα μονο αυτα τα themes αξιζουν σαν dark. απο dark themes δυστυχως δεν βρισκω ΤΙΠΟΤΑ αλλο αξιολογο, που εστω να πλησιαζει τα high contrast inverse / adwaita dark

αυτο με το css ετσι οπως το εκανες, φαινεται ενδιαφερον. τα παντα σε μια μπαρα. μεγιστη εξοικονομηση οθονης. θελω και εγω να βαλω ΟΛΑ τα κουμπια πανω στη μπαρα με τα tabs, αλλα τα βλαμμενα back/forward και το menu button δεν μπαινουν εκει (ενω ολα τα αλλα μπαινουν). αυτο εχεις ιδεα πως το κανω? κοιταξα λιγο τα userchrome.css στο github που εβαλες, αλλα δεν βρηκα κατι για δαυτα

Αν πας στο chrome και δεις εκει που λεει navbar-oneliner, θα δεις ολες τις επιλογες που εχει. Απλα θελει προσοχη το πατσαρισμα να μην γινουν αντικρουομενα τα στοιχεια μεσα στο css

το μονο που βρηκα ηταν να μπαινουν τα back/forward μεσα στη μπαρα διευθυνσεων. δεν βρηκα κατι που να μπορει να τα μεταφερει πανω στη μπαρα με τα tabs. και μεσα στη μπαρα διευθυνσεων παντως δεν φαινοταν ασχημο. φαινεται λιγο περιεργο οπτικα να ειναι εκειμεσα, αλλα δεν θα το ελεγα και ασχημο

τα back/forward τα θελω ορατα στον γκοτζιλλα στο λαπτοπ. δεν εχω ποντικι με αντιστοιχα κουμπια (στο desktop εχω και τα εχω καταργησει). μονο με αυτα μπορω να παω μπρος-πισω σε σελιδες. αλλα με τη σπαει που ειναι στη μπαρα διευθυνσεων, ενω εγω τα θελω αποπανω, στη μπαρα με τα tabs