Νέα εμφάνιση και νέα θέματα (η ψήφος σου μετράει)

Είναι στις προσωπικές σου ρυθμίσεις. Εύκολα πας πατώντας πάνω στην “Χρωματική παλέτα” (Edit “Ρυθμίσεις εμφάνισης”) που λέει

1 «Μου αρέσει»

Δεν τη θυμόμουν αυτή την επιλογή. Δεν έχει να κάνει με το μέγεθος όμως, αλλά με το γεγονός ότι τα αγγλικά είναι αχνά και δε μου αρέσει.
edit:

  1. Noto Sans
  2. Open Sans
  3. Arimo

Εύκολο ήταν , μες τα μάτια μου που λεν.
Να πέσω σε κατάθλιψη, η θα δούμε κι άλλα ωραία, και να πέσω αργότερα;

Θα προτιμούσα να υπάρχει κάποια λογική και συνέπεια.
Είναι λογικό και όμορφο να ζητείται η γνώμη των χρηστών. Άλλωστε, αν δεν εισακούγονται οι χρήστες ενός φόρουμ, φεύγει από τη λογική του φόρουμ.
Αφού, λοιπόν, γίνεται ψηφοφορία, το λογικό είναι να ληφθούν υπόψη τα αποτελέσματά της. Το να βασίζεται η τελική απόφαση στα στατιστικά χρήσης, αναιρεί το σκεπτικό και το λόγο της ψηφοφορίας.

Από την άλλη, το να αξιοποιήσεις κάποια στατιστική (όχι απλά να την χρησιμοποιήσεις, ερμηνεύοντας τα αποτελέσματα χωρίς καμία εξήγηση/τεκμηρίωση του τρόπου ανάλυσης), χρειάζεται κάποιου τύπου ανάλυση. Η στατιστική είναι τέχνη, κυριολεκτικά!..

Χωρίς ανάλυση, η στατιστική είναι άχρηστη.

Για παράδειγμα, να μια ανάλυση, όχι εκτεταμένη:

  • Για το desktop ψήφισαν 28, 18 ψήφισαν σκοτεινό θέμα (αν προσθέσεις και 2 του Vincent είναι 20)

  • Για το κινητό ψήφισαν 14, 10 ψήφισαν σκοτεινό θέμα (αν προσθέσεις και 3 του Vincent είναι 13)

  • Από τους (500;) χρήστες ψήφισαν το πολύ 42 (μάλλον τραβηγμένο), αλλά μάλλον 28.

  • Από αυτούς που μπήκαν στη διαδικασία να ψηφίσουν, η συντριπτική πλειοψηφία ήθελε σκοτεινό θέμα. Εκτιμώ ότι αυτοί που ζητούν κάπως τη φροντίδα (θεωρούν πως τη χρειάζονται) είναι αυτοί που είτε για λόγους υγείας ή αισθητικής, θεωρούν ότι είτε δεν καλύπτονται, είτε είναι ευαίσθητοι και “σηκώνουν το χέρι”.

  • Η συντριπτική αποχή χρειάζεται κάποια ελάχιστη ερμηνεία.

  • Πολλοί, απλά δεν είναι συχνοί χρήστες, το πιο φυσικό, δηλαδή. Αυτοί, απλά δεν έχουν δει τις διαδικασίες των εμφανισιακών αλλαγών. Πιθανόν αν γνώριζαν, θα ψήφιζαν, προκαλώντας (ίσως) δυνητικά εύκολα αλλαγές στα αποτελέσματα με λίγες δεκάδες ψήφους.

  • Άλλοι, παρακολουθούν αλλά δεν τους απασχολεί το θέμα. Θα βολευτούν με κάποιο τρόπο με κάποιο θέμα, ή με κάποιο πρόσθετο browser (μην το ξεχνάμε αυτό, οέο…)

  • Κάποιοι, παρακολουθούν αλλά (φιλοσοφημένα) είναι βέβαιοι ότι όπως και να’χει αυτοί που τελικά θα ψηφίσουν θα είναι αρκετή στατιστική βάση για ένα καλό αποτέλεσμα.

  • Οι πιο βαθιά φιλοσοφημένοι θεωρούν ότι ότι και να γίνει, οι διαχειριστές θα βάλουν αυτά που νομίζουν, οπότε δεν τους είναι λόγος να ψηφίσουν.

  • Η στατιστική χρήσης του site περιλαμβάνει και χρήστες που έχουν τον υπολογιστή ανοιχτό και λείπουν για διακοπές.

  • Η στατιστική χρήσης του site περιλαμβάνει και αυτούς που χρησιμοποιούν πρόσθετα browser για δυναμική αλλαγή σε σκοτεινό θέμα, έχοντας ρύθμιση στο φόρουμ κάποιο ανοιχτόχρωμο.


Αυτά σε πρώτη ελαφριά ανάγνωση/ανάλυση.
Υπάρχει κάποια άλλη ανάλυση που δεν την περιέλαβα;.


ΥΓ: Στα παραπάνω, θα μπορούσα να θέσω παραδείγματα από εκλογές και δημοψηφίσματα στην Ελλάδα, που είναι καραμπινάτα ταιριαστά, αλλά δεν το κάνω, αφού δεν γίνομαι κατανοητός. Όποιος θέλει, μπορεί εύκολα να το κάνει μόνος του.

Άκου δικτατορία…

Στα ελληνικά, όταν λέμε “όπως”, λέγεται παρομοίωση και θεωρείται παράδειγμα.
Τα παραδείγματα βοηθούν στην πιο εύπεπτη (συν)εννόηση της σκέψης του ομιλούντος και στην αποφυγή παρανοήσεων (σπάνιο;…).
Το πώς αυτό οδήγησε στο αντίθετο, χρειάζεται (ψυχ)ανάλυση, no offense…

Σαν έχει ήδη εξηγηθεί το σκεπτικό, και δεν βλέπω τον λόγο να κάνουμε σε ατέρμονες συζητήσεις. Προτιμώ να αφιερώνω τον χρόνο μου στις αλλαγές που πρέπει να γίνουν.

Λυπάμαι πολύ που δεν ανταποκρινόμαστε στα υψηλά δημοκρατικά σας στάνταρτ, αλλά κανένας δεν σας υποχρεώνει να μείνετε σε ένα δικτατορικό site. Θεωρώ πως η συζήτηση έχει λήξει.

Πρώτη έκδοση του “Βιτσέτζου”

Άλλαξε το θέμα στο βάθος και η γραμματοσειρά, το footer το άφησα ως έχει. Υπάρχει δυνατότητα να αφαιρεθούν οι καμπύλες. Αν θέλετε να αλλάξει κάποιο χρώμα ή κάτι άλλο πείτε το.

Όσοι το είχαν επιλέξει θα πρέπει να το επιλέξουν ξανά.

2 «Μου αρέσει»

Alegreya Sans, M Plus Rounded 1c, Ubuntu

ΥΓ: Μην τύχει κάποιος και λείψει 2-3 μέρες για δουλειά - αμέσως να παρθούν αποφάσεις εκείνες τις μέρες! :japanese_ogre: :open_mouth: :grinning:

2 «Μου αρέσει»