MX linux προβλήματα εγκατάστασης Και επιλογή dock

Καλησπέρα σήμερα μετά από δυο μέρες μεγάλης προσπάθειας να κάνω να δουλέψει το Manjaro linux το παράτησα και έκανα εγκατάσταση το Mx Linux .Σαν πρώτη εντύπωση τα πάντα δείχνουν να λειτουργούν σωστά.Bluetouth wifi πολύ καλός ήχος. Όμως πάντα κάτι πάει στραβά . Καλός η κακώς έχω μάθει αλλά με βολεύει κιόλας να χρησιμοποιώ τον docky .Για όσους δεν το γνωρίζουν είναι σαν την κλασική μπάρα τον mac .Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να κάνεις την εγκατάσταση στο ίντερνετ. Έκανα upgrade από terminal
και αφού τελείωσε ο packet manager του Mx Linux μου ζήτησε να κάνω άλλο ένα πακέτο εγκατάσταση και δεν κατάλαβα το γιατί .
Πρώτον σας έχει τύχει κάτι τέτοιο
Δεύτερον με τον docky γνωρίζετε κανένα τρόπο
μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί υπάρχει τόση διάφορα στο debian από όλες τις ubuntu διανομές

Δεν ξέρω για MX-Linux, πάντως στο Linux Mint εγκαθίσταται εύκολα και παίζει απροβλημάτιστα. Εάν σου αρέσει τέτοιου είδους UI, ίσως να ρίξεις και μια ματιά στο deepin Linux.

1 «Μου αρέσει»

και στην mx πανευκολο ειναι. Εγκατεστησα το docky δοκιμαστικα στην mx 18.3 και δεν ειδα κατι σαν αυτο που ανεφερε ο @anon12951060 . Δεν δοκιμασα ομως στην mx 19. Iσως αυριο…
ποιο ειναι το επιπλεον πακετο που λες @anon12951060 ;
edit
οk ειπα να δω και στην mx 19 και διαπιστωνω οτι δεν υπαρχει στα αποθετηρια. Το εψαξα λιγο και ο λογος φαινεται πως ειναι αυτος → https://bugs.debian.org/cgi-bin/bugreport.cgi?bug=885048
επομενως @anon12951060 για την mx 19 δες μηπως σε βολευει το plank (που νομιζω το εχει φτιαξει ο ιδιος που εχει φτιαξει το docky) ή το cairo dock. Αυτα σιγουρα θα τα βρεις…

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ έβαλα το Cairo-Dock αν και δεν είναι σταθερό γιατί το plank είναι κάτι που το συχαίνομαι
Τώρα για το mint αυτό ειχα πολύ καλή διανομή αλλά είπα να πάω σε κλασικό
Debian. το deepin το είχα βάλει αλλά ο desktop manager αν και μου αρέσει δεν είναι σταθερός στο λαπτοπ μου με Intel κάρτα γραφικών.

Έτσι απλά γιατί όλα δείχνουν προς τα κει αν βάλει κάποιος τον Plank σε μερικές διανομές
στον κατάλογο ~/.config/plank/dock αν κάνεις edit το αρχείο settings μπορείς να κάνεις αρκετές αλλαγές (πχ. το ζουμ των mac) .Σε κάποιες διανομές όπως το Mx Linux δεν υπάρχει … εκεί πατάς το αριστερό ctrl και δεξί κλικ και εμφανίζετε το control panel του plank .Το αρχείο settings δεν ξέρω που να το βρω. Άλλος ένας τρόπος είναι και η εντολή : plank --preferences :stuck_out_tongue:

τι αλλαγη θες να κανεις; πχ το zoom υπαρχει ως επιλογη στο preferences απο οτι βλεπω…

δεν ήξερα ότι μπορούσε ο plank να το κάνει έτσι έψαξα και το βρήκα και το έγραψα στην παρέα για κάποιον που το θέλει.

1 «Μου αρέσει»