Νέα εμφάνιση και νέα θέματα (η ψήφος σου μετράει)

Πάντως, αν “κρατηθεί” το vincent, νομίζω ότι το assistant font πρέπει να αντικατασταθεί με font που έχει ελληνικούς χαρακτήρες… Η ανομοιομορφία είναι εκνευριστική…

Ναι και η αλλαγή αυτή θα γίνει μόλις κατασταλάξουμε και θα δούμε και πως το Footer θα ενσωματωθεί καλύτερα. Το Vincent και το Fakebook (το έβαλα για την πλάκα, αλλά τελικά το βρίσκω πολύ καλό, γνώμες;) θα μείνουν. Δεν ξέρω αν θέλουμε και το Dark και το Material Dark είναι και τα δυο τόσο καλά, αλλά υπάρχει αλληλοεπικάλυψη. Γνώμες;

Αλλά δεν υπάρχει καμία βιάση, αλλάξτε μου γνώμη με την συμμετοχή σας :P

Γενικά είμαι φαν των σκούρων θεμάτων, καθώς μου είναι πιο ξεκούραστα στο μάτι ειδικά τις μικρές ώρες. Ψήφισα το Dark καθώς έκανε τη δουλειά μια χαρά (και ξέρετε τι λένε : “αν δεν είναι χαλασμένο μην το φτιάχνεις”), αλλά με τα νέα θέματα φρεσκαρίστηκε το site και σου ανεβάζει τη διάθεση να κάτσεις παραπάνω (σαν να αλλάζεις wallpaper). Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ το Marerial Dark, το οποίο είναι εξίσου ωραίο, μοναδικό μειονέκτημα βρίσκω στις παραθέσεις(quotes) όπου το χρώμα του πλαισίου δεν ξεχωρίζει αρκετά από το χρώμα του υπόλοιπου post, αλλά μικρό το κακό.

2 «Μου αρέσει»

Από τα 2 dark προτιμώ το Material Dark, η λογική του να βάζει τα σχόλια μέσα σε ένα πιο ανοιχτό γκρίζο ορθογώνιο πλαίσιο το θεωρό “καλύτερο” και για αισθητικούς (είναι ωραία αυτή η διχρωμία ανάμεσα στο σκούρο και ανοιχτό γκρί) λόγους αλλά και για πρακτικούς (στο απλό dark theme το σχόλιο είναι πάνω στο σκούρο γκρι μπορεί για μερικούς να ενοχλεί το τόσο σκούρο background)

Είμαι της άποψης να μείνουν και οι 2 παραλλαγές του dark, εξάλλου δεν γίνετε να έχουμε 3-4 παραλλαγές του light και μόνο μια του dark ;)

Αυτά είναι τα στατιστικά χρήσης μέχρι στιγμής

Number of users Theme name
40 Dark
31 Neutral
2 Vincent
1 Light
1 Material
1 Fakebook

Μονο σε εμενα αρεσε το fakebook ? :sunglasses:

Δεν ψήφισα κάποιο θέμα αλλά θα εκφράσω την άποψή μου με βάση τη σχετική εμπειρία μου από την ενασχόληση με την εμφάνιση των ιστοσελίδων.

Θεωρώ ότι το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει ως προεπιλογή ένα light θέμα (παραπέμπω στις δεκάδες σχετικές μελέτες περί readability και eye strain) με μια ευανάγνωστη γραμματοσειρά και χωρίς μεγάλες αντιθέσεις στα κύρια χρώματα. Αυτό θα συνοδεύεται από την αντίστοιχη dark εκδοχή, όπου τα κύρια χρώματα θα είναι ίδια (π.χ. οι σύνδεσμοι) και θα αλλάζει κυρίως το χρώμα του φόντου και της γραμματοσειράς.

Τα βασικότερα πλεονεκτήματα αυτής της προσέγγισης είναι ο σημαντικά μικρότερος φόρτος εργασίας που επιφέρει η συντήρηση δύο θεμάτων (που ουσιαστικά θα είναι ένα) έναντι των 4-5-6 και το ότι αποφεύγονται οι αλλοιώσεις στη μορφή των αναρτήσεων, αφού αυτή θα είναι κοινή (π.χ. ένα πλαίσιο θα έχει πάντα την ίδια μορφή και όχι γωνίες σε ένα θέμα, στρογγυλεμένες άκρες σε ένα άλλο, σκιές σε ένα τρίτο κλπ.).

