Office Libre (περιβάλλον εργασίας)

Όσο κι αν βρίζω το Office των Windows, πρέπει να παραδεχτώ ότι έχει πολύ ωραίο περιβάλλον.
Είναι αναξιόπιστο και εκνευριστικό μεν, κινδυνεύεις ανά πάσα στιγμή να σου σβηστεί όλη η δουλειά που έκανες, αλλά όσο δουλεύει το περιβάλλον του είναι πάρα πολύ καλό.
Αναρωτιέμαι αν κάποια πράγματα μπορούμε να τα ρυθμίσουμε και στο Office Libre. Γιατί όχι άλλωστε;
Πού μπορώ να μάθω κάποια πράγματα σχετικά;

Εφόσον σου κάνει τη δουλεία σου δεν το αλλάζεις. Προσωπικά με βολεύει πολύ περισσότερο το περιβάλλον του LibreOffice έχοντας περάσει και από το openOffice. Φαντάσου μου στέλνουν word αρχεία που δεν μπορούν να τα ρυθμίσουν στο word και του τα φέρνω στα ίσα με το writer.

2 «Μου αρέσει»

Εχω ξαναναφερει το wps office που οπτικα ειναι πολυ κοντα στη microsoft οπως και η διαχειρηση των docx με μεγαλη συμβατοτητα. Βεβαια κλειστου κωδικα…

Τωρα για libreoffice νομιζω υπαρχουν themes που το κανουν πανομοιοτυπο αλλα δεν εχω χρησιμοποιησει κατι τετοιο οποτε απλα το αναφερω σαν πληροφορια

Δεν είμαι σίγουρος αν εννοείς αυτό αλλά αρκετό καιρό τώρα το LibreOffice έχει επιλογή για ribbon interface. Μπορείς να το ενεργοποιήσεις από View > User Interface > Tabbed ή GroupedBar.

Ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να προσαρμόζεται, δώσε χρόνο στο libre όπως έδωσες και στο Linux και σύντομα το MS office θα σου φαίνεται κάπως… :wink:

3 «Μου αρέσει»

Ρίξε μια ματιά εδώ → Course: Χρήση του LibreOffice για αυτοματισμό γραφείου

1 «Μου αρέσει»