Μαύρη οθόνη με την εκκίνηση

Καλημέρα έχω ένα πρόβλημα έβαλα τον υπολογιστή σε αδράνεια έσβησε μετά το χρονικη διάρκεια και τώρα δεν δείχνει τπτ μαύρη οθόνη έχω σβήσει τον υπολογιστή 3-4 φορές και τα ίδια ο υπολογιστής ανοιχτός με μαύρη οθόνη έχω linux mint 19.3 μπορεί να με βοηθήσει κάποιος

όχι γιατί δεν ανέφερες ότι, κάτσε να μαντέψω, έχεις nvidia.

Amd hd 6450 παλιά καρτα

οκ, επίσης ακόμα δεν έχω καταλάβει, τον κλήνεις (βίαια) και ανοίγει κανονικά και το κάνει κάθε φορά όταν είναι να πάει για ύπνο;

Το έχω βάλει μετά από 30 λεπτά να πέφτει σε αδράνεια όταν δεν ασχολούμαι στον υπολογιστή δεν είχε θέματα σήμερα έπεσε σε αδράνεια πήγα να το χρησιμοποιήσω και μου πήρε μπρος ο υπολογιστής αλλά έχω μαύρη οθόνη το έκλεισα βίαια το άνοιξα ανάβει αλλά η οθόνη μαύρη

Λίγα-λίγα στα βγάζω :frowning:

Το κλίνεις κανονικά; Δηλαδή κρατάς επί μισό λεπτό (λέω να είμαστε σίγουροι) πατημένο το power;
Και όταν ξεκινάει δεν δείχνει τίποτα ούτε από BIOS;

Ακριβώς ούτε bios τίποτα όταν ανάβει ο υπολογιστής

Αν είναι εύκολο δοκίμασε με μια άλλη κάρτα γραφικών (έστω και δανεική) για να αποκλείσουμε τυχόν πρόβλημα της κάρτας γραφικών. Στη συνέχεια άλλαξε θέση τη μνήμη (αν έχεις 1 dimm) ή βγάλε το 1 από τα 2 (αν έχεις 2) εναλλάξ για να δεις αν έχει θέμα η μνήμη.

ok, θα ακουστεί παράξενο, αλλά θα έλεγα, κλείσε τον υπολογιστή και άσε τον να «ξεκουραστεί» για λίγες μέρες. Μερικές φορές (μού έχει τύχει) επανέρχονται ως δια μαγείας. Αλλιώς πρέπει να αρχίσεις να δοκιμάζεις τι φταίει από το υλικό όπως λέει παραπάνω ο bill.

1 «Μου αρέσει»

Βασίλη τίποτα έβγαλα μια ραμ την άλλαξα την έβαλα σε άλλη θέση

Επομένως πρέπει να εστιάσεις στην κάρτα γραφικών. Εφόσον δεν ανοίγει μιλάμε για hardware πρόβλημα. Βγάλε την κάρτα γραφικών και καθάρισε την (πολύ σχολαστικά) και αν μπορείς άλλαξε τη θερμοαγώγιμη πάστα.

1 «Μου αρέσει»

ανοιξε παιδια αλλαξα παστα στο cpu και στην gpu και πηρε μπρος

2 «Μου αρέσει»