Δε γνωρίζω βέβαια ποιες δυνατότητες παρέχει το Discourse ως προς την παραμετροποίηση της εμφάνισης με το χέρι.

Ένα τυπικό δείγμα των παραπάνω μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα Perishable Press (κλικ στο εικονίδιο με τον ήλιο για εναλλαγή της εμφάνισης).

3 «Μου αρέσει»

OK… θα τσιμπήσω. Μιας και ο διάλογος είναι και ένας από τους λόγους ύπαρξης ενός forum :wink:.

Γενικά, αυτό που παίζει κύριο ρόλο στις επιλογές αυτές είναι ο σκοπός, δηλαδή τι θέλεις να πετύχεις ή να δείξεις ότι επιδιώκεις.

  • Το readability του κειμένου εξαρτάται αφενός από τη γραμματοσειρά και αφετέρου από την αντίθεση (dark or light) του background με το κείμενο.
  • Για τη γραμματοσειρά, η επιλογή είναι πρωτίστως μεταξύ Serif, Sans Serif, Comic τύπους. Οι Serif θεωρούνται πιο ευανάγνωστες (comfortable), οι Sans Serif όμορφες (pretty), ενώ οι Comic “cool”.
  • Το dark background είναι πιο ευανάγνωστο (comfortable), ενώ το light είναι eye catch. Οι σοβαρές (επαγγελματικές) παρουσιάσεις είναι (ή θα 'πρεπε…) πάντα σε dark background. Όπου δεις παρουσίαση σε light ή ακόμα περισσότερο σε white background, ο δημιουργός είναι πέρα από βέβαιο ερασιτέχνης.
  • Περί συντήρησης πολλών θεμάτων, ούτε συζήτηση, the less the better.
  • Περί δυνατότητας επιλογής, τι να πω;… Linux ==> επιλογή, επιλογή, επιλογή!
  • Πάλι για τα fonts. Νομίζεις ότι ότι επιλέξεις θα δει ο χρήστης; Εξαρτάται από το χρήστη, το λειτουργικό του, τον browser και όλα τα προηγούμενα επί τα default settings. Άλλα default έχει διαφορετικός browser, διαφορετικό λειτουργικό, διαφορετικός χρήστης (ένας αλλάζει τα προηγούμενα default, άλλος τα αλλάζει λίγο, άλλος τα αλλάζει με ακρίβεια και σε μεγάλο εύρος). Τα web-fonts στις ιστοσελίδες λειτουργούν με λίστα εναλλακτικών ανά τύπο font, ανά OS και ανά browser, λίστες που επιλέγει (ή δεν επιλέγει) ο web dev κάθε ιστοσελίδας. Μύλος, δηλαδή… :scream_cat:
  • Το τελευταίο καρφί… η διάσωση της γης! Θεωρητικά (το τονίζω!), η χρήση light κυρίαρχων χρωμάτων background καταναλώνει περισσότερη ενέργεια για την εκπομπή της οθόνης, που αν το πολλαπλασιάσεις με τον αριθμό των οθονών παγκοσμίως, εκτιμάται (θεωρητικά) ότι τα εργοστάσια παραγωγής ενέργειας θα μολύνουν περισσότερο την ατμόσφαιρα, το δάσος του Αμαζονίου θα μικρύνει, οι πάγοι θα λιώσουν και όλα αυτά τα γραφικά :cry:.

Και, όπως λέει η γνωστή ( ή όχι) διαφήμιση…

Η επιλογή είναι Δική σας! :point_right:

5 «Μου αρέσει»

Εξαρτάται από το είδος του κειμένου. Στις ιστοσελίδες γενικά δε συνηθίζονται τα Serif.

Και πάλι εξαρτάται. Άλλο μια παρουσίαση, άλλο μια ιστοσελίδα, άλλο ένα βιβλίο. Διαφορετικές συνθήκες ανάγνωσης, διαφορετικό μέγεθος και πυκνότητα του κειμένου κλπ.

Φυσικά και ο χρήστης θα δει ό, τι χρησιμοποιήσεις, αν φροντίσεις να χρησιμοποιήσεις @font-face και όχι απλά την ονομασία κάποιας γραμματοσειράς. Αυτή είναι και η σωστή πρακτική, αν σε ενδιαφέρει η ενιαία εμφάνιση.

