Μαζική μεταφορά αρχείων στο NextCloud

Το να μεταφέρεις αρχεία στο NextCloud είναι κάτι απλό, απλά βάζεις το αρχείο στον φάκελο και θα συντονιστούν τα πάντα μόνα τους. Αλλά την πρώτη φορά, αχ την πρώτη φορά είναι αλλιώς, Τότε θέλεις να μεταφέρεις πολλά αρχεία μαζί. Και αυτό είναι πρόβλημα, ειδικά αν έχεις πολλά αρχεία να μεταφέρεις μονοκαπανία.

Μια λύση μας έδωσε ο @raik εδώ με χρήση του WebDav, αλλά και αυτό είναι το ίδιο αργό. Μια καλύτερη λύση είναι να περάσεις τα αρχεία απευθείας. Θα πρέπει να προσαρμόσεις το σύστημα αρχείων του NextCloud στο τοπικό σύστημα αρχείων και να κάνεις την αντιγραφή. Υπάρχουν δύο τρόπους να το κάνεις αυτό

  • Με την βοήθεια του NFS, όπως δείχνω εδώ.
  • Με την βοήθεια του ssh

Σύνδεση με NFS

Σε τοπικό δίκτυο βολεύει καλύτερα η πρώτη λύση. Και να πως
Τοπικά έχω στο /etc/fstab το εξής

nefeli:/media/USBdrive/ncdata/talos/files /mnt/nfs/nextcloud nfs4 noauto,user  0    0

έχω μια εγραφή στο /etc/hosts που δείχνει στην εσωτερική σταθερή IP και εδώ βολεύει. Στο rasberry έχω μια εγράφη στο ‘/etc/exports’ σαν την παρακάτω

  /media/USBdrive/ncdata/talos/files 192.168.1.0/24(rw,sync,all_squash,no_subtree_check)

Δικαιώματα

Θα πρέπει να βάλω επίσης τον χρήστη pi στην ομάδα www-data ώστε να μπορεί να γράψει στα αρχεία και να το επιβεβαιώσω με την εντολή id, αφού πρώτα κάνω logout. Στην σύνδεση με SSH αυτό είναι αρκετό. Στην περίπτωση του NFS όμως είναι ποιο πολύπλοκα τα πράγματα, αλλά μιας και ο χρήστης μου τοπικά έχει το ίδιο id, τα πάντα δούλεψαν νεράκι.

Ενημέρωση και μεταφορά αρχείων

Θα μεταφέρω τα αρχεία στον δίσκο του Nextcloud με ότι βολεύει, αλλά μετά θα πρέπει να ενημερώσω το Nextcloud. H εγκατάσταση που έχω είναι του NextCloudPi και έχει την εντολή ncp-update που θα το κάνει αυτό. Αλλά θα κοιτάξει όλα τα αρχεία, όλων των χρηστών και αυτό θέλει αιώνες.
Αλλά αν θέλω να περιορίσω τις αλλαγές σε κάποιο φάκελο και υποφακέλους υπάρχει τρόπος που λειτουργεί παντού. Θα προσθέσω στο αρχείο ~/.bashrc τα παρακάτω

alias occ='sudo -u www-data php /var/www/nextcloud/occ'
alias occ-scan='occ files:scan --verbose -p' 

echo "Usefull commands"
echo "* To scan for changes"
echo "   cd /media/USBdrive/ncdata"
echo "   occ-scan talos/files/ProgrammersTV/SICP/"

Θα αποσυνδεθώ και θα συνδεθώ πάλι με SSH και θα ακολουθήσω τις οδηγίες :stuck_out_tongue:

2 «Μου αρέσει»

ααααα
ουτε που το ειχα σκεφτει αυτο και ψαχνώμουν. θενξ…

Είναι ο ποιο απλός τρόπος. Θα μπορούσες επίσης να ενεργοποιήσεις τον χρήστη www-data και να του βάλεις κωδικό ή να κάνεις ανταλλαγή κλειδίων και να κάνεις προσάρτηση με ssh. Στο nfs θα μπορούσες να κάνεις id mapping σε αυτό τον χρήστη (αδοκίμαστο).

1 «Μου αρέσει»

θαυμάσια!
(κάτι μου λέει ότι θα τις χρειαστώ αυτές τις οδηγίες …όταν θα πέσει τσεκούρι στο dropbox :smiley: :stuck_out_tongue: )

Παίδες βοήθεια έκανα μεταφορά του φακέλου data άλλαξα το στο config το καινούριο path έκανα restart και μετά από αυτό ο browser μου λέει αυτό

Internal Server Error

The server encountered an internal error and was unable to complete your request.
Please contact the server administrator if this error reappears multiple times, please include the technical details below in your report.
More details can be found in the server log.

το log του nextcloud λέει αυτό

Jan 6 14:32:25 tkorserver kernel: [ 110.576536] audit: type=1400 audit(1578313945.220:80): apparmor=“DENIED” operation=“open” profile=“snap.nextcloud.php-fpm” name="/home/tkor/nextcloud/data/nextcloud.log" pid=4294 comm=“php-fpm” requested_mask=“ac” denied_mask=“ac” fsuid=0 ouid=0

Αν λέει μόνο αυτό δύσκολα τα πράγματα :stuck_out_tongue:

xaxa sorry ξεχάστηκα μισό

Jan 6 14:32:25 tkorserver kernel: [ 110.576536] audit: type=1400 audit(1578313945.220:80): apparmor=“DENIED” operation=“open” profile=“snap.nextcloud.php-fpm” name=“/home/tkor/nextcloud/data/nextcloud.log” pid=4294 comm=“php-fpm” requested_mask=“ac” denied_mask=“ac” fsuid=0 ouid=0

Επανέφερα τα αρχεία και το config πάλι στα defaults και με restart τον nextcloud όλα κανονικά .
Πρέπει όμως να τα βάλω σε άλλο partition όμως γιατί στην εγκατάσταση του ubuntu server δεν με ρώτησε και τα έβαλε στο /var/snap/nextcloud

ακολούθησα τον παρακάτω οδηγό
https://github.com/nextcloud/nextcloud-snap/wiki/Change-data-directory-to-use-another-disk-partition

Το apparmor είναι ο φταίχτης. Εδώ θα βρεις την λύση https://github.com/nextcloud/nextcloud-snap/issues/1024, αλλά αν είναι ακόμα νωρίς πέρασε ένα NextCloudPi, έχει λιγότερα επίπεδα από το smap και είναι ποιο εύκολο.

Έχω βάλει 50 gb ρε … Αλλά θα το έχω στα υπόψιν
ευχαριστώ μαν θα το δοκιμάσω ίσως αύριο και θα σου πω νέα