OBS Studio με Wayland / PipeWire - Εντολές σε Manjaro (Arch Based)


Πηγή εικόνας

Τώρα τελευταία δοκιμάζω εντατικά το Manjaro με Gnome και τρέχει το wayland το latest που έβαλα στο κουτί μου.

Όλα λειτουργούν όπως πρέπει εκτός από την καταγραφή οθόνης, από οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν είναι, πες το Peek, πες το deepin recorder, και τέλος OBS Studio, το γνωστό μας σε όλους προγραμμα για streaming αλλά και καταγραφή οθόνης/παραθύρων κ.α.

Πάτησα πάνω στον οδηγό που έχει ο τύπος εδώ στο YouTube

Αλλά στην ουσία καταλήγουμε ότι, ότι δεν έχει από πριν το βάζουμε και κάνουμε ένα Restart, οπότε πάμε στην εγκατάσταση των πακέτων και παραμετροποίηση του ~/.bash_profile

Του δίνουμε ένα πακέτο από χρήσιμα

sudo pacman -Sy wlroots xdg-desktop-portal-wlr xdg-desktop-portal pipewire manjaro-pipewire qt5-wayland qt5ct

που στην ουσία το wlroots και τα 2 xdg μιλάνε τη γλώσσα του qt που πρέπει, το qt5ct είναι ένας controller και το pirewire + manjaro-pipewire είναι στην ουσία για την διαχείριση πέρα του ήχου σαφώς (θα σας κάνει reset στο Settings τις επιλογές εξόδου και εισόδου ήχου μόνο).

Μετά την εγκατάσταση με τον αγαπημένο μας text editor, στην περίπτωσή μου nano, επεξεργαζόμαστε το ~/.bash_profile κάποιοι μπορούν και το .zshevn αλλά αν κι έχω zsh δεν το δουλεύω το env γιατί παίζω με τερματικά, οπότε πάμε με την εντολή

nano ~/.bash_profile

και μέσα θα δούμε κάτι που μοιάζει με το παρακάτω

#
# ~/.bash_profile
#

[[ -f ~/.bashrc ]] && . ~/.bashrc

Εγώ πρόσθεσα τις 2 γραμμές που απαιτούνται για να περάσει το export ότι θέλουμε να δουλεύει με wayland και όχι με ότι άλλο έχει γίνει built το OBS Studio.

export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
export QT_QPA_PLATFORM=wayland

Το αποτέλεσμα θα είναι ένα αρχείο όμοιο με το παρακάτω παράδειγμα

#
# ~/.bash_profile
#

[[ -f ~/.bashrc ]] && . ~/.bashrc
export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
export QT_QPA_PLATFORM=wayland

Μετά από όλο αυτό προτείνεται μια επανεκκίνηση του υπολογιστή, κάποιοι μπορούν και χωρίς reboot αλλά είναι το πιο ασφαλές. Κάπου εδώ θα χάσουμε τις ρυθμίσεις στα Settings για output (ηχεία) και input (μικρόφωνο ή άλλη πηγή εισόδου) και θα πρέπει να μπούμε Settings να τα ξανα-επιλέξουμε. Στην περίπτωσή μου μου γύρισε στα Logitech Headphones και στο μικρόφωνο των ακουστικών, ενώ έχω στα εξωτερικά ηχεία και μικρόφωνο από τη κάμερα.

Εάν δεν έχουμε εγκαταστήσει ως τώρα το OBS Studio μπορούμε είτε μέσω pacman είτε από flatpak είτε μέσω snapstore.

Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι το παρακάτω :

Ένα πλήρες λειτουργικό OBS Studio με το Screen Capture PipeWire να τραβάει από την οθόνη / παράθυρο που θέλω εγώ.

Καλές καταγραφές και stream-αρίσματα! :blush:

4 «Μου αρέσει»