Παρεμπιπτόντως, δεν είμαι σχεδιαστής ή κάτι ανάλογο. Εμπειρικά είναι τα όσα γράφω.

1 «Μου αρέσει»

Ώρα να καταλήξουμε σε κάποια συμπεράσματα. Και λέω συμπεράσματα και όχι απόφαση, ώστε να συνεχίσουμε να το συζητάμε :innocent:

Το πρώτο είναι πως οι αλλαγές θα μείνουν μιας και σε κανέναν “δεν την σπάει”. Με τις αλλαγές που έγιναν βρίσκω το site ποιο λειτουργικό. Ίσως η πρώτη σελίδα να είναι λίγο γεμάτη, αλλά δίνει και καλύτερη εικόνα των συζητήσεων.

Ως προς τα τα θέματα, άλλα λένε τα γκάλοπ και άλλο η πράξη. Κανένας δεν κατέληξε στο Material αλλά το ψηφίσατε. Θα επιλέξω να ακολουθήσω τα στατιστικά του site. Τα θέματα που θα μείνουν είναι τα εξής:

  • Neutral (μεσημέρι): Έρχεται με το discourse και θα μείνει η εξ ορισμού επιλογή (Ανοικτό θέμα)
  • Dark (αποσπερίδα): Εσωτερικό του discourse, και θα μείνει. Το Material dark θα φύγει
  • Vincent (Βιτσέντζος): Σκοτεινό θέμα για κινητό. Θα διορθωθούν τα προβλήματα που έχει και θα επιλεχθεί μια παρόμοια γραμματοσειρά με υποστήριξη ελληνικών, κάποια μελλοντική χρονική στιγμή. Κάποια γραμματοσειρά της GFS κατά πάσα πιθανότητα.
  • Fakebook (καφενείο): Αν και τα στατιστικά δεν το υποστηρίζουν είναι ένα ευχάριστο ανοικτό θέμα και που κάποιοι μπορεί να το βρουν και βολικό ως γνώριμο.

Όλες οι χρωματικές παραλλαγές του Material θα αφαιρεθούν. Το Light που έρχεται μαζί με το Discourse θα επιστρέψει στην προηγούμενη απενεργοποιημένη κατάσταση, το ghost και το minima θα αφαιρεθούν.

Με τον τρόπο αυτό θα πρέπει να συντηρούμε μόνο 2 αποθετήρια με τις αλλαγές μας και θα έχουμε μια μόνο μορφή του Logo απλοποιώντας την κατάσταση. Μικρές αλλαγές όπως πχ το χρώμα στην πάνω μπάρα μπορεί να υπάρξουν και θα επιστρέψουν όλα τα links που αφαιρέσαμε λόγω του Vincent.

Πώς ακούγετε;

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς, αν θέλεις, να τεκμηριώσεις το σκεπτικό αυτό; Ειδικά σε σχέση με την κλήση σε ψηφοφορία.

Αν η ψηφοφορία είναι όπως οι εκλογές (για να λεγόμαστε δημοκρατία, αλλά να είμαστε δικτατορία), προφανώς δεν υπάρχει λόγος να ξαναψηφίσω. Ασχέτως τι ψήφισα, ή τι υποστήριξα…

Κλείνω με το αρχοντικό “τεσπα”.

Κατ’ αρχήν ουδέποτε ισχυριστήκαμε πως είμαστε μια δημοκρατία. Δεν είμαστε κάποιος σύλλογος με εκλογές και καταστατικό. Έχουμε τα επίπεδα χρήσης και ανάλογα με την συμμετοχή που έχει καθένας στο site, αποκτά περισσότερα δικαιώματα. Αυτό το σύστημα είναι κατά πολύ καλύτερο από τα συνήθη φόρουμ που έχουμε τους χρήστες και τους διαχειρηστές. Εδώ έχουμε μια συνεχή διαβάθμιση. Και είναι λογικό να μετράει περισσότερο η γνώμη κάποιου που είναι εδώ κάθε μέρα επί ένα χρόνο παρά κάποιου που θα εμφανιστεί κάθε έξι μήνες.

