Νέα εφαρμογή (τερματικό) για να κατεβάζεις τραγούδια και βίντεο από το youtube !

Ένα πολύ καλό fork του youtube-dl είναι το yt-dlp
Εγκαταστήστε το πακέτο yt-dlp

Αν δεν τρέχετε διανομή λίνουξ που έχει ενημερωμένα πακέτα μπορείτε να το κάνετε compile από το github είναι εύκολο . (αν έχετε πρόβλημα και δεν κατεβάζει από το youtube)

Αν θέλετε ένα σκριπτάκι για να κατεβάζετε mp3 από το youtube και ολόκληρες playlists το γράφω παρακάτω:

#!/bin/sh
yt-dlp -x --audio-format mp3 --no-keep-video --embed-thumbnail “$1”

8 «Μου αρέσει»

To χρησιμοποιώ κατά κόρον. Είναι φοβερό προγραμματάκι. Σε συνδυασμό και με ffmpeg έχω αυτοματοποιήσει κατεβάσματα και μετατροπές αρχείων από YouTube.

Σημείωση: το yt-dlp μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλα sites. Εγώ κατεβάζω με αυτό από Reddit, Twitter/X, Soundcloud, Mixcloud, Dailymotion κτλ.

Fun Fact: η πρώτες εκδόσεις ήταν για να κατεβάζεις βίντεο από site… “ακατάλληλα δι’ανηλίκους” (18+). Από τότε όμως έχει γίνει το κατάλληλο εργαλείο για να κατεβάσεις κάτι από σχεδόν οποιοδήποτε site έχει μουσική ή βίντεο

4 «Μου αρέσει»

Κατεβάζει τεράστιες playlist πολύ γρήγορα !
Εχώ ενδιαφέρομαι περισσότερο για κατέβασμα mp3.

2 «Μου αρέσει»

Για όποιον ενδιαφέρεται για download από youtube σε κινητό Android:

Υπάρχει το F-Droid repository https://f-droid.org

F-Droid is an installable catalogue of FOSS (Free and Open Source Software) applications for the Android platform. The client makes it easy to browse, install, and keep track of updates on your device.

Εκεί θα βρείτε το NewPipe ένα Lightweight YouTube frontend το οποίο κατεβάζει στο κινητό σου το βίντεο από το Youtube σε μορφή είτε βίντεο είτε μουσικής, πάρα πολύ εύκολα!

3 «Μου αρέσει»