Από εκεί και πέρα τη κάθε απόφαση θα κληθούν να την εφαρμόσουν οι διαχειρηστές. Και αυτοί έχουν να σταθμίσουν διάφορους τεχνικούς παράγοντες. Και θα βάλουν και τεχνικό βέτο αν το κρίνουν απαραίτητο, όπως έγινε με την άλλη πρόταση σου.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν σεβόμαστε την γνώμη όλων των χρηστών και δεν την παίρνουμε υπόψιν μας. Εξάλλου ένα φόρουμ που δεν το κάνει αυτό, είναι νεκρό. Σύγκρινε μας με οποιοδήποτε άλλο ελληνικό φόρουμ και βρες μου κάποιο που να έχει περισσότερη διαφάνεια στην λειτουργία του και τα οικονομικά του. Κάποιο που να τεκμηριώνετε ή κάθε τεχνική επιλογή. Σε ένα τυπικό φόρουμ τις αλλαγές απλά θα τις δεις, δεν θα σε ρωτήσουν καν.

Στο συγκεκριμένο ερώτημα σου τώρα: Ιδού το SQL που δίνει τα στατιστικά

WITH theme_stats AS (
    SELECT theme_ids[1] AS theme_id, COUNT(*)
    FROM user_options
    WHERE array_length(theme_ids, 1) <> 0
    GROUP BY theme_id
)

SELECT count AS "Number of users", themes.name AS "Theme name"
FROM theme_stats
JOIN themes
ON themes.id = theme_stats.theme_id
WHERE themes.user_selectable
ORDER BY "Number of users" DESC

Προσπάθησα να το γράψω μόνος μου στην αρχή, αλλά ευτυχώς το βρήκα μετά έτοιμο :slight_smile: Και αυτό δείχνει την πραγματική χρήση όταν κάποιος χρησιμοποιεί το φόρουμ, και όχι από μια πρώτη εντύπωση. Να και το αποτέλεσμα

Number of users Theme name
40 Dark
31 Neutral
2 Vincent
1 Light
1 Material
1 Fakebook

Τι θα προτιμούσες λοιπόν; Να μην γίνει καθόλου συζήτηση; Να μην υπάρξουν καθόλου προτάσεις για μικρές αλλαγές σε κάποιο θέμα; Να μην έχεις την ευκαιρία να προτείνεις κάποιο άλλο να προστεθεί; Να μην γίνει καμία κουβέντα; Απλά να αποφασίσουμε χωρίς καν να σε ρωτήσουμε; Θα πάρουμε υπόψιν όλες τις γνώμες, θα συνυπολογίσουμε όλα τα τεχνικά προβλήματα, θα μελετήσουμε όλα τα στοιχεία, θα κοιτάξουμε τι είναι πραγματοποιήσιμο και τι όχι καθώς και πόσο εύκολο είναι, και θα παρθεί μια απόφαση που θα κριθεί ότι είναι η καλύτερη δυνατή.

Αλλά για ποια απόφαση μιλάμε; Τονίστηκε πως είναι τα πρώτα συμπεράσματα και ζητήθηκαν οι γνώμες πάνω σε αυτά. Δεν υπάρχει καν κάποια απόφαση ακόμα.

Θα το πω λοιπόν ωμά: Όχι δεν είμαστε δημοκρατία, όπου πας κάθε 4 χρόνια και διαλέγεις. Είμαστε αν θέλεις μια “συμμετοχική αριστοκρατία” όπου το άριστος δεν έχει να κάνει με την καταγωγή, αλλά με την χρήση. Τι συμβαίνει συνήθως; απλά οι διαχειρηστές επιλέγουν κάποιους σαν moderators από κάποιους που τους έχουν εμπιστοσύνη. Εμείς ψάξαμε και επιλέξαμε ένα σύστημα όπου moderator θα γίνεις αυτόματα με την συμμετοχή σου.

Σταμάτα να λες λοιπόν βαρείες λέξεις όπως “δικτατορία”. Μας προσβάλει. Αυτό είναι ενάντια στον τρόπο λειτουργίας μας, όπως έχει κριθεί τον ένα χρόνο που είμαστε στον αέρα. Κάτι που θα καταλάβεις σιγά σιγά, όταν θα έχεις αφιερώσει περισσότερο από 6 ώρες ανάγνωσης σε 60 νήματα και 440 αναρτήσεις. Κάποιοι άλλοι έχουν αφιερώσει δεκάδες ώρες και έχουν διαβάσει και κάποιες φορές συμμετέχει σε χιλιάδες νήματα και σε δεκάδες χιλιάδες αναρτήσεις.

Και αν έχεις δει σε κάποιο άλλο ελληνικό φόρουμ να λειτουργούν με ποιο δημοκρατικές μεθόδους από εμάς, δείξε το μας, και κάνε μια πρόταση να το συζητήσουμε. Μπορεί να μπει τεχνικό βέτο, μπορεί και όχι.

Πριν λίγο περισσότερο από ένα χρόνο μια μικρή παρέα ατόμων αποφάσισε να δει αν είναι δυνατόν να επανεκινήσουμε τα φόρουμ για το ελεύθερο λογισμικό στην Ελλάδα. Κάναμε την μελέτη μας, και καταλήξαμε σε αυτόν τον τρόπο λειτουργίας. Δεν ξέραμε τι απόκριση θα είχε το εγχείρημα μας, ούτε αν θα περνάγαμε τους 50 χρήστες. Σήμερα έχουμε πάνω από 500 μέλη (εντάξει θα μπορούσαμε να ήμασταν πολύ περισσότεροι) και είμαστε πολύ υπερήφανοι με αυτά που έχουμε καταφέρει.

2 «Μου αρέσει»

Ε;

Τιν τούτο;

Τι να πω; Με υπερβαίνει…
Νόμιζα ότι μιλώντας ελληνικά θα ήταν οι παρεξηγήσεις δύσκολες.
Να το γυρίσουμε στα αγγλικά καλύτερα;
Τι δεν καταλαβαίνεις;

Πλιζ, ξαναδιάβασε τι έγραψα. Θα φχιάξω καφέ και επιστρέφω.
:woozy_face: :roll_eyes: να πάρω και του Μπαμπινιώτη…

Μιας και δεν υπάρχουν ουσιαστικές αντιρρήσεις ή αντιπροτάσεις το κλείνουμε.

Μια ερώτηση μόνο για το Vincent. Όταν διορθωθεί το πρόβλημα τα γράμματα θέλετε να είναι :

  • Όπως τα ελληνικά που έχει. Μεγάλα και έντονα
  • Όπως τον αρχικό του σχεδιασμό, μικρά και αχνά όπως το παρακάτω

Like this;

I saw the best minds of my generation destroyed by madness, starving hysterical naked,
dragging themselves through the negro streets at dawn looking for an angry fix, angelheaded hipsters burning for the ancient heavenly connection to the starry dynamo in the machinery of night, who poverty and tatters and hollow-eyed and high sat up smoking in the supernatural darkness of cold-water flats floating across the tops of cities contemplating jazz, who bared their brains to Heaven under the El and saw Mohammedan angels staggering on tenement roofs illuminated, who were expelled from the academies for crazy & publishing obscene odes on the windows of the skull,

Η κάπως έτσι;

Εκ πρώτης όψεως, ο άνθρωπος με το βελούδινον καπέλλο εφαίνετο να ρεμβάζη μέσα στην τύρβην της φθινοπωρινής βραδιάς. Ωστόσο δεν ερέμβαζε. Κρατούσε στο αριστερόν του χέρι το ωρολόγιόν του και μετρούσε πόσες ξανθές και πόσες μελαχροινές εδιάβαιναν κατά λεπτόν ενώπιόν του, και μόλις παρήρχοντο εμπρός από την διαφημιστικήν στήλην, εσημείωνε την κάθε μια, σύμφωνα με την απόχρωσιν της κόμης της, σε ένα κυτίον σιγαρέττων. Καίτοι ο άνθρωπος αυτός εθεωρείτο από τους περισσοτέρους ως ημιπαράφρων, όσοι έτυχε να τον γνωρίσουν εκ του σύνεγγυς τον εθεώρουν ίσως εκκεντρικόν, αλλ’ εβεβαίουν ότι είχε σώας τας φρένας του. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που εξελαμβάνετο ως διασάλευσις της ψυχικής του ευρυθμίας, δεν ήτο κατά βάθος παρά μία απόρροια πλουσιωτάτης ιδιοσυγκρασίας και μέγα θάρρος συναισθηματικόν.

Προτιμώ τα έντονα όπως είναι στα ελληνικά.

Μπορείς να πας εδώ: https://fonts.google.com/?subset=greek-ext και να επιλέξεις 3 γραμματοσειρές;

Είμαι της ιδίας γνώμης!

@stefra, @Alexis Αυτή την δυνατότητα την γνωρίζετε;

image

Αν υπάρχει χρόνος ελάτε από το Telegram

Όχι και δεν μου δείχνει τέτοια δυνατότητα,.!
Screenshot_2020-07-19_12-55-12